Řidiče na obchvatu Čebína čekají omezení kvůli sesuvu půdy

Události v regionech: Omezení v dopravě na obchvatu Čebína (zdroj: ČT24)

Řidiči se na obchvatu Čebína na Brněnsku zhruba po roce užívání opět setkají s dopravními omezeními, a to kvůli sesuvu půdy vedle silnice. Opravě za sedm a půl milionu korun se podle jihomoravských silničářů předejít nedalo. Podle posudku, který si nechali zpracovat od geologického znalce, nikdo nepochybil a za sesuvy mohou vydatné deště na začátku roku.

Obchvat Čebína na Brněnsku byl nově otevřený loni v říjnu, místní na něj čekali bezmála třicet let. I přes to, že po něm do konce roku řidiči jezdili kyvadlově, ulevil obci, kterou do té doby projelo sedmnáct tisíc aut denně.

Zhruba rok od jeho zprovoznění ale na řidiče čeká další omezení – tentokrát kvůli sesuvům půdy na dvou místech, kde se při stavbě půda nesanovala. „Je to příroda. Vidíme to teď vlivem intenzivních dešťů při povodních, že sesuvy jsou i v místech, kde se nepředpokládaly,“ řekl ředitel Správy a údržby silnic Jihomoravského kraje Roman Hanák.

„Geologická anomálie“

To potvrdil i geologický znalec Stanislav Štábl, který pro správce silnic zpracoval posudek, kde zmapoval příčiny. „Jedná se bohužel o geologickou anomálii, která tam byla. Snažil jsem se tu chybu najít, protože původně to bylo o tom, kdo pochybil – průzkum, projektant, nebo zhotovitel. Nic z toho se nepodařilo potvrdit,“ vysvětlil.

Tato situace podle odborníků oslovených ČT není v Česku ojedinělá. „Evidujeme takových případů několik ročně. Může se to stát proto, že u takových staveb průzkum probíhá po několika stech metrech, tudíž není to úplně souvislý průzkum,“ popsal geolog z České geologické služby Oldřich Krejčí.

„Kdyby se svahy měly sanovat celé, tak se bavíme o navýšení několika desítek milionů korun,“ poznamenal Hanák.

Oprava dvou sesuvů teď bude stát sedm a půl milionu korun. Pracovat se začne v pondělí. Řidiči budou jezdit v zúžených pruzích s omezenou rychlostí. Kompletně hotovo by pak měli mít silničáři v polovině prosince.