Vsetínská nemocnice dostavěla novou internu. První pacienty přijme v lednu

Vsetínská nemocnice dostavěla budovu interního oddělení (zdroj: ČT24)

Ve Vsetíně po dvou letech skončila stavba nové budovy interního oddělení nemocnice. Její vznik stál zhruba 230 milionů korun, původní budova už byla v nevyhovujícím stavu. Pacientům začne nová interna sloužit od ledna příštího roku a těšit se mohou na lépe vybavené pokoje včetně wifi připojení či televize.

Nová interna je sedmipodlažní, přičemž suterén a nejvyšší patro slouží jako technické zázemí. Stojí mezi pavilonem K a léčebnou dlouhodobě nemocných, ustoupit jí muselo několik starých budov. 

„V přízemí se nachází všechny interní ambulance, tedy příjmová ambulance pro pacienty interního spojeného lůžkového fondu, gastroenterologické pracoviště, kardiologie, neurologická ambulance, včetně EEG a EMG laboratoře,“ uvedl primář interního oddělení Ján Ürge.

Jedno patro patří i multioborové jednotce intenzivní péče pro 12 pacientů nebo standardní lůžkové stanici pro interní a neurologické pacienty. Podmínky pro péči o pacienty se podle Ürgeho výrazně zlepší. „Nový pavilon je moderně koncipován a vybaven, nabízí srovnatelný standard jako moderní nemocnice okresního typu v zahraničí,“ doplnil primář.

Všechny pokoje jsou maximálně třílůžkové s vlastním sociálním zařízením, budova je klimatizovaná, pacientům nabízí připojení k wifi a televizory na pokojích, které nabízí i ostatní standardní lůžková oddělení nemocnice.

Provoz nového interního pavilonu bude podle ředitelky nemocnice Věry Prouskové zahájen začátkem ledna. „V prvních dnech dojde ke stěhování ambulancí a lůžkové jednotky se budou stěhovat 7. a 8. ledna. Z tohoto důvodu nebudou od 2. do 4. ledna v provozu specializované ambulance, příjmové ambulance budou fungovat v plném rozsahu,“ uvedla Prousková. Lůžková péče stěhováním nebude nijak omezena.

Původní budova vznikla před více než sto lety

Podle hejtmana Jiřího Čunka (KDU-ČSL) byl vznik nové interny nezbytný vzhledem k havarijnímu stavu dosavadní budovy oddělení z roku 1911. „Podmínky zde již nesplňovaly aktuální standardy a hygienické předpisy. Za připomenutí stojí, že i v dnešní době se tam nacházely pokoje o deseti lůžkách se společným sociálním zázemím na chodbě,“ uvedl hejtman.

Nemocniční budovy, které vznikaly před 50 a více lety, se podle předsedy představenstva krajských nemocnic Radomíra Maráčka stavěly jiným způsobem. „V té době pacienti standardně leželi v nemocnici, dá se říct, několik týdnů. Dneska se vše mění, přesouvá se všechno do ambulantní péče, přesouvá se do krátkodobé hospitalizace,“ uvedl Maráček.

„Ve světě je průměrná doba hospitalizace čtyři dny, u nás pořád je ještě dvojnásobná. Takže ten trend je správný,“ dodal. Starou budovu interny čeká v roce 2020 demolice, na jejím místě vznikne pavilon chirurgických oborů.