Pražští radní schválili dokončení a přestavbu Nové Palmovky za 2,9 miliardy

Události v regionech: Centrum Nová Palmovka (zdroj: ČT24)

Budovu Nová Palmovka v Praze 8 dokončí a přemění na sídlo Agentury Evropské unie pro kosmický program (EUSPA) společnost Geosan Group. Prahu vyjdou stavební a projektové práce na asi 2,9 miliardy korun. Vyplývá to z dokumentu, který v pondělí schválili pražští radní. Dostavba se uskuteční formou takzvaného design&build, kdy dodavatel vytvoří projekt i stavbu udělá. Město nyní bude čekat, jestli se v zákonné lhůtě proti rozhodnutí neodvolá některý z účastníků tendru, teprve pak může s firmou podepsat smlouvu. Agentura se má podle dřívějších informací do nového působiště přestěhovat v roce 2026 z Holešovic.

Budovu na Palmovce začala v roce 2014 stavět Praha 8, mělo tam být nové sídlo radnice doplněné o obchodní centrum. Práce byly o rok později kvůli různým sporům přerušeny. Po dlouhých jednáních budovu od radnice v roce 2021 převzal magistrát, který zvažoval do ní umístit sídlo záchranné služby. Nakonec vznikla dohoda se státem a EUSPA, které sídlo v Holešovicích přestává kapacitně stačit.

Torzo budovy je nutné nejen dostavět, ale rovněž upravit vnitřní dispozice tak, aby vyhovovaly vesmírné agentuře. Město proto zvolilo systém design&build. Podle radou schváleného dokumentu je možné začít s dostavbou, ale k proměně interiérů je potřeba udělat takzvaný out-fit, tedy vypracovat projekt proměny vnitřního uspořádání.

Dostavba a proměna vnitřku budovy

„V současné době není možné určit, co vše přesně má out-fit zahrnovat, respektive v jakém rozsahu má být proveden,“ píše se v dokumentu. Aktuálně sice existuje jako výchozí podklad studie dispozičního uspořádání, avšak tu je nutné rozpracovat a vymezit konkrétní parametry proměny. Podle dokumentu by měl vítěz tendru začít s dostavbou a zároveň připravovat proměnu vnitřku budovy.

Praha plánuje v následujících letech proměnit i okolí Centra Nová Palmovka. Chce tam vystavět asi tisíc osm set městských bytů, školu nebo školku. 

Zdržet stavbu může odvolání k antimonopolnímu úřadu

Hlavní město bude čekat, jestli rozhodnutí v zákonné lhůtě nenapadnou neúspěšní zájemci. To by přineslo další průtahy. „I s případným odvoláním k antimonopolnímu úřadu by ten proces neměl být delší jak tři měsíce,“ řekl náměstek pražského primátora pro územní rozvoj Petr Hlaváček (STAN). Teprve pak může město podepsat smlouvu. 

Memorandum, které kosmická agentura uzavřela s vládou, přitom počítá s přestěhováním už na konci příštího roku. „Samotná stavba bude trvat asi dva roky, to znamená 2025 je určitě nereálné. A my samozřejmě za opozici si přejeme, aby mezinárodní skandál nebyl, aby to v roce 2026 bylo hotovo,“ poznamenal pražský zastupitel Ondřej Prokop (ANO).

Agentura Evropské unie pro kosmický program se přestěhovala do Prahy z Bruselu 6. září 2012 ještě pod názvem Agentura pro evropský globální navigační satelitní systém (GSA). Sdružuje mimo jiné řízení provozu kosmických programů EU, včetně dosavadních satelitních a navigačních projektů jako Galileo, EGNOS nebo Copernicus.