Policie v Libereckém kraji začala s odstřely divočáků

2 minuty
Odstřel divočáků v Libereckém kraji
Zdroj: ČT24

Policie v Libereckém kraji začala s další fází odstřelu divokých prasat. Cílem odlovu se zapojením policejních odstřelovačů je zastavit šíření afrického moru prasat a zabránit zavlečení nákazy do komerčních chovů prasat domácích. Odlovy začínají v oblasti Rádla na Jablonecku, Vesce a Vratislavic nad Nisou v Liberci, kde se lovilo už loni na podzim. Lokality proto budou uzavřené vždy v nočních hodinách od pondělní 18. hodiny do čtvrtečních 06:00, naplánované jsou lovy až do 13. února.

Do odstřelu se znovu zapojí osmnáct policejních střelců, rozdělených do devíti dvojic. Lovit budou na území ohraničeném silnicí I/35 od sjezdu na Jeřmanice směrem ke křižovatce se silnicí I/65 na Jablonec nad Nisou a dál silnicí I/65 až do Jablonce, městem Jablonec, k Srnčímu dolu a dál směrem k I/14 směrem na Kunratice, odtud pak cyklostezkou směřující přes Vratislavice do Jeřmanic. Na uzavřenou oblast budou upozorňovat cedule a SMS zprávy, kvůli vlastní bezpečnosti by se lidé měli lokalitě vyhnout, dohlížet na to bude policie.

Kritika zapojení policie

V první fázi odstřelu loni v listopadu a prosinci ulovili policejní střelci čtyřiačtyřicet zvířat, nakažené africkým morem nebylo žádné z nich. Zapojení policie kritizují myslivci, podle kterých je takový lov neefektivní, eticky problematický a dlouhodobě neudržitelný.

Podle Státní veterinární správy (SVS) ale policie výrazně napomohla vymýcení afrického moru prasat v letech 2017 a 2018 na Zlínsku. Jde navíc o jedno z řady opatření, k těm dalším patří například aktivní vyhledávání a testování uhynulých kusů, budování plotů a zábran, ale také monitoring pohybu divočáků s využitím dronů a fotopastí.

Africký mor prasat je akutní onemocnění podobné klasickému moru prasat, má ale rychlejší příznaky a průběh a nakažená zvířata téměř vždy hynou. Proti nákaze není lék, nakažená zvířata se musí utratit. V Libereckém kraji se první případ objevil v prosinci 2022 u hranic s Polskem na Frýdlantsku, od té doby laboratoř nákazu potvrdila u 84 ulovených nebo uhynulých kusů.

V Plzni se stav divočáků podařilo snížit

V Plzni se loni podařilo odlovit stovky divočáků, a výrazně tím snížit jejich stav. Městské kamery potvrdily jejich pohyb po městě, radnice proto zavedla speciální opatření a podporuje myslivecké spolky. „Občané si stěžovali, nebylo to příjemné, nebylo to bezpečné. A my jsme po letech přistoupili k novým způsobům řešení,“ řekla vedoucí odboru životního prostředí z plzeňského magistrátu Dagmar Svobodová Kaiferová.

„Objíždíme několikrát v týdnu ty problémové plochy nebo migrační trasy prasat. Pomocí fotopastí a dalšího monitoringu zpřesníme čas, kdy se tam pohybují a naplánujeme odlov,“ popsal Marek Kůs z oddělení ochrany krajiny.

2 minuty
Události v regionech: Výrazné snížení počtu divočáků v Plzni
Zdroj: ČT24

Likvidace černých skládek a údržba pozemků

Kromě dotací pro myslivecké spolky opatření zahrnují také boj s černými skládkami nebo systém údržby pozemků. „Vyzýváme vlastníky nemovitostí, kteří mají třeba ornou půdu, aby upravili své pozemky tak, abychom snížili úkryty pro zvěř, která v nich leží a schovává se,“ popsala Svobodová Kaiferová.

Jen loni myslivci v rámci opatření střelili zhruba pět set divokých prasat. Více než pět desítek jich bylo přímo na městských pozemcích. Prasata se tak v Plzni objeví už pouze výjimečně. „Překvapilo nás to, my jsme měli nějaký předpoklad třeba v řádu dvou tří let, to byl můj soukromý odhad. Už za rok dosáhli toho, že tady žádná stálá populace není,“ řekl Kůs.

Nastavená opatření město plánuje podporovat i v následujících letech. Situace by se bez nich mohla rychle vrátit do původního stavu.

