Údajně vulgárním a nevhodným chováním si chtěli pacienti v Aši vynutit registraci u dětské lékařky. Ta po incidentu k ordinaci umístila nápis, že vzhledem k agresivnímu chování romských pacientů končí s jejich registrací. Po dohodě s radnicí lékařka ceduli po dvou hodinách stáhla. Podle vedení Aše je ale takové chování pacientů neomluvitelné. Vládní zmocněnkyně pro záležitosti romské menšiny říká, že jde o uplatňování kolektivní viny.
Romští pacienti se údajně chovali nevhodně, lékařka pak chtěla skončit s jejich registrací
V místě, kde sídlí hned dvě dětské ordinace, měla čelit ašská lékařka agresivnímu jednání pacientů. Podle informací České televize byli z jiného města. „Dožadovali se násilně vstupu do ordinace a násilně chtěli získat registraci pro svoje děti,“ tvrdí místostarosta Aše Pavel Matala (Za Aš).
Pediatrička poté vyvěsila ceduli, že s ohledem na agresi Romů už je nebude registrovat. „Určitě není dobré, že to paní doktorka udělala takhle, že zavrhla všechny,“ míní obyvatelka Aše Anita Andriášová. S údajným chováním pacientů ale nesouhlasí. „Nejsou asi vychovaní, když se takhle neumí chovat k doktorům,“ dodává.
Pediatr v Aši zoufale chyběl
Dětská lékařka do Aše dojíždí pouze dva dny v týdnu. Jinak ordinuje na severu Čech. Situaci komentovat nechtěla. Na spolupráci s ní se domluvila přímo radnice. Pediatr ve městě zoufale chyběl.
Právě kvůli agresivním pacientům už v Aši skončila i předchozí lékařka. Radnice hrubé chování – bez ohledu na etnikum – odsoudila a ordinace teď budou víc hlídat strážníci. „S paní doktorkou, která nám vyšla vstříc, jsme navázali velmi úzký vztah, takže my za paní doktorkou stojíme stoprocentně,“ říká Matala.
Podle vládní zmocněnkyně jde o uplatňování kolektivní viny
Vládní zmocněnkyně pro záležitosti romské menšiny na případ reagovala s tím, že zdravotní služby se musí poskytovat všem bez rozdílu. „Když lékař nebo lékařka odmítá registrovat Romy z důvodu jejich etnické příslušnosti, je to uplatňování kolektivní viny a anticikanismus jak vyšitý,“ napsala pro web Romea.cz vládní zmocněnkyně pro záležitosti romské menšiny Lucie Fuková.
Ohledně chování pacientů se diskutuje i na facebookových stránkách města. „Něco s tím musí udělat vedení města. Jinak to bude ještě horší,“ píše se v jednom z komentářů. „Až neuvěřitelné, kam nás posunula dnešní doba, dostali jsme se do pocitu bez žádného respektu, kam se ztratila úcta a pokora,“ stojí v dalším.
„Agresivita rodičů některých pacientů vzrůstá a je to zejména v regionech, kde je nedostatek praktických dětských lékařů,“ říká předsedkyně Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost Ilona Hülleová. V Aši je navíc s nedostatkem lékařů dlouhodobý problém. Takže když v květnu jeden z pediatrů skončil, bez péče se ocitly desítky rodin.