Vláda se připravuje na sucho. Chystá dotace a stavbu přehrad

S blížícím se létem ministerstvo životního prostředí otevírá téma sucha. Jednou z možností, jak chce vláda proti suchu bojovat, je stavba nových přehrad. Například na Brněnsku ministerstvo zemědělství uvažuje o přehradě Čučice. Záměr se ale lidem z okolních obcí nelíbí a sepisují petici. Vláda chce bojovat i s pomocí dotací a mezi obce, kde vysychají studny nebo chybí připojení na vodovod, rozdělí až 300 milionů korun.

Údolí řek Oslavy a Chvojnice se dostalo na seznam možných míst, kde by v budoucnu mohla být umělá vodní nádrž Čučice. Její kaňonovité údolí přitom patří do přírodní rezervace, které trampové nazývají zlatý ráj. Nyní se oni i místní obávají, že skončí pod vodou i s jejich chatami. Hladina by se mohla zavřít také nad chatou Miloše Hausnera z Brna. „No co bych dělal. Seděl bych v Bohunicích na sídlišti,“ shrnul Hausner.

Nejen rodina Miloše Hausnera, ale i další tisíce lidí proto podepsaly petici za záchranu chráněné rezervace. Aktuálně na ní je kolem sedmi tisíc podpisů. Obyvatelé Oslavan, Čučic a Ivančic chtějí, aby ji úřady přestaly evidovat jako vhodnou lokalitu pro případné zadržení vody. „Chceme, aby přehrada byla úplně poslední možností, aby se začalo uvažovat i o jiném systémovém řešení zadržení vody v krajině,“ vysvětlil starosta Oslavan Vít Aldorf (ODS).

S tím souhlasí i ministerstvo zemědělství - to teď čeká na výsledky studie od Povodí Moravy, která bude hotová do konce července. Stejně tak i ministerstvo životního prostředí. „V současné době se zpracovává studie proveditelnosti. Měla by odpovědět, zdali vodní dílo Čucice, které je v této lokalitě plánované, má i v dnešních podmínkách význam,“ uvedl generální ředitel Povodí Moravy Jan Hodovský.  

Studie o přehradě Čučice pak má má být hotová do konce července. Už nyní jsou v oblasti dvě vodní nádrže - Mohelno a Dalešice. Ve zlínském kraji ministerstvo zemědělství plánuje postavit nádrž ve Vlachovicích.

Nejsušší místa trápí rozpraskaná půda

Podle prognóz bude sucho Česko sužovat i nadále. Několik týdnů už nezapršelo například v Džbánicích, které jsou jednou z nejsušších obcí na jižní Moravě. Ročně tam totiž spadne v průměru 450 milimetrů srážek, což je druhé nejmenší množství v kraji. Jana Páralová si tak ani nepamatuje, kdy měla naposledy plnou nádrž na dešťovou vodu. „Když tam voda není, tak ji musíme doplnit z vlastní studny, abychom měli čím zalívat,“ popsala systém Páralová.

Retenční nádrž Jany Páralové plná nejspíše nikdy nebyla
Zdroj: ČT24

Půda na její zahradě je rozpraskaná, záhony jsou vyschlé. „Protože tu moc neprší, tak jsme si vybudovali závlahový systém, kam napojíme vodu. U kmenu je díra, kterou zaléváme, máme to načasované,“ vysvětlila. Přímo z její zahrady pocházejí data pro Český hydrometeorologický ústav. Nyní je srážkoměr úplně prázdný.

Kvůli nedostatku vody zbudovali v Džbánicích obecní vodovod a vyvrtali 70 metrů hluboký vrt a postavili vodojem. Obec je tak zásobována vlastní vodou, ale i té je málo, a tak jsou místní zvyklí na každoroční pravidelné zákazy – napouštění bazénu nebo právě zalévání zahrádek.

Obci by tak pomohl hlubší vrt, na který bude moci nově získat příspěvek. „Třeba prohloubení studní, prohloubení vrtů nebo vyhloubení nových vrtů,“ vyjmenoval ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) projekty, na které by mohly jít peníze z dotací.

