Velký větrný park vyvolává odpor části obyvatel Moravského Berouna. Rozhodne referendum

4 minuty
Události v regionech: Spor o větrníky u Moravského Berouna
Zdroj: ČT24

Plánované větrné elektrárny v Moravském Berouně na Olomoucku jsou opět důvodem sporů. Skupina obyvatel není ani tak proti nim, ale proti velkému větrnému parku. O tom, zda bude u města park o sedmnácti věžích, rozhodne nakonec referendum. O okolí města v Nízkém Jeseníku se investoři zajímají už potřetí.

Podle starosty Moravského Berouna Jana Hicze (SOCDEM) není důvod bránit výstavbě ve vlastním katastru. Rozhodnout o tom má červnové referendum, které proběhne v rámci voleb do Evropského parlamentu. „Pokud občané řeknou, že nechtějí větrný park, tak přerušíme veškeré jednání a budeme činit kroky k tomu, aby se tady nedala udělat výstavba,“ uvedl.

Investor plánuje v katastru města postavit sedmnáct turbín. Sedm má být v části Čabová, dalších deset u Nových Valteřic. V těch ale patří většina domů chalupářům, kteří se referenda zúčastnit nemůžou. Proti výstavbě proto teď bojují peticí. „Mají být o třicet metrů vyšší než ty na Lipině. Představte si, jaká to bude hrůza,“ prohlásil chalupář Milan Martinát. Martinátovi a další se bojí o krajinu, ale i o vlastní zdraví.

Podle předsedy Komory obnovitelných zdrojů energie Štěpána Chalupy nejsou obavy na místě. „Obecně platí, že tam, kde už jsou provozovány větrné elektrárny, tak část místní populace, která byla zpočátku váhavá, v průběhu provozu si ověřuje, že ta pozitiva daleko převyšují to, že se jim to dříve moc nelíbilo,“ řekl.

Krávy se mohou pást i pod větrníky, tvrdí arcibiskupství

Plány na stavbu teď rozdělily obyvatele města na dva tábory. Zastánce lákají hlavně kompenzace, tedy deset milionů ročně do rozpočtu města a silová elektřina pro obyvatele zdarma.

Město jednalo s několika investory, nakonec vybralo nabídku konsorcia Arcibiskupství olomouckého s firmou Micronix. Investor do projektu vkládá technologii a arcibiskupství zase pozemky, které dnes slouží jako pastviny.

„Pozemky v této lokalitě využíváme k hospodaření a tento způsob jejich dalšího zhodnocení především nenarušuje současné využití. Ty krávy se tam budou pást dál, když to řeknu takto velice jednoduše,“ uvedl mluvčí Arcibiskupství olomouckého Jiří Gračka.

„V Evropě, a v České republice to platí ještě víc, máme nejpřísnější hlukové limity. Takže opravdu obavy z negativního vlivu na zdraví jsou neopodstatněné,“ ujistil Chalupa.

Městské, nebo od soukromníka?

Obyvatelé Nových Valteřic ale nebojují proti větrným elektrárnám samotným, nechtějí ale velké větrné parky. Poslance a senátory se proto snaží přesvědčit ke změně zákonů, radnici zase k rozhodnutí postavit si vlastní větrné elektrárny. Podle nich by městu stačily čtyři.

„Jestliže tady ta energie má být, tak ať zůstane pro potřeby lidí, kteří tady žijí, a továren,“ uvedl obyvatel Přemysl David.

