Z torza plánované radnice Prahy 8 bude po dostavbě sídlo unijní agentury pro kosmický program

Léta rozestavěnou budovu centra Nová Palmovka čeká dokončení. Magistrát má v plánu do objektu přestěhovat sídlo Agentury EU pro kosmický program (EUSPA). O novém umístění předběžně rozhodlo vedení metropole v pondělí, kdy podepsalo s ministerstvem financí smlouvu o smlouvě budoucí. Budova původně patřila Praze 8, která do ní chtěla umístit sídlo radnice. Projekt ale ztroskotal kvůli nedostatku financí, chátrající torzo loni převzal pražský magistrát.

V současné době se Praha připravuje na zakonzervování stávajícího betonového skeletu torza areálu na Palmovce. „Jsme ve fázi, kdy brzy vypíšeme výběrové řízení na projektanta. Tato dokumentace zajistí první etapu, tedy navržený stav budovy. Potom bude další výběrové řízení na zařízení prostor podle požadavků agentury EUSPA,“ vysvětluje náměstek pro územní rozvoj Petr Hlaváček (za TOP 09).

Dodává, že rozestavěná budova není v úplně dobrém stavu, ale podle analýz nedošlo k žádným destrukcím stavebních konstrukcí, proto je rekonstrukce a dostavba budovy vůbec možná. Cena dokončení budovy ještě není známá. Praha ale odhaduje, že za ní zaplatí více než miliardu korun.

EUSPA, která je jedinou agenturou Evropské unie se sídlem v České republice, v současné době využívá budovu v Holešovicích. Ta jí ale kvůli rozšiřování a nabírání nových pracovníků přestává stačit. Vláda pro ni hledala nové sídlo, sama ale neměla žádné vhodné budovy k dispozici. Sídlo agentury totiž nepotřebuje pouze administrativní prostory, ale také místo pro umístění technologií.

„Nakládají s utajovanými informacemi, a proto je nutné řešit opatření, jako jsou Faradayovy klece a další nástroje, které umožní jejich ochranu,“ vysvětluje specifické požadavky předseda správní rady agentury Václav Kobera. „Magistrát přišel s nabídkou využít budovu Nové Palmovky pro účely agentury a té se objekt líbí,“ dodal Kobera. Agentura by se chtěla stěhovat co nejdříve, nejlépe v roce 2024. Nicméně počítá s tím, že objekt tak brzo připravený nebude. Očekává proto, že by se mohla přemístit v roce 2025.

Nekonečné čekání na výstavbu

Samotný projekt centra Nová Palmovka má za sebou dlouhou historii. Jeho výstavbu za zhruba 1,1 miliardy v roce 2010 schválila Praha 8, která tam po dostavění chtěla umístit svoji radnici. Objekt začala městská část stavět v roce 2014. Už o rok později ale dodavatel stavby Metrostav utlumil práce na budově, a to kvůli nedoplatkům radnice za odvedené dílo. Peníze na projekt tehdy přestaly podle firmy Centrum Palmovka, která se starala o výstavbu komplexu a vlastnila ji městská část, proudit kvůli nejasnému vlastnictví budovy.

Po dlouhé době, kdy práce na centru stály a objekt byl prázdný, ho v loňském roce od městské části převzal pražský magistrát. Výměnou za budovu a pozemky Praha 8 dostane od města dotaci 550 milionů korun a zároveň zaplatí podle dohody stavební firmě Metrostav zhruba 142 milionů korun za práce na budově.

Metropole Praze 8 odpustila i dluh ve výši 244 milionů korun z půjčky ve výši 300 milionů, kterou radnici poskytla před několika lety na dostavbu. Náměstek pro rozpočet Pavel Vyhnánek (Praha sobě) tehdy řekl, že pokud by město na vrácení dotace trvalo, Praha 8 by bezpochyby čelila insolvenci.

