Sto roků kopal jsem uhlí, dvanáct let zatápěl důl. Teď se jezero Most může otevřít

UDÁLOSTI: Otevírá se český unikát – jezero Most (zdroj: ČT24)

Jezero Most se otevírá. Od soboty bude možné navštívit největší vodní plochu vzniklou zatopením povrchového lomu v Česku. Leží na okraji města Most, podle kterého se také jmenuje. Těsně před otevřením prozkoumali jezero vědci. Zajímalo je složení ryb. Ty by měly v Mostě žít nerušeně, rybolov bude zakázaný. Jezero bude sloužit sportovnímu vyžití, uvažuje se i o kotvení pro hausbóty.

Jezero Most vznikalo velmi dlouho – zatopení hnědouhelného dolu, v jehož prostoru vzniklo, trvalo dvanáct let. Co bylo na místě před zatopením, je stále patrné; na jednom místě je ještě vidět uhlí.

„Zachovalo se to tak, jak se to opustilo. To je jeden z druhů rekultivací,“ poznamenal Miroslav Seidl z Palivového kombinátu, což je podnik, který má rekultivace na starost. Most nemá žádný přítok, proto musí být několikrát ročně dopouštěn z nedaleké Ohře. Na hladině je speciální stanice měřící odpařování vody.

Kvalitu vody má zaručit zejména složení obyvatel vodní plochy. „Pokud je cílem vysoká kvalita vody, tak je žádoucí, aby tady bylo co nejméně ryb,“ zdůraznil Jiří Peterka z Biologického centra Akademie věd. To zaručují dravci mezi nimi – tvoří třetinu celkové populace. Aby se to nezměnilo, je zapovězen rybolov. Vědci spočítali, že rybáři by dokázali většinu dravců z Mostu vylovit během jediné sezony.

Rekreovat se bude možné jiným způsobem. Zatím je připravena pláž, v budoucnu by měly přibýt i další prvky, možná i přístav pro lodě. To ale ještě nějaký čas potrvá, protože rekultivované svahy jezera ještě potřebují nějakou dobu na usazení.

Jezero Most je nyní v Česku největší vodní plochou vzniklou zatopením povrchového dolu. Prvním takovým jezerem byla Milada poblíž Ústí nad Labem, ta je však menší. Mostu ale nevydrží prvenství věčně – počítá se totiž i se zatopením dolu ČSA, který je dvacetkrát větší.