Německá policie zasahující proti aktivistům protestujícím proti těžbě uhlí v Porýní v úterý zadržela Gretu Thunbergovou, uvedla agentura Reuters. Během odpoledne se tato Švédka se skupinou několika desítek dalších demonstrantů dostala k okraji povrchového dolu Garzweiler, kam je z bezpečnostních důvodů vstup zakázán. Úterní protest souvisí s vyklizením nedaleké vsi Lützerath, kterou čeká demolice kvůli dobývání uhlí.
Aktivisté znovu protestovali proti těžbě u Lützerathu
Policie Thunbergovou zadržela asi devět kilometrů od Lützerathu, tři policisté ji odnesli z místa, kde s ostatními aktivisty protestovala. Později ji odvedli k policejním dodávkám. Po ověření totožnosti Thunbergovou propustili.
Policie už dříve během dne při zásahu použila obušky a slzný plyn poté, co se část demonstrantů oddělila od hlavní skupiny a usadila se u strmého okraje dolu Garzweiler. Policisté tuto skupinu, v níž byla i Thunbergová, obklíčili. Švédka se protestů proti těžbě uhlí v tomto regionu na západě Německa účastnila též v uplynulých dnech, podle médií byla zadržena i v neděli. O víkendu mluvila k demonstrantům u Lützerathu, rozšíření dolu Garzweiler označila za zradu „současné a budoucí generace“.
„Vlastními těly bráníme zkáze“
Policie a společnost RWE, které důl Garzweiler patří, s vyklízením Lützerathu i přes protesty začaly minulý týden. Odstranily silniční zátarasy, pustily se do kácení stromů a bourání domů, z nichž se jejich obyvatelé už dříve vystěhovali a které později obsadili aktivisté.
V dole Inden, který leží několik desítek kilometrů na jih od Garzweileru, obsadilo dvacet až třicet aktivistů rypadlo, které kvůli tomu muselo přerušit práci. Ze stroje později ale dobrovolně slezli, uvedl mluvčí policie. Nedaleko města Rommerskirchen obsadila skupina asi sto dvaceti lidí koleje, po nichž se dováží uhlí do uhelné elektrárny Neurath, patřící koncernu RWE. „Vlastními těly bráníme zkáze,“ uvedli aktivisté ze skupiny Ende Gelände.
Aktivisté se v Düsseldorfu přilepili ke spolkovému ministerstvu
Aktivisté se snaží zabránit tomu, aby uhlí skončilo v elektrárnách a ty do ovzduší vypustily další tuny oxidu uhličitého, přispívajícího k oteplování klimatu. Ale energetická skupina RWE trvá na tom, že uhlí z této oblasti je potřebné k tomu, aby v době energetické krize bylo zajištěno zásobování elektráren.
Aktivisté ze skupiny Extinction Rebellion se v úterý v Düsseldorfu přilepili k ministerstvu vnitra Severního Porýní-Vestfálska. Část z nich odešla sama, nebo je odtamtud vyvedla policie. V Kolíně nad Rýnem se protestující zase přilepili k silnici, a způsobili tak komplikace v dopravě v době špičky.