Čtyři tisíce let starou vesnici objevili archeologové během průzkumu v Podbořanech na severu Čech. Na místě, kde má stát nový sběrný dvůr, našli také rozsáhlé pohřebiště a keltskou keramickou pec.
Na místě budoucího sběrného dvora objevili archeologové čtyři tisíce let starou vesnici
„Vždycky jsme našli jen malinkatý rošt, půl metru v průměru. A tahle má asi metr dvacet v průměru, je dvoukomorová a unikátní,“ popsal technik Ústavu archeologické památkové péče severozápadních Čech Jaroslav Hladík keltskou pec nalezenou v Podbořanech.
Kromě pece ukrývala půda i ty, kteří ji obsluhovali. Podle archeologů výjimečně zachovalé ostatky v zemi leží více než čtyři tisíce let. „Hroby obsahují milodary. V jednom se například jedná o čtyři keramické nádoby – dvě misky a dva menší hrnečky,“ popsal archeolog Vojtěch Peksa.
Nálezy pocházejí z doby bronzové. Pro ni bylo typické kostrové pohřbívání v řadách. „Zemřelí byli uloženi ve skrčené poloze, na pravém boku hlavou k jihu a pohledem k východu,“ vysvětlil Peksa.
Na nově objevenou vesnici se teď chodí dívat i žáci z místních škol. Denně na exkurzi přijde až šest tříd. Průzkum ale během tohoto týdne skončí. Nalezené předměty budou místo školáků zkoumat odborníci v archeologickém ústavu v Mostě.