Z vyloučené lokality Kvítečkov bude moderní čtvrť. Vyrostlo tam už osm nových domů se sociálními byty

2 minuty
Stavba moderní čtvrti v Plzni
Zdroj: ČT24

Z Plzeňského Kvítečkova, který býval vyloučenou lokalitou, bude už brzy moderní čtvrť. Vyrostlo v ní prvních osm nových domů s byty pro seniory, zdravotně postižené, samoživitele, rodiny pečující o zdravotně postižené dítě i mladé rodiny jako startovací dostupné bydlení. Jde přímo o projekt města, které do něj z rozpočtu investuje něco přes 400 milionů korun.

Na místě původních poválečných domů, které měly sloužit jen jako provizorní bydlení, vyroste nové sídliště. Nabídne byty pro zhruba pět set lidí.

Po víc než šedesáti letech opustila dům, ve kterém vyrostla a žila se svými rodiči, i Milena Poková. „Je nám smutno, nějakou část života jsme tady prožili. Ale se sousedy budeme zase bydlet tam v jednom domě,“ řekla. Stará budova půjde v nejbližších dnech k zemi.

V lokalitě, které se říkalo Kvítečkov, už stojí osm domů se sedmdesáti sedmi byty. Ty jsou ale o poznání menší, než na co byli starousedlíci zvyklí. Místo třípokojového bytu má teď jednopokojový – za šest tisíc měsíčně.

O byty byl velký zájem

O nové byty byl enormní zájem. Získali je ti, kteří by jinak obtížně získávali pronájem na komerčním trhu. „Důležitý byl jejich zdravotní stav, životní postavení, věk, a hlavně jaká byla jejich míra bytové nouze,“ vysvětlil radní města pro bytovou oblast David Šlouf (ODS).

V lokalitě by měl vzniknout i obchod a další služby. „Asi tam bude docházet sociální pracovník, ještě uvidíme, jak se to v té lokalitě bude vyvíjet,“ poznamenala vedoucí magistrátního oddělení sociální práce Karolína Vodičková.

Je to největší bytový projekt města za patnáct let

Unikátní a největší bytový projekt za posledních patnáct let město financuje z rozpočtu. Podle radního Šloufa získala Plzeň peníze zhruba ze dvou třetin z prodeje pěti set bytů v lokalitě Sylván, které město postavilo v letech 2002 až 2005 s dotací státu. „Teď doprodáváme posledních sto bytů,“ uvedl radní.

Podle náměstka primátora Pavla Šindeláře (ODS) mění Plzeň také okolí Zátiší. Pro blízké Slovanské údolí zpracovalo město územní studii Vejprnický potok, kde vzniknou oddychové zóny, stezky pro pěší i cyklisty, pobytové louky, jezírka, altán, dětské hřiště, ovocný sad a takzvané „robinsonádní hřiště“, laděné ve stylu známého příběhu. V údolí má být i přírodní amfiteátr.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Březnový výbuch v Poličských strojírnách způsobil škodu za 120 milionů

Škoda, kterou způsobil 25. března výbuch a požár v areálu Poličských strojíren, se odhaduje na 120 milionů korun. Poničena byla budova i technologie, řekl David Hác, předseda správní rady firmy STV Group, která má část areálu strojíren pronajatý.
včeraAktualizovánopřed 16 hhodinami

Nadjezd na Kolínsku půjde k zemi. Řidičům se prodlouží cesty

Silniční nadjezd nad zkušebním železničním okruhem na Kolínsku je v havarijním stavu a čeká ho demolice. Místním se tak výrazně prodlouží cesty, někteří navíc mají na druhé straně trati zemědělské pozemky. Starostové tří nejvíce dotčených obcí už léta usilují o opravu nadjezdu. Od roku 2020 se hledal vlastník, loni jím soud určil České dráhy. Přes zkušební okruh vedou další tři nadjezdy, u těch problém není, stará se o ně kraj.
včera v 07:30

Nový dokument mapuje osudy vězeňkyň na Cejlu

Unikátní snímek mapující osudy vězeňkyň v brněnské věznici na Cejlu uvede za necelý měsíc Česká televize. Tvůrci po deset let natáčeli s ženami, které obávanou věznicí prošly v době protektorátu i komunistické totality. Čtvrteční premiéru v Brně zhlédla i jedna z posledních žijících pamětnic.
11. 4. 2025

Na Pražském hradě se v sobotu otevřou běžně nepřístupné prostory

Veřejnosti se v sobotu mezi devátou a osmnáctou hodinou otevřou jindy nepřístupná místa Pražského hradu. Lidé se budou moci podívat třeba do Španělského sálu, který vznikl v době Rudolfa II. a v současnosti slouží pro zvláštní příležitosti. Jeden z největších hradních komplexů světa se připravuje na tisíce návštěvníků, kteří mohou prostory navštívit zdarma. Podobnou příležitost mají dvakrát do roka.
11. 4. 2025

Hasiči lokalizovali požár lesa na Jihlavsku

Hasiči v pátek zasahovali u požáru lesa v lokalitě Hutě, místní části obce Cejle na Jihlavsku. Vyhlásili třetí ze čtyř stupňů požárního poplachu a plameny hasili i z vrtulníku. Požár zasáhl asi tříhektarovou plochu a způsobil škodu 150 tisíc korun, uvedla mluvčí hasičů Petra Musilová.
11. 4. 2025Aktualizováno11. 4. 2025

Elektrárna Opatovice získala povolení stavby pro spalovnu v katastru Čeperky

Elektrárna Opatovice získala povolení stavby pro zařízení na energetické využití odpadu (ZEVO). Spalovnu chce postavit v katastru obce Čeperka, sdělila mluvčí elektrárny Hana Počtová. Povolení vydal Dopravní a energetický úřad ministerstva průmyslu a obchodu, záměr již dříve získal kladné posouzení vlivu na životní prostředí (EIA). Čeperka proti němu dlouhodobě vystupuje a zvažuje odvolání. Náklady se odhadují na sedm miliard korun.
11. 4. 2025Aktualizováno11. 4. 2025

Strojvůdce kvůli loňské srážce vlaků v Praze dostal podmínku a zákaz řízení

Strojvůdce jednoho z vlaků, které se loni v září srazily v pražské Libni, potrestal soud odnětím svobody na osm měsíců s podmíněným odkladem na tři a půl roku a pokutou téměř osmdesát tisíc korun. Soud mu zároveň zakázal na čtyři a půl roku řízení motorových vozidel, včetně vlaků a dalších hromadných dopravních prostředků, zjistila ČT. Bezprostředně po nehodě prokázala dechová zkouška u strojvůdce přítomnost alkoholu. Rozhodnutí soudu je pravomocné. Nehodu stále vyšetřuje policie i Drážní inspekce.
11. 4. 2025

Segregace ve školách trvá. Odpovědnost mají obce, potřebují ale podporu státu

V Česku stále trvá vyčleňování romských dětí ve školství. Nadále existuje víc než 130 segregovaných škol, z toho v 78 z nich romské děti tvoří víc než polovinu žactva, vyplývá podle studie PAQ Research z odhadů ministerstva školství. Segregované školy se nacházejí ve většině krajů a situace se v poslední dekádě výrazně nemění.
11. 4. 2025
Načítání...