Moravský Písek chce zabránit těžbě, bojí se znečištění vody

Dál čelit zamýšlené těžbě štěrkopísku chce Moravský Písek na Hodonínsku a další obce z okolí. Bojí se znečištění blízkého zdroje pitné vody pro 100 tisíc lidí, který je pátý největší v Česku. Obce proto podají odvolání proti rozhodnutí báňského úřadu o stanovení dobývacího prostoru pro těžbu, podání odvolání zvažuje i Jihomoravský kraj. O samotné těžbě rozhodnuto není, samosprávy se chtějí v krajním případě bránit i soudně.

Zdroj pitné vody nazvaný Bzenec-komplex leží na pomezí Jihomoravského a Zlínského kraje. Zásobuje obyvatele Hodonínska, Břeclavska a části Kroměřížska. O těžbu v jeho okolí by mohla zažádat firma České štěrkopísky, jen když se nikdo neodvolá. Báňský úřad stanovil dobývací prostor ve středu, odvolání lze podat do 15 dnů. Předložit jej chce několik obcí včetně Moravského Písku spolu s hodonínskými vodovody a kanalizacemi.

„Podepsali jsme spolupráci s advokátní kanceláří Frank Bold, která nás zastupuje a vypracuje odvolání. Riziko znečištění vodního zdroje je značné, ale bez ohledu na to se vydávají kladná stanoviska,“ řekl starosta Moravského Písku Leoš Filípek (nez.).

„V České republice existuje minimálně patnáct srovnatelných štěrkoven, kde se těží v obdobných podmínkách, to znamená v blízkosti vodního zdroje, a k žádným negativním vlivům nedochází,“ uvedl v minulosti právní zástupce firmy České štěrkopísky Pavel Josefus.

Vydané rozhodnutí o stanovení dobývacího prostoru vyjadřuje pouze způsob využití území, není to povolení k samotné těžbě. O ní se rozhodne až v samostatném řízení, výsledek tak není možné předjímat. Kladné stanovisko ale dalo ministerstvo životního prostředí, které platilo pro stanovení dobývacího prostoru a bude platit i v případě rozhodování o samotné těžbě.

Proti jsou hygienici z Jihomoravského kraje, pro hygienici ze Zlínského kraje

Kriticky se k těžbě staví jihomoravští hygienici, kteří upozorňují na možné nenávratné poškození zdroje pitné vody. Kladné stanovisko naopak zastávají hygienici ze Zlínského kraje nebo zlínské hejtmanství, zatímco jihomoravský krajský úřad s těžbou nesouhlasí. „Jihomoravský kraj jako účastník řízení zvažuje podání odvolání,“ uvedla mluvčí kraje Monika Brindzáková.

Spory o těžbu se táhnou už několik let. Proti ní se kromě okolních obcí, hodonínských vodovodů a kanalizací a kraje vymezili i někteří senátoři nebo bývalý premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), který podepsal petici. Případným odvoláním se bude zabývat Český báňský úřad v Praze.