Spojařka od Buzuluku Božena Ivanová oslavila 94. narozeniny. Je poslední z andělů se samopalem

Devadesáté čtvrté narozeniny oslavila v úterý poslední žijící příslušnice 2. československé samostatné paradesantní brigády v Sovětském svazu Božena Ivanová. Domů do České Třebové přijeli válečné veteránce blahopřát zástupci armády a Československé obce legionářské.

Výsadkářkám z paradesantní brigády v Sovětském svazu říkají historikové andělé se samopalem. Kapitánka Božena Ivanová, rozená Koutná, je poslední z nich. Její rodiče odešli z Československa v roce 1931 za prací, Božena je o dva roky později následovala.

Otec pracoval v Podolsku u Moskvy, později v Luhansku. Po napadení Sovětského svazu nacistickým Německem v červnu 1941 se závod evakuoval, a tak se i rodina stěhovala. „Viděla jsem strašné utrpení. Když jsme opouštěli Luhansk, tak nás bombardovali, rozbíjeli město. Dva ešalony z toho byly děti. To bylo kruté,“ vzpomínala paní Ivanová.

Nejdříve se její rodina přesunula do Omska na Sibiř, později do Alma-Aty. Tam se dozvěděli o vznikající československé vojenské jednotce v Buzuluku, kam se v roce 1942 rozjeli. Maminka tam pracovala v kuchyni, tatínek u kulometné roty.

Maminka Boženy Koutné (Ivanové) v kuchyni důstojnické jídelny (vlevo)
Zdroj: Post Bellum/Paměť národa

Jako šestnáctiletá už hleděla válce do tváře, byla odvedena ze školy a stala se spojařkou Svobodova sboru. „Bylo to úplně poprvé, kdy se československé ženy dostaly do armády. Ale vlastně i první výsadkářky,“ uvedl vojenský historik Milan Kopecký.

Žádné ohledy v armádě nebyly, vzpomíná veteránka

Prošla tvrdým výcvikem a ani ji neminuly seskoky. Celkem s padákem na zádech z letadla vyskočila třikrát. „Voják jako voják. Ohled, že jsi děvče nebo jsi slabý, nebyl. Přískokem vpřed, a vpřed, a šlo se, i ve sněhu. Velitel nevěděl, že brečíme, ale byly kruté chvilky,“ vzpomíná.

Přímých bojů brigády na Slovensku se neúčastnila, v lednu 1945 byla přidělena k výcvikové jednotce. Zde poznala i svého budoucího manžela Pavla Ivana, za něhož se v říjnu 1945 provdala. Manžel pracoval v armádě, takže se rodina často stěhovala. V roce 1963 se usadila v České Třebové.

Božena Koutná (Ivanová) v roce 1945
Zdroj: Post Bellum/Paměť národa



Na tamní vojenské škole ji dobře znají. V září ji chtějí pozvat na začátek školního roku. „Zvlášť veteráni můžou naše žáky obohatit svým entuziasmem, přístupem k životu a přístupem k plnění svých vojenských povinností,“ uvedl Viliam Beke z Vojenské střední školy Moravská Třebová.

Životním krédem paní Ivanové je myšlenka Oscara Wildea, který napsal: Žít, to je ta nejvzácnější věc na světě, neboť spousta lidí jenom existuje. „Boženka vždycky, když k nám přijela na obec legionářskou, to se to tam všude rozzářilo a byla všude slyšet,“ popsal Jaroslav Mojžíš z Československé obce legionářské.

S manželem, pilotem, prožila paní Božena 64 let, vychovali dva syny. Těší se ze dvou vnuků a tří pravnuků. „Jestli mě budou takhle hýčkat, tak já jim vůbec neodejdu,“ smála se oslavenkyně.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Přes sto schodů, pak na lana. Dělníci opravují hradní rozhlednu

