Zachrání Karlovy Vary městské lázně?

Karlovy Vary – Město Karlovy Vary hledá způsob, jak zachránit poslední městské lázně. Bývalé vedení uvažovalo o prodeji lukrativní budovy. To současné něco takového dělat nechce. Musí ale najít způsob, jak lázně z veřejných peněz zachránit a neporušit přitom pravidla Evropské unie. Pokud se to nepodaří, hrozí městu sankce. Muselo by vrátit poskytnuté finanční prostředky.

Poslední budova městských lázní čeká na zásadní investice už čtyřicet let. Opravit potřebuje střecha i fasáda. Nutná je i výměna oken. „Před pěti lety jsme zpracovali projekt a vyčíslili jsme potřebnou hodnotu na padesát milionů korun,“ říká ředitelka Alžbětiných lázní Stanislava Maulenová. 

V minulých letech město své společnosti půjčilo miliony korun. Tím ale pomoc z veřejné pokladny na podnikání lázní nekončí. To může konkurence napadnout u soudu, varuje bývalý náměstek primátora Tomáš Hybner. „Město Karlovy Vary dotuje mimo jiné i provoz samotných Alžbětiných lázní, což by byl problém nedovolené veřejné podpory,“ upozorňuje Tomáš Hybner. 

Reportáž Antonína Bruštíka (zdroj: ČT24)

Jako o krajní možnosti řešení bývalé vedení uvažovalo o prodeji historické budovy. Takovou možnost nově zvolení radní zatím odmítají. „Městské lázně v Karlových Varech mají své opodstatnění,“ uvádí náměstek karlovarského primátora Jiří Kotek. 

Náměstek však připouští, že město čeká těžký úkol. Musí zachránit chátrající budovu a neporušit přitom pravidla EU nepovolenou veřejnou podporou. V opačném případě by lázním hrozily vážné problémy. „Sankcí za nedovolenou veřejnou podporu je vracení poskytnutých finančních prostředků,“ připomíná náměstek sekce veřejné podpory ÚOHS Brno Hynek Brom. „V tomto případě si musíme najít legislativní cestu,“ uzavírá Jiří Kotek. 

Zástupci města předpokládají, že o dalším způsobu provozování Alžbětiných lázní rozhodnou do konce května.