Za loňský rok eviduje SVS 27 potvrzených případů afrického moru u třinácti ulovených prasat divokých, a 14 uhynulých, poslední případ nákazy potvrdila laboratoř v srpnu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Policie po zásahu na krajském úřadě v Plzni obvinila dva lidi a firmu

Policie obvinila v souvislosti s úterním zásahem Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) na krajském úřadě v Plzni dva lidi a jednu firmu. Obvinění se týká trestného činu zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě a zneužití pravomoci úřední osoby. Za první skutek hrozí až osmileté vězení, za zneužití pravomoci úřední osoby až deset let za mřížemi, řekla okresní státní zástupkyně Ivana Hostašová. Podle Deníku N policie zasahuje rovněž v Brně v sídle softwarové firmy Dynatech.
08:46Aktualizovánopřed 32 mminutami

Navštěvoval ji Palacký i Mánes. Vědecká knihovna v Olomouci slaví 250 let výstavou

Už 250 let je veřejnosti otevřena Vědecká knihovna v Olomouci. Od té doby jejích služeb využily tisíce lidí, mezi nimi i slavné osobnosti české historie – třeba Josef Dobrovský nebo Josef Mánes. Jubileum si instituce připomíná výstavou v Červeném kostele, který je její součástí.
před 3 hhodinami

Spor o billboardy na D1. Reportéři ČT zachytili incident ve Velkém Meziříčí

Reklamní billboardy kolem dálnic jsou od roku 2017 zakázané, přesto jsou vidět na různých místech po Česku. Některé reklamní agentury brání úřadům v jejich likvidaci a snaží se ji co nejdéle zdržovat. Pokud selžou, neváhají odstraňování reklam blokovat i fyzicky v terénu. Reportéři ČT jeden takový incident natočili u dálnice D1 ve Velkém Meziříčí se skrytou kamerou.
před 3 hhodinami

Krajský soud nepravomocně uložil za manipulace tendrů v náchodské nemocnici podmínku

Krajský soud v Hradci Králové v úterý potrestal bývalého vedoucího odboru investic Královéhradeckého kraje Emila Kmoníčka podmínkou. Bývalého hejtmanova poradce Lubomíra Červinského obžaloby zprostil. Oba se u soudu zodpovídali z manipulace dvou miliardových tendrů na přestavbu krajské nemocnice Náchod. Rozsudek není pravomocný, všichni si nechali lhůtu na odvolání. Krajský soud se případem zabýval potřetí. Kmoníčkovi předchozí verdikty uložily pětileté vězení.
10:05Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Na Šumpersku se po čtyřiceti letech začali zbavovat nebezpečného kadmia

Nebezpečné kadmium je v hale na okraji Vikantic na Šumpersku uskladněné od dob socialismu. Nyní se obec po čtyřiceti letech dočkala a jedovatý odpad, jde o více než dvanáct set tun odpadu, začala likvidovat specializovaná firma. O sanaci území se poté postará státní podnik Diamo. Uskladněné kaly obsahují toxické kadmium a další těžké kovy. Nejprve zamíří do středních Čech. Specializovaná firma tam odpad zneutralizuje a pak zhutní pomocí cementu. Zmizí i plechová hala a odborníci budou zkoumat, zda půda pod ní je, či není kontaminovaná.
před 18 hhodinami

Těžba v hnědouhelném lomu Bílina skončí už v roce 2033

Těžba v hnědouhelném lomu Bílina na severu Čech skončí dříve, a to v roce 2033 namísto původně plánovaného roku 2035. Vyplynulo to z jednání ministerstva životního prostředí (MŽP) s polostátní společností ČEZ, řekl v pondělí ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Podle generálního ředitele ČEZu Daniela Beneše by tím měla skončit i uhelná energetika v Česku. Předpokládá, že půjde o poslední uhelný lom či důl, který se bude zavírat.
včera v 14:57

Nájemné v obecních bytech roste, přesto se o ty volné hlásí i dvacet zájemců

V obecních bytech se zvyšují nájmy. Rostou hlavně kvůli inflaci, dražší jsou ale i opravy a údržba. Zájem o nájemní bydlení ale stoupá a městské jednotky patří k nejlevnějším variantám.
včera v 05:30

Lhostejnost otevírá dveře násilí, zdůraznil při pietě v Letech šéf Senátu

Na pietním shromáždění u romského památníku v Letech u Písku se v neděli sešly desítky lidí, aby uctily památku obětí romského holocaustu na místě takzvaného cikánského tábora. Za druhé světové války tam zemřelo 335 lidí. Je to právě lhostejnost, která otevírá dveře k násilí, genocidě a holocaustu, řekl ve svém projevu při pietní akci předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS).
11. 5. 2025
Načítání...