Topolná chce zachovat vysílač. Ve hře je i jeho vyhlášení za památku

7 minut
Studio ČT24: Snaha o záchranu vysílače v Topolné
Zdroj: ČT24

Vysílač v Topolné na Uherskohradišťsku na začátku roku přestal po 69 letech šířit vysílání Českého rozhlasu na dlouhých vlnách. Jedná se o jedenáctou nejvyšší stavbu v Česku. Dva vysílače jsou vysoké 270 metrů. Nyní jim hrozí demolice, kterou by chtěli odvrátit jak radioamatéři, tak i samotná obec Topolná.

S koncem vysílání Českého rozhlasu na dlouhých a středních vlnách ztrácí význam i vysílač v Topolné. Místní o něj ale přijít nechtějí.

„Řada obyvatel Topolné má k vysílačům i citový vztah, protože pod nimi vyrůstala, trávila svůj pracovní život. S jistou nadsázkou lze říci, že některé rodiny mají přímo pod vysílači kořeny, protože sloužily také pro Československou lidovou armádu. Vojáci si zde našli partnerky a založili rodiny,“ přiblížil starosta Topolné Ladislav Botek.

Dodal také, že vysílače jsou dominantou, která je s Topolnou spojována. „Všechny tyto okolnosti nás vedou k tomu, že bychom – možná nejen já, ale i ostatní obyvatelé – byli rádi, kdyby nebyly zbourány a zůstaly zachovány,“ řekl.

Uvedl, že minulý týden bylo stavebním úřadem v Bílovicích vydáno rozhodnutí o povolení demolice. „To snad ještě neznamená definitivní ukončení osudu vysílačů. Je to pouze jeden z právních kroků, aby tato varianta mohla být uskutečněna,“ vysvětlil starosta.

Milionové náklady na údržbu

Instituce nyní projednávají možnost prohlásit vysílač za památku. S tím by ale byly spojeny náklady. Botek vyčíslil, že jen výměna kotevních lan, které jsou na hranici životnosti, by stála asi přes čtyřicet milionů korun a každoroční náklady s údržbou jednoho vysílače vyjdou na 1,5 až dva miliony. „To jsou náklady, které jsou pro momentální situaci obce nepředstavitelné,“ poznamenal.

Majitelem vysílače jsou České Radiokomunikace. „Vysílač v Topolné je momentálně ve stavu řízeného rizika, totiž je odstavený. O jeho budoucnosti se jedná. Budeme komunikovat s ostatními institucemi. To je jeden z důvodů, proč to nyní nemohu konkrétně komentovat, jelikož jednání jsou stále v běhu a zatím z nich není žádný konkrétní závěr,“ sdělila mluvčí společnosti Anna Tůmová.

Kromě snahy o prohlášení vysílače za památku do hry vstoupil bezpečnostní aspekt. Nedávné hackerské útoky na internetové platformy ukázaly na zranitelnost takového přenosu. Právě vysílače, speciálně pak analogové rozhlasové vysílání, by mohly být jakýmsi záložním zdrojem – například pro informování lidí při mimořádných bezpečnostních situacích. Senátní výbor pro obranu a bezpečnost proto před několika dny vyzval vládu, aby ještě jednou zvážila ponechání devíti analogových vysílačů na českém území.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Obyvatelé Karolinky v referendu podpořili koupi areálu bývalých skláren

Obyvatelé Karolinky na Vsetínsku v sobotním referendu podpořili koupi areálu bývalých skláren do majetku města. Výsledky jsou v této části místního referenda platné a závazné. Hlasující naopak těsně nepodpořili odkoupení ubytovny, o kterém taktéž hlasovali. I v tomto případě je rozhodnutí platné, avšak nezávazné, vyplývá z informací na úřední desce. Město s asi 2500 obyvateli má dlouholetou sklářskou tradici, v roce 2020 se tam však sklárny uzavřely.
09:54Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Svatby, kavárna i muzeum. Poštovní dvůr po letech opět ožije

