Tomáš Březina z lihové mafie vyšel z vězení. Soud rozhodl o jeho podmínečném propuštění

Městský soud v Brně v pondělí podmínečně přerušil výkon trestu Tomáše Březiny z kauzy lihové mafie. Věznici v Brně-Bohunicích opustil zhruba v 11:30. Březina byl odsouzen k trestu vězení 3,5 roku, ve vězení včetně vazby strávil zhruba 2,5 roku. Pomohl jako spolupracující obviněný rozkrýt takzvanou lihovou mafii, která připravila stát na daních o miliardy korun.

Video Tomáš Březina v pondělí opustil brněnskou věznici
video

Tomáš Březina v pondělí opustil brněnskou věznici

Soudkyně Barbora Sýkorová ráno ze zasedání vyloučila na žádost obhajoby veřejnost, Březina se k návrhu vyjadřoval prostřednictvím videokonference. Neveřejné nakonec bylo i vynesení usnesení soudu. Návrh na vyloučení veřejnosti dala obhajoba, obhájce uvedl, že je to z důvodu bezpečnosti odsouzeného. Během zasedání měly zaznít i citlivé informace.

Propuštění potvrdila mluvčí vězeňské správy. „Propouštěcí proces nějakou dobu trvá, zhruba 1,5 až dvě hodiny. Musí se mu vrátit všechny věci, dostane doklady, které odevzdal při nástupu do výkonu trestu, projde zdravotní prohlídkou, jsou to běžné administrativní kroky,“ uvedla mluvčí služby Petra Kučerová. 

„Ve věci bylo rozhodnuto o propuštění odsouzeného z výkonu rozhodnutí se stanovením zkušební doby na dobu 7 roků a zároveň byl nad odsouzeným stanoven dohled, neboť byly splněny zákonem stanovené podmínky pro podmínečné propuštění,“ řekla mluvčí soudu Petra Hovorková.

Profil

Tomáš Březina

Byl součástí lihové mafie pod vedením jeho bratra Radka. Skupina využívala vyčištěný syntetický líh namísto legálního a zdaněného lihu pro výrobu lihovin. Na jihu Moravy ve velkém množství líh skladovali, v několika obcích měli podzemní bazén. Objekt bývalé cihelny ve Stojičíně s 1,2 milionu litrů lihu policie v prosinci 2012 objevila.
Tomáš Březina vedl pro svého bratra evidenci o činnosti. Díky jeho záznamům a výpovědím policie rozkryla skutečný rozsah obchodu s nezdaněným lihem. Na základě jeho informací o fungování mafie bylo obviněno asi 70 lidí a otevřeno na 30 případů. Spolupráce s policií vynesla Tomáši Březinovi mírnější trest, za něj kromě obhájce bojoval i státní zástupce a ministr spravedlnosti.

Tomáš Březina vězeňskou budovu v Brně-Bohunicích opustil kolem 11:30. „Odsouzený, který je podmínečně propuštěn s dohledem, tak jeho povinností je v nejbližších dnech se dostavit na probační a mediační službu, se kterou si dohodne podmínky právě tohoto stanoveného dohledu,“ uvedla mluvčí Vězeňské služby ČR Brno-Bohunice Dana Krejčíková.

Pro Březinu to znamená, že bude muset pravidelně chodit na schůzky s probačním pracovníkem. Jejich četnost i náplň bude individuální podle toho, jak určí soud.

Co probační služba neřeší, je ochrana. Tomáš Březina s novináři mluvit nechce, jeho advokát Martin Klimo propuštění taky komentovat nechtěl. „Nejsem oprávněn jakýmkoliv způsobem komentovat propuštění mého klienta,“ řekl Klimo. Březina přitom policii pomáhal rozkrýt organizaci celé skupiny.

Svědectví jako klíčový důkaz

V kauze lihové mafie bylo obžalováno osm mužů, sedm z nich tvořilo podle obžaloby organizovanou skupinu. Nejpřísnější trest dostal Radek Březina, má si odpykat 13 let. Jeho bratr Tomáš jako spolupracující obviněný dostal nejprve čtyři roky vězení, Vrchní soud v Olomouci pak trest zvýšil na šest let a zbavil Březinu veškerého majetku.

Nejvyšší soud ale v červnu snížil Tomáši Březinovi trest ze šesti let na 3,5 roku vězení, pro zmírnění trestu se s ohledem na Březinovu spolupráci vyslovovala obhajoba i obžaloba.

Březinovo svědectví je klíčovým důkazem proti 70 lidem přibližně v 30 trestních řízeních. Řízení mají různou spojitost s lihovou mafií, týkají se například odběratelů lihu. Škoda na spotřební dani v kauze lihové mafie podle vrchního soudu činila 5,6 miliardy korun.

Líh, který neprošel denaturací, ukrývali obchodníci v podzemních nádržích v areálu firmy Morávia-Chem, kterou skrytě vlastnil Radek Březina. Poté jej odváželi odběratelům nebo do tajných skladů, spotřební daň neodváděli. Soud množství lihu vyčíslil na 20,8 milionu litrů.