Jenže na to nemá město peníze. „Vzít si miliardu korun úvěr, k tomu nějakou dotaci, a aby město samo developovalo takový projekt, nemyslím si, že je to reálné,“ namítl starosta.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Každá třetí obec mívala kino. Dnes většinou slouží k jinému účelu

V Česku v posledních dvaceti letech zanikly stovky klasických jednosálových kin. Ve velké části z nich se stále zachovala promítací technika, i když už slouží jinému účelu. Oživit je a připomenout jejich historii, má projekt Rekino. Ten chce postupně rozjet promítačky v různých koutech Česka.
před 7 hhodinami

Ve většině krajů stojí autoškola přes dvacet tisíc

Cena běžného řidičského výcviku se v osmi krajích dostala přes dvacet tisíc korun. Způsobů, jak na pořízení průkazu ušetřit, není mnoho. V některých případech za něj platí zaměstnavatelé nebo střední školy. Novou možností je projekt, který slibuje vybrat zájemce a řidičský výcvik jim zaplatit.
před 16 hhodinami

Soud zamítl žalobu Kosteleckých uzenin, Babiš dle něj byl ve střetu zájmů

Městský soud v Praze zamítl žalobu Kosteleckých uzenin ze skupiny Agrofert na ministerstvo zemědělství, ve které se firma domáhala vyplacení dotace. Mimo jiné konstatoval, že předseda ANO Andrej Babiš, který firmy v roce 2017 vložil do svěřenských fondů, byl ve střetu zájmů. Rozhodnutí je pravomocné, lze proti němu podat kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu. Mluvčí Agrofertu Pavel Heřmanský sdělil, že holding počká na písemné vyhotovení rozsudku a následně zváží další kroky.
včeraAktualizovánopřed 16 hhodinami

Pražská hazardní vyhláška před ÚS obstála, regulace není v celém městě stejná

Ústavní soud (ÚS) zamítl návrh ministerstva vnitra na zrušení části pražské hazardní vyhlášky. Živé hazardní hry s krupiérem, třeba ruletu nebo poker, Praha obecně povolila, ale městským částem dala možnost je na svém území zakázat nebo časově omezit. Vnitro v tom spatřovalo nerovný přístup a narušení pravidel hospodářské soutěže. Loni ministerstvo platnost vyhlášky dočasně pozastavilo, nyní bude znovu závazná.
včeraAktualizovánopřed 18 hhodinami

Ostravu Němci urputně bránili, osvobození pomohl i most

Osvobození Ostravy, kterého se tamní obyvatelé dočkali před 80 lety 30. dubna 1945, předcházela rozsáhlá ostravsko-opavská operace, která trvala téměř dva měsíce. Do boje se zapojilo přes čtvrt milionu vojáků 4. ukrajinského frontu Rudé armády včetně příslušníků 1. československé samostatné tankové brigády a československé smíšené letecké divize. Proti stálo sto padesát tisíc vojáků německé armády.
včeraAktualizovánopřed 18 hhodinami

Celníci odhalili první českou laboratoř k výrobě nové drogy klefedronu

Celníci odhalili na Ostravsku první českou laboratoř k výrobě klefedronu – nové psychoaktivní substance se stimulačním účinkem a vysokou toxicitou. Z výroby téměř tuny drog obvinila policie osm Čechů a jednoho Poláka. Většině členů skupiny hrozí až 18 let vězení. Sedm z obviněných poslal soud do vazby.
včeraAktualizovánopřed 18 hhodinami

V nemocnici zemřel muž, kterého při zásahu v Třeboni postřelili policisté

V nemocnici zemřel v pátek na následky zranění muž, jenž v úterý v Třeboni nožem ohrožoval ženu a jehož při zásahu postřelili policisté. Případem se bude zabývat Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS).
před 20 hhodinami

Hasiči na čarodějnice řeší i zbytečné výjezdy, vyzývají nahlásit pálení předem

Hasiči každoročně během pálení čarodějnic řeší desítky planých výjezdů, kdy lidé zapomněli nahlásit pálení rekreačního ohně. Vyzývají proto organizátory, kteří chystají ohně na volném prostranství, aby to před zahájením akce udělali. Loni pomocí webu Evidence pálení lidé hasičům nahlásili k 30. dubnu přes osm tisíc čtyři sta ohňů, hasiči vyjeli během filipojakubské noci k dvaceti požárům, které větší škody nezpůsobily.
včera v 13:47
Načítání...