U benzínky na Břeclavsku zářila zemina. Onkologický pacient močil, kde neměl

3 minuty
Události v regionech: Kuriózní případ celníků na Břeclavsku
Zdroj: ČT24

Kuriózní případ řešili na čerpací stanici na Břeclavsku celníci. Při kontrole tam zachytili ionizující záření. Podle odborníků za to mohl onkologický pacient, který se tam zřejmě vymočil. Výjezdů kvůli výskytu radiace řeší Státní úřad pro jadernou bezpečnost zhruba dvacítku ročně.

Celníci při preventivním monitorování radiace zachytili radiačním pagerem ionizující záření u dálnice D2 nedaleko Ladné na Břeclavsku. „My jsme se tam vrátili a zjistili jsme, že to záření je silnější, než jsme čekali. Vytvořili jsme tam proto bezpečnostní zónu,“ popsal Tomáš Nedbálek z Celní správy.

Odborníci na jadernou bezpečnost už na místě zjistili, že se jedná o radioizotop Lutecia 177, které slouží k ozařování nádorových buněk. Na místo se dostal s pacientovou močí. Potřebu ale vykonal, kde neměl. Při použití toalety se totiž záření rozptýlí.

Místo je bezpečné

Pracovníci Státního úřadu pro jadernou bezpečnost odebrali asi pět kilogramů zeminy i s porostem, který pak odvezli, aby se předešlo opakované náhodné detekci. Okolí čerpací stanice je pak podle úřadu zcela bezpečné. „V žádném případě nikoho neohrozil. To riziko, které vyplývá z toho, že se někde najde kontaminace způsobená jedním pacientem, je v podstatě zanedbatelné,“ vysvětlil klinický radiologický fyzik FN Olomouc Jaroslav Ptáček.

Lékaři na pacienty apelují, aby dodržovali jejich pokyny, po aplikaci radiofarmak je nutné vyhýbat se dětem nebo těhotným a místům s větším množstvím lidí. Zkušenost s tím má i Brňan Michal Eger, který po aplikaci radiofarmak nocoval raději mimo domov. „Sedl jsem do auta a odjel jsem ke kamarádovi a spal jsem u něj. Mám malé děti,“ řekl.

Dvě desítky podobných případů ročně

Výjezdy, jako byl ten u Ladné, eviduje Státní úřad pro jadernou bezpečnost každý rok. V předminulém roce to bylo dvaadvacet případů, o rok dřív osmnáct. Jde často právě o lékařské radionuklidy nebo horniny s přírodním obsahem třeba uranu nebo radia, případně chemikálie s podobnou příměsí.

„Drtivou většinou to nebezpečné není. Ty aktivity jsou relativně malé, dávkové příkony také. Jsem schopný detekovat i relativně nízké dávkové příkony,“ řekl inspektor radiační ochrany SÚJB Jan Lukáš.

Hodnoty záření jsou v Česku měřené pravidelně desítkami měřících stanic. Pozemní monitorování pak ze zákona kromě celní správy vykonávají i hasiči nebo policisté.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Insolvenční správce Liberty opět prodává odval Lihovarská, rozjela se válcovna

Insolvenční správce zkrachovalé huti Liberty Ostrava Šimon Peták vypsal nové výběrové řízení na prodej odvalu Lihovarská ve Slezské Ostravě. Uchazeči musí zájem o účast v tendru vyjádřit do 7. února, závazné nabídky pak budou muset podat do 3. března. Tři zájemce, kteří předloží ty nejvyšší, následně pozve správce do druhého kola, jež se uskuteční elektronicky. Liberty také tento měsíc zhruba po roce obnovila výrobu ve Steckelově válcovně.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Dobrovolný strážce nenese vinu za požár v Českém Švýcarsku, rozhodl soud

