Soud ve Zlíně zprostil čtyři lidi obžaloby z praní špinavých peněz. Přes půl miliardy korun pocházelo podle státního zástupce z nelegálního podnikání skupiny kolem Radka Březiny, hlavního organizátora obchodů s nezdaněným lihem. Obžalovaní byli Březinovi blízcí. Jeho otci Vladimírovi, bývalé manželce Stanislavě a asistentkám Kateřině Míčkové a Kristýně Mazurové hrozilo až osmileté vězení. Všichni vinu odmítli.
Soud zprostil otce šéfa lihové mafie Radka Březiny obžaloby v případu praní špinavých peněz
Předseda trestního senátu Pavel Houdek uvedl, že se nade vší pochybnost nepodařilo prokázat, že obžalovaní věděli o trestné činnosti Radka Březiny a nelegálním původu peněz, s nimiž nakládali. Není tedy podle něj možné v jednání obžalovaných jednoznačně shledat úmysl. „Obhajobu obžalovaných se nepodařilo provedenými důkazy vyvrátit,“ řekl Pavel Houdek, který zprošťující rozsudek četl téměř čtyři hodiny, další desítky minut se věnoval jeho odůvodnění.
Státní zástupce Radek Bartoš žádal pro Vladimíra Březinu a Stanislavu Březinovou nejméně pět a půl roku vězení, pro Mazurovou s Míčkovou alespoň tři roky. Čtveřice se podle něj podílela na praní špinavých peněz v letech 2005 až 2013. Podle obžaloby se je snažila legalizovat vklady na bankovní účty a nákupem cenných papírů i nemovitostí. Díky tomu si podle žalobce přišel Vladimír Březina na 440 milionů, Stanislava Březinová asi na dvaačtyřicet milionů a Radek Březina na 18 milionů korun.
Vladimír Březina uvedl, že šlo o finance, které získal mimo jiné podnikáním s elektronikou a půjčováním peněz na vysoký úrok. Stanislava Březinová řekla, že se na podnikání Radka Březiny aktivně nepodílela. Mazurová a Míčková se hájily tím, že s penězi do bank jezdily na žádost Radka Březiny, jeho bratra Tomáše, případně Vladimíra Březiny. Muži jim prý řekli, že jde o peníze získané z pronájmu nemovitostí. Všichni obžalovaní tvrdí, že o nelegálním podnikání Radka Březiny nevěděli. Vyšetřovatelé v kauze zajistili majetek za čtyři sta milionů korun.
Státní zástupce se proti rozsudku odvolal
Všichni obžalovaní se vzdali práva odvolání, před soudní síní rozsudek nekomentovali. Pouze Stanislava Březinová novinářům řekla, že je spokojená. Obhájce Vladimíra Březiny Martin Klimo uvedl, že zprošťující rozsudek je jediným spravedlivým způsobem, jak reagovat na podanou obžalobu.
Státní zástupce Radek Bartoš se naopak proti rozsudku na místě odvolal. „Mám za to, že není správný závěr soudu o tom, že by nebylo možné dovodit, že peníze, které jsou zachyceny v černém účetnictví, pocházely z trestné činnosti,“ řekl.
- Radek Březina byl i podle svého přiznání hlavou organizace, která téměř za patnáct let dodala na trh desítky milionů litrů lihu. Počátky Březinova nelegálního obchodu s lihem se datují do 90. let, kdy v Ostravě získal Likérku Daněk. Namísto legálního a zdaněného lihu v ní začal pro výrobu lihovin ve velkém používat vyčištěný syntetický líh, na jehož úpravu sám Březina sestrojil zvláštní zařízení. Později začala Březinova skupina podvádět při denaturaci etanolu.
- Pro zakrytí obchodů s lihem patřila Březinovi i firma Morávia-Chem, oficiálně vyrábějící kapalinu do ostřikovačů automobilů. K jejímu vlastnictví se ale, podobně jako v případě Likérky Drak z Chvalčova na Kroměřížsku přiznal až během trestního řízení.
- Radek Březina byl schopen obelstít při denaturaci celníky, kteří na tento proces dohlíželi. V prosinci 2015 bylo jedenáct celníků obviněno z maření úkolu úřední osoby z nedbalosti. V současnosti hrozí třem celníkům až tříleté vězení a zákaz činnosti.
- Líh Březina ukrýval v tajných podzemních zásobnících ve Stojčíně na Pelhřimovsku. V prosinci 2012 tam objevili celníci a policisté přes milion litrů nelegálního lihu. Podobné zamaskované zásobníky měla Březinova skupina i na dalších místech (v Ostravě, Hrobicích na Zlínsku či Háji u Duchcova na Teplicku), kde policie v květnu 2013 odhalila zhruba milion litrů lihu.
- V kauze bylo původně obžalováno osm mužů, sedm z nich bylo podle obžaloby členy organizované skupiny. Šest mužů bylo již za obchody s nelegálním lihem pravomocně odsouzeno. Radek Březina byl v červnu 2017 pravomocně odsouzen za nelegální obchody s nezdaněným lihem k třináctiletému vězení. Škodu způsobenou zkrácením spotřební daně vyčíslil vrchní soud na více než pět a půl miliardy korun. S Březinou si nepodmíněné tresty za podvody s lihem odpykávají čtyři muži.
- Nejbližším spolupracovníkem Radka Březiny byl jeho bratr Tomáš, kterému Nejvyšší soud snížil původně šestiletý trest na 3,5 roku. V listopadu 2018 byl Tomáš Březina z vězení podmínečně propuštěn. U dvou dalších obžalovaných olomoucký krajský soud pravomocný rozsudek zatím nevynesl a případ odročil na konec srpna.