Zavěšení na lanech ve čtyřicetimetrové výšce pracují pokrývači, kteří opravují střechu gotické rozhledny štramberského hradu. Vyměňují ztrouchnivělé dřevěné šindele za nové. Kvůli opravám je teď kulturní památka s kamennou věží známou jako Trúba zavřená. Dělníci musí každý den nejprve vyšlapat 120 schodů ke krovu. Na lanech se pak spouštějí přímo na místo opravy. Čtyři desítky metrů vysoká kamenná věž je jedním z mála pozůstatků středověkého hradu. Na počátku minulého století byla přestavěna na rozhlednu s dřevěnou střechou.
před 3 hhodinami

Začala oprava silnic, které při stavbě D35 poničila těžká technika

Celkem patnáct úseků krajských silnic, které poničila těžká nákladní technika při stavbě dálnice D35 na Pardubicku, silničáři v průběhu roku opraví. Část dálnice mezi Opatovcem a Časy je přitom otevřená už tři roky. Teď začalo Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) s rekonstrukcí prvního úseku, a to ze Sezemic do Chotče. ŘSD opraví celkem 39 kilometrů silnic druhých a třetích tříd za 200 milionů korun.
před 4 hhodinami

Osmdesát let staré tajemství. Na Svitavsku našli věci padlého německého vojáka

Vypořádávání pozůstalosti může přinést nejedno překvapení. Týká se to i nedávno zemřelého muže z Makova u Svitav. Příbuzní objevili osmdesát let staré tajemství. Našli doklady a osobní věci padlého německého vojáka. A dokonce zjistili, že je pochovaný na zahradě u domu. Teď o něm chtějí zjistit víc.
před 12 hhodinami

Dva miliony vybrané po tragickém požáru má Most rozdělit příští týden

Město Most připravuje rozdělení dvou milionů korun, které se vybraly po tragickém požáru v restauraci U Kojota, při němž zemřelo několik lidí a další se zranili. O příspěvky požádalo 26 lidí. Konkrétní výše částek pro jednotlivé zájemce bude známá až po samotném projednání v zastupitelstvu. To bude návrhy schvalovat ve čtvrtek 24. dubna. Město bude rozdělovat částky od dvaceti do 180 tisíc korun.
před 15 hhodinami

„K neudýchání.“ Cestující si stěžují na zápach v nových vlacích

V nových motorových vlacích RegioFox obtěžuje cestující za jízdy někdy zápach paliva. Stěžují si Českým drahám (ČD), ale třeba i královéhradeckému hejtmanství, které spoje v regionu objednává. Dopravce o problému ví a řeší ho s polským výrobcem vlaků.
včera v 20:41

Zlínští středoškoláci vypočítali číslo pí na biliony desetinných míst

Zlínští středoškoláci se můžou pochlubit úspěšným vědeckým pokusem. Během několika dní vypočítali nekonečné číslo pí na biliony desetinných míst. Využili k tomu výkonné počítačové servery, jeden stojí i 140 tisíc korun. Středoškoláci ho ale pro svůj projekt získali zadarmo. Nejslavnější matematická konstanta udává poměr obvodu kruhu k jeho průměru. Běžně se ale používá i k testování výkonu počítače.
včera v 20:36

Některých infekcí přibylo, žloutenky A více než desetkrát, uvedl zdravotní ústav

V prvním čtvrtletí v tuzemsku meziročně přibylo některých infekcí, například svrabu, legionelózy a zejména žloutenky typu A. Jejích letošních 332 případů je více než desetinásobek počtu případů proti prvním třem měsícům loňského roku, vyplývá z údajů Státního zdravotního ústavu (SZÚ). Naopak se zpomalilo šíření černého kašle, spalniček či příušnic.
včera v 15:58

Hackeři útočili na pražskou Správu služeb. Ta se potýká s následky

Správa služeb hlavního města Prahy čelila kyberútoku a potýká se s následky – hackerská skupina začala zveřejňovat na internetu některé z ukradených materiálů a vyzvala organizaci k vyjednávání, informoval web iROZHLAS, kterému útok potvrdila přímo příspěvková organizace města. Podrobnosti k případu ale sdělovat nechce. Věcí se zabývá policie i Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost. Data byla odcizena před více než týdnem a útočníci dali pražské správě služeb 29denní ultimátum, uvedla společnost Check Point Software Technologies.
včeraAktualizovánovčera v 15:42
Načítání...