Děti s autismem si na příměstském táboře spolku ADAM mohly v Městské nemocnici Ostrava pod dohledem lékařů a psychologů vyzkoušet, co všechno je může v nemocnici nebo na vyšetření potkat. Podle psychologů spolku jim to pomůže nebát se lékařů. A zdravotníci se zase lépe naučí, jak s těmito dětmi pracovat.
Seznámení se s lékařským prostředím může autistickým dětem pomoci v krizi, říká psycholog
Děti si během akce mohly například nechat změřit hladinu cukru nebo si vyzkoušet zapojení infuze do plyšového medvídka. „Připravili jsme pro děti takové činnosti, kde mohou zažívat pocit bezpečí a důvěry v to, že nemocniční prostředí, nábytek, vůně, může být v přítomnosti kolegů či rodičů bezpečným místem,“ vysvětlil smysl akce psycholog spolku ADAM Přemysl Mikoláš.
Ten je přesvědčen, že zážitek dětem pomůže ve chvíli, kdy budou muset do nemocnice přijít. „Budou existovat fotografie, videa a zážitky. A děti a rodiny, které jsou v naší péči, si to budou pamatovat,“ vysvětlil s tím, že rodiče i děti budou vědět, že mají dovednosti k tomu, aby zdravotnické prostředí akceptovali.
Psycholog upozornil, že v některých krizových situacích je potřeba věci řešit jen během několika málo minut. „Ve všeobecnosti těmto dětem pomáhá předvídatelnost, struktura těch činností, vizualizace,“ popsal.
Děti si také například mohly prohlédnout schéma jednotlivých kroků při vyšetření pomocí diagnostické metody elektroencefalografie. „A děti vědí, co, kdy, kde a jak bude následovat,“ řekl Mikoláš s tím, že právě to může spolu s přítomností člověka, který reguluje úzkost dítěte, pomoci zvládnout vyšetření.
Spolek akcí navázal na lednové setkání s lékaři z dětské neurologie v Městské nemocnici Ostrava. „Kdy se odkryly možnosti, jak lépe děti připravovat na lékařské vyšetření, jak připravovat jejich rodiny,“ řekl s odkazem na příběh autistického chlapce Erika, který přestal přijímat potravu. Podařilo se ho ale zachránit. Podle psychologů se jeho stav zlepšil hlavně díky spolupráci mezi lékaři a matkou hocha.