Zemřel zaměstnanec Explosie zraněný při požáru střelného prachu

Zemřel jeden ze čtyř lidí zraněných při požáru střelného prachu v pardubické Explosii. Oznámila to společnost, jejímž zaměstnancem byl, informaci potvrdil její mluvčí Martin Vencl i kriminalisté. Další dva zranění zůstávají v popáleninovém centru vinohradské nemocnice v Praze, o jednoho pečují lékaři v Brně.

Podle vyjádření Explosie zemřel jeden ze zraněných v sobotu večer ve vinohradské nemocnici v Praze. Její mluvčí Tereza Romanová uvedla, že zemřel nejvíce popálený muž. „Zemřel na popáleninový šok. Jedná se o muže, který měl popáleniny na více než 90 procentech těla,“ upřesnila.

Soustrast rodině vyjádřil ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO). „Všem blízkým vyjadřuji nejhlubší soustrast. Snažíme se taktně o pomoc rodině, pomůžeme případně i organizačně, podle potřeb a souhlasu blízkých,“ uvedl.

Při požáru utrpěli zranění čtyři lidé, jeden z nich měl podle záchranářů popáleniny na více než 90 procentech těla. V kritickém stavu však byli všichni tři pacienti, které hospitalizovali na Vinohradech.

Ve společnosti, která v pardubickém Semtíně vyrábí výbušniny, se podle jejího mluvčího Martina Vencla v pátek ráno vznítil střelný prach. „Došlo k zahoření střelného prachu při jeho zpracování při výrobě. Bylo to v budově, kde se prach suší,“ upřesnil.

Ze čtyř lidí, kteří utrpěli zranění, přepravili záchranáři tři do popáleninového centra na pražské Vinohrady. Dva v nemocnici zůstávají. Podle mluvčí Romanové jsou v umělém spánku na jednotce intenzivní péče. „Jejich stav je dále velmi vážný,“ podotkla.

Čtvrtého zraněného přepravili nejprve do královéhradecké fakultní nemocnice, nyní je ve Fakultní nemocnici Brno. Kromě popálenin utrpěl také vážné poranění hlavy. Do Brna jej převezli v pátek večer.

„Byl ve vážném, ale stabilizovaném stavu. Napojen byl na plicní ventilaci,“ upřesnil lékařský náměstek hradecké fakultní nemocnice Zdeněk Tušl. Mluvčí Fakultní nemocnice Brno uvedl, že nemocnice na přání rodiny nesdělí informace o pacientově stavu.

Událostí se zabývá komise, kterou ustavila sama Explosia, zároveň ji vyšetřuje báňský úřad, hasiči a policie, která má podezření z ublížení na zdraví z nedbalosti.

Explosia vyrábí výbušniny a střeliva. Firma existuje od roku 1920, od roku 2002 ji stoprocentně vlastní stát. Vyrábí mimo jiné plastickou trhavinu Semtex. Nehody nejsou v jejím provozu zcela ojedinělé. Pátečnímu požáru předcházel výbuch z loňského října, tehdy se ale incident obešel bez zranění, byť Explosia později dostala pokutu od báňského úřadu.

Zato v srpnu 2017 utrpěli při havárii lisu tři lidé zranění a při nehodě v objektu, kde se vyráběl Perunit, ke které došlo v podniku 20. dubna 2011, zemřeli čtyři zaměstnanci. 

  • Duben 1929: Při dvou výbuších během čtyř dnů zemřelo sedm lidí. První exploze 26. dubna si vyžádala dva mrtvé, druhá pak měla dokonce pět obětí.
  • 10. dubna 1937: Dopolední výbuch v semtínské továrně si vyžádal čtyři mrtvé a 18 raněných.
  • 10. ledna 1938: V továrně na výbušniny v Semtíně explodovala vojenská trhavina methalit, zemřeli čtyři dělníci. Výbuch bylo slyšet až v Pardubicích.
  • 7. ledna 1944: V sušárně puškového prachu se vznítil střelný prach, což způsobilo nejtragičtější výbuch za dobu existence továrny. Zahynulo tehdy deset dělníků. Pamětníci výbuch připisují sabotážní akci českých odbojářů.
  • 28. května 1984: V tehdejší Synthesii explodoval sklad se střelným prachem. Neštěstí si vyžádalo pět mrtvých, 200 zraněných a značné materiální škody. Síla výbuchu byla ničivá – po bytelném skladišti zůstala v zemi až sedm metrů hluboká jáma o průměru deset metrů. Budova samotná pak prakticky zmizela.
  • 26. června 1995: Výbuch v provozu prosévání černého prachu smrtelně zranil jednoho pracovníka. Dřevěný objekt, kde se proséval černý prach, byl výbuchem zcela zdemolován, zničeno bylo i zařízení na prosévání.
  • 20. dubna 2011: Výbuch v areálu pardubické firmy Explosia zničil dva železobetonové podzemní objekty, další budovy poškodil. V objektu se vyráběl Perunit, což je trhavina dynamitového typu. Exploze usmrtila čtyři lidi, dalších devět utrpělo zranění.
  • 1. listopadu 2019: Při požáru v sušárně střelného prachu byli vážně zraněni čtyři lidé. Jeden z nich v nemocnici zemřel. Provoz požár zničil.
  • zdroj: ČTK