Roky nevyužívaný Poštovní dvůr v Karlových Varech bude znovu přístupný veřejnosti. Historická památka, kde poprvé v Evropě zazněla Dvořákova symfonie Z Nového světa, se dočkala rekonstrukce. V květnu se tam uskuteční první akce v zahradních budovách, na podzim se otevře i hlavní budova. Noví majitelé chtějí prostory nabídnout pro svatby nebo koncerty, vzniknout mají ale i dvě muzea. Celkové opravy vyjdou na desítky milionů korun.
před 11 hhodinami

Nová tramvaj vyrazila do pražských ulic na zkušební provoz

V pražských ulicích se objevila nová tramvaj. Zatím musí ve zkušebním provozu najezdit dvacet tisíc kilometrů bez cestujících a dalších dvacet tisíc s nimi. Vozy mají být tiché i klimatizované. Testování nového modelu z plzeňské Škody rozhodne o tom, kolik si jich pražský dopravní podnik nakonec objedná. Za dodávku až dvou set strojů může zaplatit skoro 17 miliard korun.
před 13 hhodinami

V Praze přibývá vykradených aut

Pražští policisté za poslední týdny řeší desítky případů vloupání do aut. Zloději si nejčastěji odnášejí peníze, autobaterie nebo světlomety. Hlavně v oblasti Jižního Města a Zahradního Města nebo na Vinohradech. Pachatele se většinou vypátrat nepodaří.
před 21 hhodinami

V kině i na Svatém Kopečku vzpomínali čeští věřící na papeže Františka

S papežem Františkem se v sobotu symbolicky rozloučili i čeští věřící, kteří nemohli vyrazit do Vatikánu. Někteří prostřednictvím mše, jiní sledováním televizního přenosu. V Brodku u Přerova promítali obřad v kině. Na Svatém Kopečku se konala pieta zároveň s národní poutí za hospice.
před 22 hhodinami

Obyvatelé Nových Heřminov se vyslovili pro stavbu přehrady

Obyvatelé Nových Heřminov na Bruntálsku v referendu vyjádřili souhlas se stavbou protipovodňové přehrady. Ta zatopí část obce. Před sedmnácti lety se v plebiscitu naopak postavili proti projektu a obec pak musela podnikat jen kroky, které znemožňovaly stavbu. V Uhách na Kladensku souhlasili lidé v referendu se stavbou větrných elektráren. V Menharticích na Třebíčsku zastupitelé naopak zrušili kvůli tlaku obcí referendum o větrném parku.
včeraAktualizovánopřed 23 hhodinami

Pochod pro život zablokovali odpůrci akce

Z Hradčanského náměstí v Praze v sobotu vyšel Pochod pro život, akce měla podle pořádající organizace Hnutí pro život – sdružující odpůrce potratů – zlepšit povědomí o pomoci pro nečekaně těhotné ženy a vyjádřit jim podporu. Na Jungmannově náměstí se konala protestní akce, někteří z jejích účastníků následně zablokovali trasu pochodu. Hnutí pro život pak akci ukončilo. Na Palackého náměstí se zase konal pietní akt k uctění památky těhotných žen, které přišly o život kvůli zákazu interrupcí.
včeraAktualizovánovčera v 19:09

Neptali se, dělali vše podle svého, říká o ruských vojácích pamětník osvobození Brna

Erichu Veselému bude příští rok sto let. Na konci války to byl osmnáctiletý mladík, vyučený soustružník. Pracoval ve firmě na výtahy, která se přeorientovala na válečnou výrobu. Bombardování Brna firmu nikdy nezasáhlo. Hospodářství rodiny Veselých se pak ocitlo pod palbou v polovině dubna 1945, když Rusové stříleli z Pisárek na Jundrov, kudy se stahovala německá armáda směrem na Bystrc. Rusové se pak nastěhovali k nim do domu a tábořili na zahradě.
včera v 14:09
Načítání...