Přechod Lanžhot pro kamiony otevřen, kolony na D2 se rozjíždějí

Lanžhot - Od včerejška uzavřený přechod Lanžhot je od osmé hodiny večerní opět otevřen. Přechod na česko-slovenské hranici kvůli špatnému počasí v Maďarsku nepouštěl kamiony nad 7,5 tuny. Teď už je ale průjezd volný a pomalu se díky tomu rozjíždějí kolony, které v průběhu dne narostly až do délky 10 kilometrů.

Kvůli zavřenému přechodu pro kamiony narůstaly na dálnici D2 celý den kolony. Někteří řidiči kamionů se pokoušeli objet odstavené soupravy a několikrát tak zablokovali celou dálnici. „Následně měly problémy i osobní automobily, které jinak mohly na Slovensko projíždět bez omezení,“ uvedl mluvčí policie Bohumil Malášek.

Informační tabule varovaly řidiče už po výjezdu z Brna před možností, že na hraničním přechodu Lanžhot budou čekat. Mnozí řidiči kamionů nechtěli uvíznout v nekonečné frontě u přechodu a svůj vůz odstavili už na některé z benzínových pump.

No comment: kolona kamionů u hraničního přechodu (zdroj: ČT24)

Policie na hranici kamiony třídila. Na slovenské území vpouštěla pouze vozidla, jež nepokračovala do dalších zemí. Přechod projely hladce také kamiony s nákladem živých zvířat nebo zbožím podléhajícím rychlé zkáze. Ostatní se musely vrátit do Česka.

  • Přechod byl uzavřen od včerejšího večera zdroj: ČT Brno
  • Někteří řidiči odstavili svůj kamion už u benzínky zdroj: ČT Brno

K podobnému kroku tuto zimu slovenská policie sáhla opakovaně, většinou tehdy, když kamiony směřující do Maďarska nemohly kvůli špatnému počasí pokračovat a naplnily kapacitu odstavných parkovišť na Slovensku. V pátek byly na několik hodin uzavřené pro kamiony všechny přechody na česko-slovenské hranici. 

Na jižní Moravě dnes počasí žádné komplikace nepůsobí, silnice jsou sjízdné bez omezení. Na Slovensku a v Maďarsku však místy bojují se sněhem, závějemi a silným větrem. V noci na dnešek hasiči na jihu Slovenska evakuovali asi 350 lidí z uvíznutého vlaku a zhruba 50 aut. V Maďarsku podle agentury DPA strávily noc v autech tisíce lidí, situace je prý na mnoha silnicích chaotická.