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Hledači vltavínů ničí pole i lesy. Na jihu Čech se bojí, že jich ještě přibyde

Jihočeské Lhenicko se marně snaží vypořádat s nelegálními hledači vltavínů, kteří ničí pole a lesy. I přes policejní kontroly se vracejí na místa, kde mají několikametrové jámy. Vedení obce se navíc obává, že kvůli průzkumům v souvislosti s těžbou lithia výkopů a hledačů ještě přibyde. Místní proto volají po změně zákona, který by stanovil tvrdší tresty.
před 11 mminutami

Rozházený textil a poškozené kontejnery řeší řada měst a obcí

Od letoška platí pro obce nová povinnost zajistit oddělený sběr textilu jako odpadu, aby nekončil v popelnicích s tím směsným a nešel dále využít. Města a obce ale řeší řadu problémů s tím spojených, třeba rozházený textil nebo poničené kontejnery. Někde nemohou sehnat společnost, která by se o textil postarala. Firmám zase chybí kapacity.
před 5 hhodinami

Narození i životy prasat bude v novém vepříně na Znojemsku řídit počítač

Zatím jsou zdejší kóje prázdné, ale brzy by v nich mělo být 1350 prasnic. Společnost Rhea Holding postavila na Znojemsku za 220 milionů korun vepřín, údajně nejmodernější v Česku. Narození i životy prasat v něm bude řídit počítač, využívat se bude například i krmný robot. Roční produkce má dosáhnout až padesáti tisíc selat. Provoz má mít na starosti pouze jedenáct zaměstnanců. Nový provoz alespoň nepatrně zvýší českou soběstačnost v produkci vepřového masa. Ta je aktuálně na 46 procentech, v devadesátých letech přitom byla víc než stoprocentní.
před 14 hhodinami

Začal festival Open House. Lidem otvírá jindy nepřístupná místa

V úterý začal festival Open House. Jeho jedenáctý ročník nabídne prohlídky zhruba 120 běžně nepřístupných budov, například opuštěného depa lokomotiv u Masarykova nádraží v Praze, kde je připravená i prezentace budoucího Muzea železnice a elektrotechniky. K vidění zde budou historické drezíny, motorové lokomotivy nebo salónní vozy. Vedle tohoto depa se díky festivalu o víkendu v metropoli zdarma budou moci lidé podívat třeba do barokního Faustova domu nebo funkcionalistického Paláce Atlas na Florenci.
včera v 20:26

Krajský soud nepravomocně uložil za manipulace tendrů v náchodské nemocnici podmínku

Krajský soud v Hradci Králové v úterý potrestal bývalého vedoucího odboru investic Královéhradeckého kraje Emila Kmoníčka podmínkou. Bývalého hejtmanova poradce Lubomíra Červinského obžaloby zprostil. Oba se u soudu zodpovídali z manipulace dvou miliardových tendrů na přestavbu krajské nemocnice Náchod. Rozsudek není pravomocný, všichni si nechali lhůtu na odvolání. Krajský soud se případem zabýval potřetí. Kmoníčkovi předchozí verdikty uložily pětileté vězení.
včeraAktualizovánovčera v 16:17

Začala první část rekonstrukce Libeňského mostu v Praze

Začala stavba části konstrukce pražského Libeňského mostu, kterou loni městská Technická správa komunikací (TSK) nechala zbourat kvůli špatnému stavu. Jde o první etapu celkové rekonstrukce mostu, která se zatím netýká hlavního objektu přes Vltavu. Práce na nyní budované konstrukci mají trvat do prvního čtvrtletí roku 2027. Pod mostem vznikne menší náměstí s obchody a službami.
včera v 15:59

Policie po zásahu na krajském úřadě v Plzni obvinila dva lidi a firmu

Policie obvinila v souvislosti s úterním zásahem Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) na krajském úřadě v Plzni dva lidi a jednu firmu. Obvinění se týká trestného činu zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě a zneužití pravomoci úřední osoby. Za první skutek hrozí až osmileté vězení, za zneužití pravomoci úřední osoby až deset let za mřížemi, řekla okresní státní zástupkyně Ivana Hostašová. Podle Deníku N policie zasahuje rovněž v Brně v sídle softwarové firmy Dynatech.
včeraAktualizovánovčera v 15:18

Navštěvoval ji Palacký i Mánes. Vědecká knihovna v Olomouci slaví 250 let výstavou

Už 250 let je veřejnosti otevřena Vědecká knihovna v Olomouci. Od té doby jejích služeb využily tisíce lidí, mezi nimi i slavné osobnosti české historie – třeba Josef Dobrovský nebo Josef Mánes. Jubileum si instituce připomíná výstavou v Červeném kostele, který je její součástí.
včera v 12:14
Načítání...