Sněhová kalamita zatěžuje jabloneckou pokladnu

Jablonec nad Nisou - Likvidace následků nedávné sněhové kalamity v Jablonci nad Nisou ještě zdaleka nekončí a prodražuje se. Dosud stála město přes pět a půl milionu korun. A navíc začalo opět sněžit. Zavřené proto stále zůstávají například parky, kde hrozí  pády stromů. Termín definitivní likvidace následků sněhové kalamity se tak nikdo neodvažuje odhadnout.

Polámaná nebo ohnutá a pádem hrozící bříza je nejčastější obětí sněhové kalamity z poloviny října. Nebývalý příval sněhu poškodil v Jablonci tisíce stromů. Práce je tu ještě na několik týdnů. „Likvidaci následků kalamity si v Jablonci rozdělily tři firmy, pomáhají i dobrovolníci. Odklízení však nejde tak rychle, jak bychom si představovali,“ přiznává mluvčí jabloneckého Městského úřadu Jana Fričová. „Ve školkách je poměrně velký počet listnatých stromů, které nestačily shodit listí. Proto je mokrý sníh hodně poškodil,“ dodává Lucie Holubová z Technických služeb Jablonec nad Nisou.

Přednostního úklidu se kvůli dušičkám dočkaly hřbitovy. Teď přicházejí na řadu zahrady mateřských škol. Radnice žádá občany o trpělivost. Objevily se ale už i případy nepovoleného kácení stromů a krádeže dřeva. „Někteří lidé si vysvětlili vstřícný krok, že si mohou odvážet polámané stromy a větve tak, že je můžou odcizit,“ uvádí mluvčí Policie ČR v Jablonci nad Nisou Ludmila Knopová.   

2 minuty
Reportáž Milana Brunclíka
Zdroj: ČT24

Sněhová kalamita ochromila v Jablonci nejen dopravu, ale i zásobování elektřinou a teplem. „Já žiji v Jablonci asi 35 let a musím říct, že aby bylo v polovině října v Jablonci až 50 cm sněhu, tak to skutečně nepamatuji,“ říká starosta města Petr Tulpa. 

Kalamita stála město zatím přes pět a půl milionu korun. Radnice žádá stát o finanční pomoc. Sníh zasypal Jablonec 15. října. Kdy přesně likvidace následků kalamity v Jablonci skončí, radnice nedokáže odhadnout. Záležet bude i na počasí.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Policie obvinila muže, který v chatce věznil chlapce, z pokusu o vraždu

Policie obvinila pětadvacetiletého muže, který v chatce na Zlínsku věznil dvanáctiletého pohřešovaného chlapce, z pokusu o vraždu a ze zbavení svobody, informovali policisté. Státní zástupce ho navrhl poslat do vazby. O věci bude zlínský okresní soud rozhodovat ve středu ráno. Muž se dle serveru Novinky.cz k činu přiznal. Podle policejního mluvčího Petra Jaroše obviněnému v případě prokázání viny a odsouzení hrozí až výjimečný trest.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Nízká hladina Lipna odhalila nelegální výpustě

Nízká hladina Lipna odhalila desítky výpustí načerno svedených rovnou do přehrady. Někde je viditelné také znečištění, a to i v místech, kam se chodí lidé koupat. Vše ale ještě musí prověřit vodohospodáři z Povodí Vltavy.
před 5 hhodinami

Chlapce, který byl několik dnů vězněn na chatě, propustili z nemocnice

Dvanáctiletý chlapec z Halenkovic je zpátky doma. Podle informací ČT ho v pondělí propustili z nemocnice. V neděli ho pomohli najít svědci v chatové oblasti v obci Žlutava na Zlínsku. Po čtyřdenním věznění ho čeká nejen fyzická, ale především psychická rekonvalescence. Školní psycholožka podpoří i děti ze školy ve Zlíně, kam chlapec chodí, i z té v Halenkovicích. Policie obvinila muže, který chlapce věznil, z pokusu o vraždu a ze zbavení svobody.
15. 12. 2025Aktualizovánopřed 9 hhodinami

Dálnici D35 rozšířily dva nové úseky

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) otevřelo dva úseky dálnice D35: šest kilometrů dlouhý úsek Vysoké Mýto – Džbánov a dvanáctikilometrový úsek mezi Hořicemi na Jičínsku a Sadovou na Hradecku. Ani jeden z nich zatím není napojený na dálniční síť. Generální ředitel ŘSD Radek Mátl věří, že celá D35 bude hotová do pěti let.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

32 tun tabáku a 15 milionů cigaret. Celníci odhalili výrobnu

Celníci odhalili na jihu Moravy nelegální výrobnu cigaret s velkokapacitní linkou. Při rozsáhlé akci zajistili 32 tun tabáku a přes patnáct milionů cigaret. Další čtyři miliony cigaret byly ukryté ve speciálně upravených cisternách. Únik na spotřební dani činil téměř 326,5 milionu korun. Zadržených bylo 24 osob, dvacet skončilo ve vazbě. Výsledky akce Bohdan v úterý zveřejnilo vedení Generálního ředitelství cel.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Nová kavárna v Ostravě nabízí práci mladým z dětských domovů

Vaří kávu, připravují jídlo, ale zároveň se podílejí na směřování celého podniku. Znevýhodněné osoby – lidé se zdravotním postižením, senioři i dlouhodobě nezaměstnaní – nacházejí uplatnění v sociálních podnicích. V Ostravě například nově vznikla kavárna Pokec kafé, kde jako brigádníci pracují mladí lidé z dětských domovů.
před 19 hhodinami

Z bývalé slévárny v centru Liberce vzniklo kulturní centrum Linserka

Na místě bývalé slévárny v centru Liberce vzniklo Kulturní a kreativní centrum Linserka. Budova v posledních letech chátrala a z kdysi známého podniku Christiana Linsera se zachovala pouze třípodlažní secesní stavba. Tu nechala radnice opravit za bezmála 43 milionů korun. V prvním a druhém patře vznikly prostory pro výstavy, přednášky či workshopy, přízemí má sloužit jako kavárna. Linserka je prvním počinem města v rámci projektu rozvoje Papírového náměstí a jeho okolí. Do plného provozu by se měla dostat na začátku února.
15. 12. 2025

Žiželice na Lounsku mají obchvat. Stavbu provázely komplikace a prodražila se

Tříkilometrový obchvat obce Žiželice na Lounsku na silnici I/27 mezi Plzní a Chomutovem je hotový. Součástí stavby je 380 metrů dlouhý most přes potok Hutná. Stavbu provázely komplikace s ujíždějícím svahem, prodražila se o 130 milionů. Generální ředitel Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Radek Mátl řekl, že za tím stojí inflace i drobné změny při zakládání mostu. Práce začaly v srpnu 2022.
15. 12. 2025Aktualizováno15. 12. 2025
Načítání...