Soud zprostil otce šéfa lihové mafie Radka Březiny obžaloby v případu praní špinavých peněz

Soud ve Zlíně zprostil čtyři lidi obžaloby z praní špinavých peněz. Přes půl miliardy korun pocházelo podle státního zástupce z nelegálního podnikání skupiny kolem Radka Březiny, hlavního organizátora obchodů s nezdaněným lihem. Obžalovaní byli Březinovi blízcí. Jeho otci Vladimírovi, bývalé manželce Stanislavě a asistentkám Kateřině Míčkové a Kristýně Mazurové hrozilo až osmileté vězení. Všichni vinu odmítli.

Otec Radka Březiny, exmanželka a sekretářky před soudem
Zdroj: ČTK Autor: Dalibor Glück

Předseda trestního senátu Pavel Houdek uvedl, že se nade vší pochybnost nepodařilo prokázat, že obžalovaní věděli o trestné činnosti Radka Březiny a nelegálním původu peněz, s nimiž nakládali. Není tedy podle něj možné v jednání obžalovaných jednoznačně shledat úmysl. „Obhajobu obžalovaných se nepodařilo provedenými důkazy vyvrátit,“ řekl Pavel Houdek, který zprošťující rozsudek četl téměř čtyři hodiny, další desítky minut se věnoval jeho odůvodnění.

Státní zástupce Radek Bartoš žádal pro Vladimíra Březinu a Stanislavu Březinovou nejméně pět a půl roku vězení, pro Mazurovou s Míčkovou alespoň tři roky. Čtveřice se podle něj podílela na praní špinavých peněz v letech 2005 až 2013. Podle obžaloby se je snažila legalizovat vklady na bankovní účty a nákupem cenných papírů i nemovitostí. Díky tomu si podle žalobce přišel Vladimír Březina na 440 milionů, Stanislava Březinová asi na dvaačtyřicet milionů a Radek Březina na 18 milionů korun.


Vladimír Březina uvedl, že šlo o finance, které získal mimo jiné podnikáním s elektronikou a půjčováním peněz na vysoký úrok. Stanislava Březinová řekla, že se na podnikání Radka Březiny aktivně nepodílela. Mazurová a Míčková se hájily tím, že s penězi do bank jezdily na žádost Radka Březiny, jeho bratra Tomáše, případně Vladimíra Březiny. Muži jim prý řekli, že jde o peníze získané z pronájmu nemovitostí. Všichni obžalovaní tvrdí, že o nelegálním podnikání Radka Březiny nevěděli. Vyšetřovatelé v kauze zajistili majetek za čtyři sta milionů korun.

Státní zástupce se proti rozsudku odvolal

Všichni obžalovaní se vzdali práva odvolání, před soudní síní rozsudek nekomentovali. Pouze Stanislava Březinová novinářům řekla, že je spokojená. Obhájce Vladimíra Březiny Martin Klimo uvedl, že zprošťující rozsudek je jediným spravedlivým způsobem, jak reagovat na podanou obžalobu.

Státní zástupce Radek Bartoš se naopak proti rozsudku na místě odvolal. „Mám za to, že není správný závěr soudu o tom, že by nebylo možné dovodit, že peníze, které jsou zachyceny v černém účetnictví, pocházely z trestné činnosti,“ řekl.