Moravskoslezská policie zadržela jednatřicetiletého muže z Opavska, který údajně pomáhal Polákům vybírat místa k nelegálnímu uskladnění nebezpečného odpadu. Odpad skončil v halách ve Starém Městě u Frýdku-Místku a Bohumíně. Muž je ve vazbě, a pokud se potvrdí jeho vina, hrozí muž až pětileté vězení.
Policie dopadla muže, který prý pomáhal dovážet nebezpečný odpad do skladu u Frýdku-Místku
Dva nelegální sklady nebezpečného odpadu objevili policisté v lednu tohoto roku. Pravděpodobně polská firma do hal ve Starém Městě a Bohumíně navezla směsi odpadních hořlavých látek. Dohromady šlo až o 700 tisíc litrů chemikálií.
Do Starého Města pachatelé navezli zhruba 2800 nádob s ředidly, barvami, ropnými produkty a potravinářskými směsmi. Policii se podařilo zdokumentovat 22 návozů odpadu do Starého Města a šest do Bohumína.
Sklady sám zajišťoval
Muže z Opavska policie obvinila z nedovoleného nakládaní s odpady a také z poškození a ohrožení životního prostředí. „Úzce spolupracoval právě se skupinou z Polska. Zajišťoval pronájmy skladových prostor na území Moravskoslezského kraje,“ řekl náměstek moravskoslezského policejního ředitele Radim Wita.
U zadrženého proběhly i domovní prohlídky, při kterých policie zajistila důkazy k oběma případům návozu nebezpečných látek do regionu. „Zajistili jsme i vysokozdvižný vozík, který zapůjčoval právě pachatelům z Polska k vyložení nákladu, ať už ve Starém Městě, nebo Bohumíně,“ doplnil Wita.
Zasahovali i policisté v Polsku
Případem se zabýval policejní tým, který úzce spolupracoval i s polskými kolegy. Podle Wity policisté v Polsku v minulých dnech zadrželi patnáct lidí, kteří se na nelegálním vývozu odpadu podíleli. Jsou obviněni z účasti na organizované zločinecké skupině, která se zabývala skladováním a převážením nebezpečných látek.
Pachatelé se chystali ve vyvážení nebezpečného odpadu pokračovat. Policie zjistila, že se skupina pokusila v dalších 13 případech pronajmout objekty i na jiných místech. I díky mediálnímu zájmu však byly realitní kanceláře opatrnější a s policií spolupracovaly. Organizátory trestné činnosti byli podle policie právě lidé z Polska.
Chemikálie zmizí do poloviny května
V polovině března začala likvidace nebezpečných chemikálií ve Starém Městě u Frýdku-Místku. Náklady na odstranění zátěže město odhaduje na osm milionů korun. Odpady končí ve spalovně.
Město Frýdek-Místek původně plánovalo, že by odpad převezlo do jiného skladu, kde by zůstal až několik let. Nakonec ale získalo od ministerstva životního prostředí povolení chemikálie rovnou zlikvidovat.