Studénka má koupaliště bez chemie. Vodu čistí kořeny rostlin a miliony mikroorganismů

Ve Studénce na Novojičínsku otevřeli nové přírodní koupaliště, které funguje na principu takzvaného biotopu. Vodu tak nečistí chemikálie, ale kořeny rostlin a miliony mikroorganismů. Tamní rekreační areál byl kvůli špatnému technickému stavu zavřený dvanáct let, oprava stála přibližně třicet milionů korun.

Při plánování rekonstrukce dalo vedení Sudénky přednost přírodnímu koupališti před klasickým, ve kterém se voda čistí pomocí chemikálií. 

„Když jsme vyhodnocovali provozní parametry i požadavky na údržbu, rozhodli jsme se pro variantu přírodního koupaliště,“ řekl tamní starosta Libor Slavík (Studeňáci pro Studénku). Nově vodu z bazénů ženou čerpadla přes speciální filtry do oddělených nádrží. V nich se o pročištění postará kořenový systém rostlin a mikroorganismy, které ve vodě žijí. 

„Ten koloběh je uzavřený a nemusíme upouštět tolik z vodovodního řadu nebo z vrtu, který tady máme. Bazén je v podstatě ekonomičtější,“ řekl správce koupaliště Ondřej Stanek. Velkou výhodou je také to, že provoz biotopového koupaliště je mnohem ekologičtější. 

Do těch přirozených biotopů se nevypouští voda s chlórem. Chlór je biologický jed a zabíjí všechny organismy.
Bohumír Lojkásek
ekolog, Přírodovědecká fakulta Ostravské univerzity

Kvalita vody se musí hlídat

Přírodní biotopové koupaliště má však i své nevýhody. Hůř zvládá například velké množství opalovacího krému, který se do vody dostane z těl lidí. Při zvýšeném znečištění krémem a dalšími látkami zaručeně zabere na běžných koupalištích chlór, ten ale není možné v biotopu použít. 

„Nevýhoda je, že to není tak lehce regulovatelné, jako když jednotka na bazéně vyhodnotí, že voda potřebuje chemicky ošetřit,“ řekla ředitelka SAK Studénka Hana Maiwaelderová.

„Máme zásobárnu bakterií pro případ, že by se v bazénu něco stalo,“ uvedl Stanek a dodal, že uvolněním těchto organismů do oběhu čištění opět „obživne“. 

Dalším rizikem jsou třeba střevní infekce, které se v biotopu mohou šířit snadněji než ve vodě, kterou dezinfikují chemikálie. Odstranění patogenních mikroorganismů je sice v biotopu komplikovanější, ale je to podobné, jako když se lidé rekreují v přírodních koupalištích – u přehrad, jezer a podobně.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Každá třetí obec mívala kino. Dnes většinou slouží k jinému účelu

V Česku v posledních dvaceti letech zanikly stovky klasických jednosálových kin. Ve velké části z nich se stále zachovala promítací technika, i když už slouží jinému účelu. Oživit je a připomenout jejich historii, má projekt Rekino. Ten chce postupně rozjet promítačky v různých koutech Česka.
před 2 hhodinami

Ve většině krajů stojí autoškola přes dvacet tisíc

Cena běžného řidičského výcviku se v osmi krajích dostala přes dvacet tisíc korun. Způsobů, jak na pořízení průkazu ušetřit, není mnoho. V některých případech za něj platí zaměstnavatelé nebo střední školy. Novou možností je projekt, který slibuje vybrat zájemce a řidičský výcvik jim zaplatit.
před 11 hhodinami

Soud zamítl žalobu Kosteleckých uzenin, Babiš dle něj byl ve střetu zájmů

Městský soud v Praze zamítl žalobu Kosteleckých uzenin ze skupiny Agrofert na ministerstvo zemědělství, ve které se firma domáhala vyplacení dotace. Mimo jiné konstatoval, že předseda ANO Andrej Babiš, který firmy v roce 2017 vložil do svěřenských fondů, byl ve střetu zájmů. Rozhodnutí je pravomocné, lze proti němu podat kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu. Mluvčí Agrofertu Pavel Heřmanský sdělil, že holding počká na písemné vyhotovení rozsudku a následně zváží další kroky.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Pražská hazardní vyhláška před ÚS obstála, regulace není v celém městě stejná

Ústavní soud (ÚS) zamítl návrh ministerstva vnitra na zrušení části pražské hazardní vyhlášky. Živé hazardní hry s krupiérem, třeba ruletu nebo poker, Praha obecně povolila, ale městským částem dala možnost je na svém území zakázat nebo časově omezit. Vnitro v tom spatřovalo nerovný přístup a narušení pravidel hospodářské soutěže. Loni ministerstvo platnost vyhlášky dočasně pozastavilo, nyní bude znovu závazná.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Ostravu Němci urputně bránili, osvobození pomohl i most

Osvobození Ostravy, kterého se tamní obyvatelé dočkali před 80 lety 30. dubna 1945, předcházela rozsáhlá ostravsko-opavská operace, která trvala téměř dva měsíce. Do boje se zapojilo přes čtvrt milionu vojáků 4. ukrajinského frontu Rudé armády včetně příslušníků 1. československé samostatné tankové brigády a československé smíšené letecké divize. Proti stálo sto padesát tisíc vojáků německé armády.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Celníci odhalili první českou laboratoř k výrobě nové drogy klefedronu

Celníci odhalili na Ostravsku první českou laboratoř k výrobě klefedronu – nové psychoaktivní substance se stimulačním účinkem a vysokou toxicitou. Z výroby téměř tuny drog obvinila policie osm Čechů a jednoho Poláka. Většině členů skupiny hrozí až 18 let vězení. Sedm z obviněných poslal soud do vazby.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

V nemocnici zemřel muž, kterého při zásahu v Třeboni postřelili policisté

V nemocnici zemřel v pátek na následky zranění muž, jenž v úterý v Třeboni nožem ohrožoval ženu a jehož při zásahu postřelili policisté. Případem se bude zabývat Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS).
před 15 hhodinami

Hasiči na čarodějnice řeší i zbytečné výjezdy, vyzývají nahlásit pálení předem

Hasiči každoročně během pálení čarodějnic řeší desítky planých výjezdů, kdy lidé zapomněli nahlásit pálení rekreačního ohně. Vyzývají proto organizátory, kteří chystají ohně na volném prostranství, aby to před zahájením akce udělali. Loni pomocí webu Evidence pálení lidé hasičům nahlásili k 30. dubnu přes osm tisíc čtyři sta ohňů, hasiči vyjeli během filipojakubské noci k dvaceti požárům, které větší škody nezpůsobily.
před 18 hhodinami
Načítání...