Centrum Nová Palmovka by v budoucnu mělo být součástí proměny celé lokality, kde vzniknou nové domy a zmizí současné autobusové nádraží. Proměnou projde i nynější náměstí Bohumila Hrabala, přibude zeleň, lavičky nebo kavárna. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

O problémech kolem stomatologické péče diskutovali hosté pořadu Zkraje

Statisíce Čechů nemají zubaře, stálého nemá pětina lidí. Podle stomatologické komory je ale dentistů dostatek. V čem je tedy problém? Jak ho vyřešit? A proč má drtivou většinu zubních kazů jen pět procent nejchudších obyvatel? Na tyto i další otázky hledali odpovědi hosté pořadu Zkraje, kterými byli starosta Písku Michal Čapek (ANO), člen předsednictva České stomatologické komory Libor Zdařil, komentátor serveru Seznam Zprávy Martin Čaban, místopředsedkyně Senátu Jitka Seitlová (KDU-ČSL), poslanec Jan Síla (SPD) a Adam Ander z odboru dohledu nad zdravotním pojištěním ministerstva zdravotnictví.
před 31 mminutami

Hodnoty benzenu v jezeře v Hustopečích klesly, oznámili rybáři

Hodnoty benzenu v jezeře v Hustopečích nad Bečvou, jen několik desítek metrů vzdáleného od místa únorové havárie cisteren s toxickou látkou, podle posledních výsledků měření výrazně klesly, uvedli rybáři. Projevovat se podle nich již mohou opatření v podobě stavby larsenových zábran. Ty jsou hloubeny v prostoru mezi kolejištěm a jezerem až do sedmi metrů, instalují se v délce 210 metrů a mají zamezit mísení vod.
před 53 mminutami

Upozorní na kolonu i blížící se hasiče. Řidičům bude „napovídat“ nový systém

K bezpečnějšímu provozu na silnicích má v budoucnu přispět nový systém – díky němu budou řidiči dostávat včas varování třeba před kolonou. Mají ho už první auta. Technologie s předstihem ohlásí i blížící se sanitku nebo hasiče, takže budou mít řidiči dost času na uvolnění cesty nebo vytvoření záchranářské uličky. Do konce roku má systém fungovat na osmi stech kilometrech dálnic.
před 7 hhodinami

Učitele trápí nedostatek materiálů pro výuku finanční gramotnosti

Ve svých financích se nedostatečně orientuje čtvrtina mladých lidí, ukázal nový průzkum. Děti nejčastěji informace o penězích hledají v rodině a na internetu. Polovina z nich by přitom ocenila, kdyby se více mohly dozvědět ve škole. Tam však k výuce finanční gramotnosti podle učitelů chybí dostatek podkladů, které by systematicky mohli využívat. Pomoct může nová pilotně ověřená platforma s prezentacemi, hrami a příklady na víc než sto témat spjatých s penězi.
před 8 hhodinami

Pavel: Klid zbraní musí být krokem k udržitelnému míru

Prezident Petr Pavel se v pátek setkal v Kyjevě se svým ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským. Při společné tiskové konferenci Pavel uvedl, že jakýkoliv klid zbraní musí být krokem k udržitelnému míru, podmínky musí být přijatelné pro všechny. Během návštěvy také řekl, že provádět masivní útoky v době, kdy začínají jednání o klidu zbraní a možné mírové dohodě, není známkou toho, že by to Rusko myslelo vážně.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami

SPD memorandum prospěje, přežití SPOLU závisí na výsledku voleb, míní politolog Cabada

Hnutí SPD spoluprací s PRO, Svobodnými a Trikolorou pro sněmovní volby „si ubírá“ radikálně pravicovou konkurenci a zvyšuje šanci, že se do dolní komory parlamentu dostane, říká politolog Ladislav Cabada z Metropolitní univerzity Praha. Toto memorandum však podle něj může zároveň některé voliče odradit, tvrdí. O budoucnosti koalice SPOLU a rovněž přežití malých stran jako TOP 09 podle něj rozhodne volební úspěch.
před 16 hhodinami

Festival Blik Blik rozsvítil Plzeň

Festival světla a umění Blik Blik slaví desáté výročí. Letošním tématem jsou Kontrasty, které propojují technologii a historii přímo v ulicích Plzně. Návštěvníci si mohou prohlédnout rekordních dvacet instalací, jež představují rozmanité přístupy k práci se světlem. Festival pravidelně přináší současné digitální umění a atraktivní světelné expozice od tvůrců z celého světa.
před 17 hhodinami

Lékaři v Brně provedli kompletní rekonstrukci nosu po rakovině

Lékaři ve Fakultní nemocnici u svaté Anny v Brně dokončili kompletní rekonstrukci nosu po odstranění rozsáhlého nádoru. Pacient Marián Vanek měl rakovinu nosohrtanu. Na vytvoření nového nosu využili tkáň z jiných částí těla, a to předloktí, žebra nebo čela. Ačkoliv částečných operací po rakovině nebo úrazech už brněnští chirurgové touto metodou provedli čtyřicet, šlo o teprve pátý takto komplikovaný případ v Česku.
před 17 hhodinami
Načítání...