Insolvenční správce: Způsob řízení Liberty mě překvapil

8 minut
Insolvenční správce Peták o budoucnosti Liberty
Zdroj: ČT24

Z huti Liberty Ostrava vyvedl dlužník podle insolvenčního správce Šimona Petáka několik miliard korun. Pohledávky věřitelů pak dosahují desítek miliard. Peták to řekl v rozhovoru pro Českou televizi. Jeho tým teď ověřuje oprávněnost pohledávek. Budoucnost huti má být jasnější po jednání věřitelského výboru. To je naplánované na konec listopadu.

Podle Petáka jde v případě Liberty Ostrava o jednu z největších insolvencí u nás. A to nejen rozsahem dluhů, ale i co se týče počtu zaměstnanců, rozsahem činností integrovaného hutního podniku a řadou dalších aspektů. „Je velmi těžké srovnávat. Samozřejmě komplikací je zde řada, ale jsme na ně připraveni,“ ujistil.

Co se týče výše pohledávek, je podle něj potřeba rozlišovat pohledávky za majetkovou podstatu, které narůstají, a pohledávky, které se přihlašují, přičemž lhůta pro jejich přihlášení už skončila. „Tudíž ty se až na nějaké výjimky zahraničních věřitelů z Evropské unie nenavyšují. Co se týče jejich výše, to je předčasná otázka. Ta se bude řešit na přezkumném jednání koncem listopadu,“ vysvětlil Peták. Přihlášeno je mnohem více pohledávek, nejen ty, které insolvenční správce považuje za opodstatněné. „Už i proto, že některé byly přihlášeny duplicitně,“ poznamenal.

Cash flow Liberty představenstvo nepředložilo dodnes

Petáka nejvíc překvapil způsob řízení firmy. „I v menších společnostech je obvyklé, že první, co je, když se dostane do problémů, tak řeší, jak řídit cash flow (toky peněz). První, co potřebujete, je vědět, jak uhradit náklady a jak budou vypadat následující dny z pohledu finančního řízení. Když jsme přišli do Liberty, tak jsme řadu týdnů nemohli cash flow z představenstva dostat. Do dnešního dne ho nebylo schopno dodat,“ tvrdí.

Jako insolvenčnímu správci mu prý nepřísluší hodnotit, kdo měl nebo neměl být vlastníkem huti. „Co ale mohu říct, je, že odvádění finančních prostředků do zahraniční struktury považuji za jeden z nejzávažnějších problémů vůbec. A možná za jednu z hlavních příčin úpadku,“ zamyslel se. „Samozřejmě nechci říkat, že se na tom nepodepsala špatná situace na trhu, ale dobrý hospodář by si v časech lepších odkládal na časy horší. To se zde nedělo. Peníze z Ostravy zamířily do zahraničí,“ dodal.

„Zahraniční společnosti mají vůči Liberty dluhy ve velmi vysokých částkách převyšujících deset miliard korun. Kdyby se jen malá část těchto peněz vrátila zpět, tak tu jako insolvenční správce nesedím,“ poznamenal Peták.

Liberty prodala prakticky všechny emisní povolenky

O emisních povolenkách insolvenční správce rozhodovat může, Krajský soud v Ostravě svěřil disponování s nimi do jeho rukou. „Rozhodujeme ale jen o tom, co máme k dispozici. Bohužel Liberty prakticky všechny povolenky prodala. A peníze vyvedla do zahraniční struktury. Společnost by teď měla vyřadit povolenky, které bohužel nemá,“ přiblížil.

Na účtech společnosti jsou podle něj k dispozici jen emisní povolenky na provoz rourovny v počtu asi dvacet sedm tisíc kusů. „Ty zřejmě budeme muset odevzdat místo těch, co Liberty prodala,“ nastínil Peták.

