Tržiště Pod Kaštany v centru Zlína ožívá. Město chce farmářskými trhy a podobnými akcemi nalákat návštěvníky. Tržiště loni na jaře otevřelo po rekonstrukci za zhruba sto milionů korun, návštěvnost ale nebyla velká. Od začátku ledna bylo kvůli špatnému počasí a malému zájmu prodejců zavřené.
Tržiště ve Zlíně ožilo farmářskými trhy. Jeho rekonstrukce stála sto milionů
Zatímco v pátek 8. března bylo na zlínském tržišti Pod kaštany osm stánků, v sobotu ráno se situace výrazně změnila. Desítky prodejců a stovky kupujících přilákala první letošní akce – farmářské trhy. Prodávající nabízeli zeleninu, květiny, tradiční valašské koláče frgály, bylinné sirupy nebo výrobky ze dřeva a velikonoční sortiment. S návštěvností byli spokojeni i prodejci.
Rozsáhlá rekonstrukce tržiště začala na podzim 2021. Zahrnovala přeložku sítí, výměnu povrchu a veškerého vybavení. Loni v lednu začal zkušební provoz. Na novou podobu si prodejci ještě zvykají. „Z našeho pohledu nebyla minulá sezona zcela vydařená. Tento směr chceme obrátit. Vsadili jsme na to, že bude zhruba dvojnásobek mimořádných akcí, když nepočítáme běžný prodej,“ řekl mluvčí radnice Tomáš Melzer.
Tržiště nejsou jen stánky s ovocem a zeleninou
Radnice chce také akce na tržnici propojit s těmi největšími, které se ve Zlíně konají, to znamená festival Zlín Žije, který pořádá město, nebo filmový festival. Plánuje dělat tematické večery, oživit prodej na tržišti gastronomií. „Dnes už víme, že prodej na tržišti nebude jen o ovoci a zelenině, ale o těchto mimořádných akcích, které mají nalákat Zlíňáky do centra města, ale budeme rádi, když přilákáme i přespolní,“ řekl Melzer.
Na tržišti se chystají například bleší trhy nebo velikonoční jarmark. Mimo ně bude standardní prodej ovoce, zeleniny, medu, rukodělných, vlněných a jiných výrobků. Oficiální zahájení druhé sezony bude v dubnu.
„Jsou to spojené nádoby, občané budou mít zajímavé vyžití, prodejci k nám budou chtít jezdit, protože utrží, a centrum města bude žít. Důraz budeme klást na oživení tržiště Pod Kaštany, se kterým jsem nebyl doposud spokojen,“ řekl primátor Zlína Jiří Korec (ANO).
Město chystá i další úpravy
Obnova tržiště stála zhruba sto milionů korun. Na více než devíti stech metrech čtverečních je k dispozici na šedesát prodejních míst, dalších až třicet míst lze využít v případě rozšíření tržiště směrem k náměstí. Součástí úprav bylo i přeložení sítí, obnova povrchů a mobiliáře. Město podle Melzera chystá ještě posílení elektrického vedení a zvažuje úpravu markýz prodejních stánků.