Zmizel les v CHKO Broumovsko, majitele ochranáři nedohledali

Broumov – Přímo v Chráněné krajinné oblasti Broumovsko zmizel skoro celý čtyřhektarový les. Podle ochranářů stromy někdo pokácel nelegálně – vlastně tedy les ukradl. Zloději navíc desítky stromů, které nestihli pokácet, úmyslně poničili. Hrozí, že nařezané stromy při silnějším větru spadnou. Zbytek lesa je proto veřejnosti nepřístupný.

Na podezřelé kácení u Stárkova upozornil lesní hospodář. Na místo hned vyrazili ochranáři, policie i inspekce životního prostředí. Případ je podle nich klasickou ukázkou chování nelegálních těžařů. Les nejprve třikrát během posledního půl roku změnil majitele, potom stromy zmizely. „Typické jsou majetkové převody mezi různými majiteli, kde se znesnadňuje dohledání pachatele,“ poznamenal inspektor životního prostředí Martin Baranyai.

Výsledkem převodů je, že majitele lesa nelze dohledat. Nejúčinnější obranou by podle odborníků bylo zabavit nelegálně vytěžené dřevo. Evropské zákony to umožňují, ty české zatím ne. 

Vzhledem k tomu, že zbylé stromy jsou poškozené a nebezpečné, padnou ovšem i ty. „Po dokácení nařezaných stromů vznikne holina, která bude větší než čtyři hektary,“ uvedl Petr Kuna z CHKO Broumovsko.

Václav Svoboda o kácení v CHKO (zdroj: ČT24)