Většina zaměstnanců Liberty ani tento týden nepůjde do práce, podnik návrat opět odložil

Většina zaměstnanců Liberty Ostrava ani tento týden nebude pracovat. Podnik jejich návrat odložil, další postup oznámí opět za týden, informoval odborový předák Petr Slanina. Většina zaměstnanců huti a jejího dodavatele energií Tameh Czech byla v práci naposledy před čtvrt rokem, 21. prosince. Mluvčí Liberty Ostrava Kateřina Zajíčková sdělila, že podnik už spustil většinu válcovacích tratí.

Aktuálně pracuje asi 2100 ze zhruba 5400 zaměstnanců Liberty Ostrava. Tento počet zahrnuje například i administrativní pracovníky, kteří pracují z domova. Většina provozů v huti stojí, protože se Liberty stále nedohodla s Tamehem na dodávkách energií a Tameh je ukončil. Liberty tak zatím nedokáže ve všech provozech zajistit pracovníkům odpovídající hygienické podmínky.

„V práci je nyní více než 2100 zaměstnanců. Pokračuje výroba železničních kol pro vagony na provozu dvojkolí a kalírna v naší dceřiné společnosti LEPO,“ sdělila Zajíčková. Připomněla, že minulý týden firma obnovila výrobu ve středojemné válcovně, která pro ohřev sochorů nově využívá zemní plyn. „Příští týden zahájíme provoz směsné plynové stanice a začneme vyrábět syntetický koksárenský plyn pro karuselové pece a zušlechťovnu na rourovně, které se chystáme uvést také do provozu,“ dodala mluvčí.

Liberty Ostrava, která vyrábí ocel hlavně pro stavebnictví, strojírenství a petrochemický průmysl, má už delší dobu problém platit závazky. Před věřiteli ji ale od prosince chrání moratorium vyhlášené soudem. Minulý týden soud toto moratorium prodloužil o tři měsíce. Tameh Czech skončil v prosinci v úpadku, což zdůvodnil tím, že mu huť, jeho jediný zákazník, neplatila. Tameh uvádí, že mu Liberty dluží aktuálně zhruba 2,2 miliardy korun.

Liberty předložila věřitelům restrukturalizační plán. Věřitelé, kterých je podle soudu více než třináct set, o něm budou hlasovat v dubnu. Mluvčí huti Kateřina Zajíčková minulý týden sdělila, že většina věřitelů už s plánem vyslovila souhlas. „Věřitelé mohou o restrukturalizačním plánu hlasovat do 15. dubna prostřednictvím hlasovacího lístku, nebo 8. dubna na věřitelské schůzi osobně. V současné chvíli tedy výsledek hlasování není finální a nebudeme jej komentovat,“ poznamenala v pondělí Zajíčková.

Restrukturalizační plán má dvě varianty dalšího postupu. Scénář A vychází z toho, že se Liberty s Tamehem dohodne, plán B počítá s řešením bez Tamehu. Liberty uvádí, že v případě varianty A by vysokou pec, která je od loňského října v takzvaném teplém útlumu, spustila v létě a pohledávky věřitelů postupně splatila do jara 2026. V případě varianty B by dodávky energií od Tamehu nahradily dodávky od jiných dodavatelů a z nového energetického komplexu, podnik by vysokou pec spustil na přelomu let 2024 a 2025 a pohledávky věřitelů splatil do konce roku 2025.

Do restrukturalizace firma nezahrnula zajištěné věřitele, jejichž pohledávky řeší separátními dohodami o splátkovém kalendáři. Plán nezahrnuje také Tameh. Alternativa B je podle Liberty neslučitelná se zájmy Tamehu, proto navrhla jeho vyloučení ze seznamu věřitelů. Rovněž o tom věřitelé hlasují.

V doplňujícím vysvětlení k restrukturalizačnímu plánu Liberty také uvedla, že ke konci února eviduje celkové závazky zhruba za 16,4 miliardy korun.

Načítání...