Liberty Ostrava půjde do konkurzu

Události: Liberty Ostrava jde do konkurzu (zdroj: ČT24)

Zkrachovalá hutní společnost Liberty Ostrava půjde do konkurzu, rozhodli na páteční schůzi u Krajského soudu v Ostravě její věřitelé. Reorganizaci podniku nikdo ani nenavrhl. Rozhodnutí o konkurzu ještě musí vydat soud. Insolvenční správce Šimon Peták, který konkurz jako řešení úpadku doporučoval, několik týdnů pracuje na přípravě výběrového řízení na prodej firmy. Vypsáno by mohlo být na začátku roku 2025, prodej odhaduje zhruba v polovině roku. Odbory aktuální rozhodnutí o konkurzu vítají a věří, že se najdou dostatečně silní zájemci.

Konkurz jako řešení úpadku doporučoval insolvenční správce i prozatímní věřitelský výbor. Podle nich je to jediná reálná cesta vedoucí k co možná největšímu uspokojení věřitelů. „Dnešní (páteční, pozn. red.) rozhodnutí schůze věřitelů považuji za důležité z pohledu vyslovení důvěry v dosavadní postup, jaký jsme nastolili,“ komentoval vývoj Peták.

Řekl, že se svými poradci několik týdnů pracuje na přípravě transparentního výběrového řízení na prodej firmy. „Bude to poměrně složitý proces. Věřím, že se nám podaří v nejbližší době přijít nejdříve s informacemi a následně i s podmínkami výběrového řízení,“ prohlásil insolvenční správce.

Výběrové řízení by mohlo být podle Petáka vypsané na začátku příštího roku. „Náš cíl směřuje k tomu, aby se podařilo někdy zhruba kolem poloviny příštího roku mít prodáno. Ale říkat, zda se to podaří, je samozřejmě v tuto chvíli předčasné,“ míní Peták.

Diskutuje se o třech zájemcích

Mezi zájemci o koupi Liberty Ostrava jsou podle dostupných informací Třinecké železárny nebo skupina CE Industries Jaroslava Strnada, která už v podniku financuje provoz dvou závodů. Hovoří se také o průmyslové skupině Jindal Group sídlící v Indii, která už kupuje další ostravskou společnost Vítkovice Steel.

„Nikdo z nich samozřejmě nevyjádřil zájem oficiálně. Nicméně ano, ve veřejném prostoru se diskutuje o třech. To ale rozhodně neznamená, že bychom se nesnažili hledat i mezi jinými potenciálními zájemci,“ ujistil Peták.

Odbory: Je to konečně rozuzlení

Předseda základní organizace Odborového svazu KOVO Liberty ČR Petr Slanina řekl, že odbory páteční rozhodnutí vítají. „Je to konečně rozuzlení, kam dál bude směřovat huť. Věříme, že se najdou dostatečně silní zájemci, kteří budou chtít Liberty provozovat dále alespoň v takovém formátu, jako je dnes,“ sdělil Slanina.

Odbory budou chtít, aby se firma prodávala jako celek. „Je to náš požadavek, protože vnímáme, že tak je jedině možnost zachovat aspoň takovou zaměstnanost, jako je nyní, respektive do budoucna by se zaměstnanost na huti opět mohla zvýšit – pokud bude prodaná jako celek a bude provozována jako ocelárna,“ domnívá se odborář.

S prodejem podniku souvisí znalecký posudek pro jeho ocenění. Věřitelé v pátek schválili, že ho vypracuje společnost Equita Consulting. Bude to stát bez DPH 3,5 milionu korun a dokument by měl být hotov zhruba za dva měsíce. Schůze věřitelů rovněž potvrdila složení věřitelského výboru. Zůstávají v něm státní Exportní garanční a pojišťovací společnost a firmy Gomanold, Tameh Czech, Danieli a Bazcom.

Jeden ze závodů má prý problémy

Slezská huť patří od roku 2019 Liberty Steel Group z koncernu GFG Alliance britského podnikatele Sanjeeva Gupty. Vyráběla ocel hlavně pro stavebnictví, strojírenství a petrochemický průmysl. Dostala se ale do dluhů a většina jejích provozů se zastavila loni v prosinci, kdy jí společnost Tameh Czech přestala dodávat energie. Od června je firma v úpadku. Přes devět set věřitelů huti přihlásilo u soudu pohledávky za 23,23 miliardy, insolvenční správce ale uznává pohledávky zhruba za 7,4 miliardy korun.

V současné době v Liberty Ostrava fungují tři závody, jejichž provoz financují jiné firmy. Před rokem měla firma šest tisíc zaměstnanců, více než polovina z nich už společnost opustila, většinu podnik propustil. Na konci roku by v huti mělo zůstat přibližně 2400 pracovníků.

Insolvenční správce ale v pátek zmínil, že závod 14, středojemná válcovna, jejíž provoz zajišťuje polská společnost Donquixote, má problémy. „Snažíme se ty problémy v první řadě vyřešit. Pravda je, že bod zvratu v případě závodu 14 se pohybuje okolo 20 kilotun měsíční produkce, kterých se nám v tuto chvíli nedaří dosahovat. Je to problém, který určitě budeme řešit ve snaze zachovat výrobu i na tomto závodě,“ nechal se slyšet Peták.

Jasněji by mohlo být už v prosinci. „Samozřejmě budeme podrobně vyhodnocovat, jaké máme výhledy. Neznamená to, že padne definitivní rozhodnutí,“ upozornil Peták. Přímo v závodě 14 pracuje přes 700 lidí. „Momentálně tam jsou problémy s dodávkou materiálu, který se vozí z daleka. Nicméně vím, že je v jednání nejenom to, že by se to mělo odstavit, ale rovněž to, že by se mohla činnost v závodu 14 rozšířit,“ vyjmenoval Slanina.