Bývalý dobrovolný strážce Jiří Lobotka nenese vinu za obří požár v národním parku České Švýcarsko v roce 2022, rozhodl Krajský soud v Ústí nad Labem. Uznal jeho vinu pouze v případě menších požárů na Děčínsku zjara 2023, za ty mu vyměřil dva roky vězení. Muži hrozilo za obecné ohrožení a poškození cizí věci patnáct let vězení. Stát požádal o uhrazení škody 225 milionů korun. Rozsudek není pravomocný, státní zástupce se na místě odvolal.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Soud odmítl omezit Redlovu svéprávnost, může být dál stíhán v kauze Dozimetr

Okresní soud ve Zlíně v pátek nepravomocně zamítl návrh na omezení svéprávnosti zlínského podnikatele Michala Redla, který je hlavním obžalovaným v korupční kauze Dozimetr. Návrh podal Redlův bratr, soud jej shledal nedůvodným. Jednapadesátiletý Redl tedy může být dál stíhaný v případu korupce při zadávání zakázek pražského dopravního podniku (DPP).
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Na několika místech Moravského krasu se objevili vlci

Ochránci přírody potvrdili výskyt vlků v Moravském krasu. Je to poslední místo v Česku, kde se dosud pohybovali spíš výjimečně. Teď ale mají ochránci data hned z několika míst. Obce v oblasti žádná opatření zatím nepřijímají. Zoolog Antonín Krása ubezpečuje, že vlk je především noční šelma, která loví aktuálně přemnoženou spárkatou zvěř. Riziko, že by ohrozil hospodářská zvířata, je tak podle něj minimální.
před 17 hhodinami

Silničáři budují tunel u Vysokého Mýta. Aby vše stihli, pracují v noci i o víkendech

Dělníci začali s prvními odstřely v tunelu Homole u Vysokého Mýta, který bude součástí dálnice D35. Aby dodrželi plánovaný harmonogram, střídají se ve směnách. Stavební práce tak probíhají čtyřiadvacet hodin denně včetně víkendů. Dělníci mají zatím vyraženou zhruba desetinu dvoutubusového tunelu. Problémem pro ně není ani chladnější počasí – naopak se prý díky nižším teplotám méně práší a není tolik bláta.
před 18 hhodinami

Karlovarský kraj prohrál soud o nástroje za miliony ze zkrachovalé Amati

Karlovarský kraj prohrál soud o sbírku historických hudebních nástrojů v hodnotě milionů korun, která se stala součástí insolvenčního řízení firmy Amati – Denak Kraslice. Krajský soud v Plzni zamítl žalobu, kterou se kraj domáhal vyjmutí sbírky čítající 265 cenných artefaktů z majetku zkrachovalé společnosti. Rozsudek není pravomocný. Karlovarský kraj se proti němu odvolá.
23. 1. 2025Aktualizováno23. 1. 2025

Na Staroměstském náměstí začaly kontroly ohřívačů na předzahrádkách

Hasiči s úředníky začali na pražském Staroměstském náměstí kontrolovat restaurace, které mají předzahrádky. Zajímá je umístění ohřívačů, jejich označení, odstupové vzdálenosti nebo provětrání prostoru. Jedná se o reakci na nedávný tragický požár v jedné z mosteckých restaurací. Výsledky kontrol by měla mít městská část k dispozici na počátku příštího týdne.
23. 1. 2025

Policisté v Libereckém kraji odlovili divočáky, pomáhal i dron

Policisté odstřelili od pondělka v Libereckém kraji pět divočáků. S odlovem jim pomáhal dron s termovizí. Létal nad lesy a loukami a informace z terénu posílal do speciálně upraveného vozu. Lokality, ve kterých se pohybovali odstřelovači, hlídala jak městská, tak státní policie. Cílem je snížit populaci zvířat v oblasti, kde se vyskytuje africký mor prasat, aby se předešlo zavlečení nákazy do komerčních nebo soukromých chovů prasat domácích. Odklizení zvířat zajišťovali správci honitby, z každého kusu odesílali vzorek do laboratoře.
23. 1. 2025
Načítání...