Soud už podruhé zprostil otce a exmanželku Radka Březiny obžaloby z praní špinavých peněz

Okresní soud ve Zlíně zprostil otce a exmanželku Radka Březiny, organizátora rozsáhlých obchodů s nezdaněným lihem, obžaloby z takzvaného praní špinavých peněz. Za legalizaci výnosů z trestné činnosti hrozily Vladimíru Březinovi a Stanislavě Březinové tři roky až osm let vězení. Vinu oba popírali. Zprošťující rozsudek vynesl v případu prvoinstanční soud už podruhé.

Státní zástupce Radek Bartoš navrhoval v kauze nepodmíněné tresty. Pro devětašedesátiletého Vladimíra Březinu žádal vězení okolo 5,5 roku, pro sedmačtyřicetiletou Stanislavu Březinovou pod 5,5 roku, tedy polovinou trestní sazby. Obhájci obžalovaných požadovali pro své klienty zproštění obžaloby. Podle rozhodnutí trestního senátu s předsedou Pavlem Houdkem není skutek označený v žalobním návrhu trestným činem.

Z předložených důkazů podle Houdka vyplývá, že v případě podnikání skupiny kolem Radka Březiny se míchaly peníze z nelegální i legální činnosti. Ve vztahu k Vladimíru a Stanislavě Březinovým se podle něj nepodařilo zjistit, že nakládali s penězi, které pocházely ze zdrojové trestné činnosti Radka Březiny a dalších lidí. „Tím pádem soud nemůže dovodit trestní odpovědnost,“ uvedl Houdek.

„Nejsem úplně přesvědčen o tom, že by nebylo prokázáno, že to, co je zachyceno v černém účetnictví, by z převážné většiny nepocházelo z nelegální trestné činnosti Radka Březiny. Protože právě všechny záznamy, které ve zkratce nazývám jako černé účetnictví, sloužily především k evidenci pohledávek z mimobilančního lihu, který byl dodáván nelegálně dalším odběratelům,“ řekl po vynesení rozsudku žalobce Bartoš. Rozsudek není pravomocný, státní zástupce si ponechal lhůtu pro případné podání odvolání.

Obhájci obžalovaných požadovali pro své klienty zproštění obžaloby. „Soud se ztotožnil s řadou našich argumentů. Tím stěžejním je neprokázání objektivní stránky, kdy soud konstatoval, že není možné u každého jednotlivého vkladu rozlišit, zda se jednalo o legální, či nelegální prostředky,“ uvedl Tomáš Vymazal, obhájce Stanislavy Březinové. 

Kauza se týká více než půl miliardy korun, které podle státního zástupce pocházely z nelegálního podnikání skupiny kolem Radka Březiny. Podle obžaloby se Vladimír Březina a Stanislava Březinová měli podílet na praní špinavých peněz v letech 2005 až 2013, kdy se je snažili legalizovat vklady na bankovní účty a nákupem cenných papírů i nemovitostí. Díky tomu si podle žalobce přišel Vladimír Březina na více než 446 milionů, Stanislava Březinová na více než 42 milionů a Radek Březina na 18 milionů korun.

V případu byly původně obžalované také dvě asistentky, podle soudů se však jejich trestní odpovědnost vzhledem k žalovanému trestnému činu nepodařilo prokázat.

Okresní soud Vladimíra Březinu i Stanislavu Březinovou obžaloby zprostil už v roce 2019. Loni však odvolací krajský soud zprošťující rozsudek ve vztahu k Březinovi a Březinové kvůli vadám zrušil a vrátil věc zpět k projednání okresnímu soudu. Doplnění dokazování, kterému se soud věnoval minulý týden, zahrnovalo listinné důkazy. Před soudem neveřejně vypovídal i Tomáš Březina, který pro svého bratra Radka vedl takzvané černé účetnictví zabývající se nelegálními obchody. „Soud nezjistil nové okolnosti, které by ho vedly k tomu, aby změnil původní rozhodnutí,“ řekl soudce Houdek.

Vladimír Březina už dříve uvedl, že peníze získal mimo jiné podnikáním s elektronikou a půjčkami s vysokým úrokem. Stanislava Březinová řekla, že se na podnikání manžela aktivně nepodílela. Oba tvrdili, že o nelegálním podnikání Radka Březiny, který si za obchody s nezdaněným lihem odpykává 13 let vězení, nevěděli. Způsobenou škodu vyčíslil olomoucký vrchní soud na více než 5,6 miliardy korun. Březinova kauza zaměstnává policii a žalobce od roku 2012, kdy se po vypuknutí metylalkoholové aféry zaměřili na nelegální výrobny lihovin.