Některé vrty ve valašských Huslenkách loni dokonce vysychaly úplně. Obec přitom leží ve 13 údolích a čtvrtina jejích obyvatel nemá připojení na vodovod. Řešením by pro ně mohly být retenční nádrže, na které plánuje ministerstvo taktéž přispívat.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

VideoZ filmové komedie S tebou mě baví svět je divadelní muzikál

Jedna z nejoblíbenějších českých komedií má nově i svou muzikálovou verzi. Slovácké divadlo v Uherském Hradišti na jeviště převedlo rodinný snímek Marie Poledňákové S tebou mě baví svět. Jde o největší a nejnákladnější inscenaci v historii této scény. Přípravy trvaly déle než rok.
před 19 mminutami

Policie navrhla zastavit stíhání učitelky v případu chemického pokusu

Královéhradečtí kriminalisté ukončili vyšetřování nevydařeného chemického pokusu na jedné z místních škol, při kterém se těžce popálily dvě nezletilé dívky. Policie předala případ státnímu zástupci s návrhem na podmínečné zastavení stíhání ženy, která pokus prováděla. Obvinila ji z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti.
před 1 hhodinou

Průzkum: Pražané kritizují dopravní zácpy či parkování, s MHD jsou spokojeni

Devět z deseti Pražanů kritizuje situaci na silnicích ve městě. Za největší problémy lidé považují zácpy a hustý provoz, nárůst počtu automobilů, parkování a nedostavěné okruhy. Vyplývá to z průzkumu agentury STEM/MARK pro think tank Strategeo Institute. Většina lidí podle průzkumu používá k dopravě ve všední dny především MHD, se kterou jsou spokojeni. Situaci na silnicích by řešili hlavně posilováním infrastruktury. Vedení města zároveň zvažuje zdražení jízdného v MHD i parkovného.
před 2 hhodinami

Hasiči postrádají dostatek nádrží v Českém Švýcarsku pro hašení velkých požárů

Nádrže s vodou, které jsou rozmístěné v Národním parku České Švýcarsko, podle hasičů nestačí pro zásahy u rozsáhlých požárů. Generální ředitel Hasičského záchranného sboru Vladimír Vlček uvedl, že během jediného dne potřebovaly vrtulníky více než milion litrů vody. Správa parku připomíná, že místní zdroje jsou určené hlavně pro rychlé hašení menších ohnisek. Ministr životního prostředí Igor Červený (Motoristé) svolá expertní skupinu, která se bude koncepcí požární ochrany v parku zabývat.
před 2 hhodinami

Policie zasahovala v Ústřední vojenské nemocnici i jinde. Zadržela jedenáct lidí

Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ) zadržela při úterní razii v Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN) a na dalších místech jedenáct lidí. Podezírá je ze zvlášť závažného zločinu maření spravedlnosti, dále z podvodu, přijímání úplatků, podplácení, padělání lékařských zpráv a vystavování nepravdivých posudků.
11:32Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Soud uložil starostce Dobříkova pokutu 150 tisíc a zákaz veřejné funkce

Pokutou 150 tisíc korun a tříletým zákazem vykonávání veřejné funkce potrestal krajský soud v Pardubicích starostku Dobříkova na Orlickoústecku Nikolu Kajsrlíkovou. Soud projednával její odvolání proti rozhodnutí okresního soudu, který ji nepravomocně potrestal za neoprávněné nakládání s obecními penězi bez schválení zastupitelstva, použití dotací v rozporu s jejich určením nebo za pozměnění zápisu ze zasedání zastupitelů.
před 2 hhodinami

Mrazy zničily půlku úrody, škody půjdou do stamilionů, odhadují ovocnáři

Dubnové mrazy v sadech tuzemských pěstitelů podle předběžných odhadů zničily polovinu letošní úrody ovoce. Největší ztráty budou u jablek, která jsou hlavním ovocným druhem. Škody zřejmě půjdou do vyšších stovek milionů korun, řekl v úterý předseda Ovocnářské unie ČR Martin Ludvík.
před 3 hhodinami

VideoNa Broumovsku se někdo zbavuje cenných plemen psů, popsali Reportéři ČT

Na Broumovsku v česko-polském pohraničí se někdo opakovaně zbavuje psů. Zvířata neznámého původu se objevují v okolí příhraničních obcí. Jde o cennější plemena, konkrétně shiba-inu a kavalír king Charles, která patří k těm často chovaným v nelegálních množírnách. Proto je pravděpodobné, že právě z takových množíren pocházejí. Správkyně útulku v Broumově Jana Slováková se domnívá, že majitel psů se zvířat zbavuje, protože mu nepřinášela zisk. Vyšetřování ale zatím nevedlo ke konkrétnímu výsledku. O tématu pro Reportéry ČT natáčel Tomáš Vlach.
před 6 hhodinami
Načítání...