Insolvenční správce očekává, že nejvíc práce bude mít do poloviny příštího roku. „Pokud jde o dobu konce insolvenčního řízení a všech souvisejících sporů, tak to bude řada let,“ odhadl.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Lhostejnost otevírá dveře násilí, zdůraznil při pietě v Letech šéf Senátu

Na pietním shromáždění u romského památníku v Letech u Písku se v neděli sešly desítky lidí, aby uctily památku obětí romského holocaustu na místě takzvaného cikánského tábora. Za druhé světové války tam zemřelo 335 lidí. Je to právě lhostejnost, která otevírá dveře k násilí, genocidě a holocaustu, řekl ve svém projevu při pietní akci předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS).
před 7 hhodinami

Dobrovolníci pokračují v záchraně areálu lázní Kyselka

Pokračuje snaha dobrovolníků zachránit zchátralé lázně Kyselka u Karlových Varů. Areál, který se později stal památkou, nechal na konci devatenáctého století vystavět podnikatel Heinrich Mattoni. Právě tamní prameny využívá výrobce minerální vody dodnes. Do věže Mattoniho vily by se za dva roky mohli podívat i návštěvníci. To ale záleží na rychlosti prací placených jen ze sponzorských darů a dotací.
10. 5. 2025

Bomby zničily babičce v Brně firmu i byt, vzpomíná Feld na druhou světovou válku

Při spojeneckém bombardování Brna v listopadu 1944 zničily bomby velkou část středu Brna. Šest tisíc lidí přišlo o přístřeší, téměř šest set obyvatel zahynulo. Všichni členové rodiny Feldových, kteří se schovali do krytu, přežili, ale babičce Josefa Felda zničily bomby firmu i byt. Jedna z nich byla dokonce časovaná, škodu dokončila o tři dny později. V domě už naštěstí nikdo nebyl.
10. 5. 2025

Muži, ženy i děti. V Rovensku pod Troskami vyvraždili před osmdesáti lety 356 lidí

V Rovensku pod Troskami v Českém ráji se před osmdesáti lety, 10. května 1945, odehrál jeden z nejhorších válečných zločinů na severu Čech. Sovětští vojáci s partyzány a některými místními tu u školy zastřelili celkem 365 neozbrojených německých vojáků, civilistů, žen a dětí. Pravděpodobným motivem byla msta.
10. 5. 2025

Papež Lev XIV. v minulosti pobýval i v Brně

Nový papež Lev XIV. (vlastním jménem Robert F. Prevost) navštívil Českou republiku v minulosti nejméně desetkrát. K brněnské diecézi má podle tamního biskupa Pavla Konzbula blízko. Konkrétně k augustiniánskému klášteru na Starém Brně, protože je členem řádu. Při výkonu funkce generálního převora řádu v Brně pobýval Prevost jako host někdejšího opata. Provinciál řádu Juan Provecho potvrdil, že se měl původně příští neděli v Praze účastnit biřmování.
10. 5. 2025

Vulgarity i kopanec do krku. Policisté se zabývají šikanou na jihu Moravy

Policie se zabývá případy šikany a napadení na Znojemsku. Videa ze dvou incidentů, ke kterým došlo v Miroslavi, kolují na sociálních sítích. Jedná se o konflikty mezi dětmi a mladistvými. Strážci zákona už totožnost účastníků potyček znají.
9. 5. 2025

Partyzánům na Slovensku dělala spojku desetiletá Ernestina Švorcová

Důležitou součástí protifašistického boje v Česku i na Slovensku byl partyzánský odboj. V deseti letech se stala spojkou partyzánů na Slovensku Ernestina Švorcová. Její otec působil v odboji, tři dny před válkou ho zatklo gestapo, domů už se nikdy nevrátil. Válečná veteránka dnes žije v Bechyni.
9. 5. 2025

Děkuji každému, kdo nám vrací trochu našeho domova, řekl Daniel Low-Beer v Brně

Rodinu významných průmyslníků ve vlnařství a cukrovarnictví Löw-Beerů připomíná v brněnské ulici Hlinky a Kalvodově ulici osmnáct kamenů zmizelých. Položení mosazných dlažebních kostek, které nesou jména obětí nacistického režimu, se zúčastnili také potomci rodu. Daniel Low‑Beer poděkoval za navrácení kousku domova a ocenil, že kameny připomínají konkrétní lidi. Představitelé vlády varovali před opakováním chyb z minulosti.
9. 5. 2025
Načítání...