Kulturní centrum Automatické mlýny slavnostně otevřelo. Mlelo se v nich sto let

Automatické mlýny vstoupily do nového života. Zrekonstruovaný areál ale místo mletí slouží kultuře a turistickému ruchu. Sídlí v něm dvě galerie, kavárna, vzdělávací centrum pro děti i dospělé, kulturní centrum s multifunkčním sálem a turistické informační centrum. Majitelé do renovace národní kulturní památky, která je raným dílem Josefa Gočára, investovali přes 900 milionů korun, z toho 430 milionů získali od Evropské unie.

Automatické mlýny sloužily svému původnímu účelu do roku 2013. Rekonstrukce areálu – který dnes patří zčásti městu Pardubicím, zčásti Pardubickému kraji a částečně manželům Smetanovým – začala před čtyřmi lety.

Město si od výsledku slibuje, že Pardubice zatraktivní a přiláká návštěvníky. „Jen samotná architektura bude lákat veřejnost z celé České republiky,“ věří náměstek primátora Jakub Rychtecký (Žijeme Pardubice / SOCDEM).

Veřejnosti se otevírají tři budovy areálu. Gočárovu galerii v bývalé budově mlýnice stavěl Pardubický kraj, vzdělávací centrum Sféra vzniklo na místě bývalého skladu mouky, projekt je investicí města Pardubic, součástí toho je i městská galerie GAMPA. Kulturní centrum Silo s multifunkčním sálem a vyhlídkou přestavěli manželé Smetanovi. Jejich Nadace Automatické mlýny zajistila také vznik veřejných prostor, vstupního parku a vnitřního náměstí.

„Automatické mlýny jsou nově kulturním a společenským středobodem východních Čech. Naším cílem bylo od začátku, aby mlýny ožily, byl v nich celodenní provoz a proměnily se tak v pulzující městskou čtvrť,“ slibuje si Lukáš Smetana. 

Ambiciózní náhrada zrušeného vodního mlýna

Automatické mlýny vznikly u břehu Chrudimky v letech 1909 až 1910, areál se pak ještě ve 20. a 60. letech minulého století rozšiřoval. Postavit je nechali pardubičtí podnikatelé Egon a Karel Winternizovi. Ti měli původně vodní mlýn, ale město nechalo zasypat koryto v místě, kde stál, a mlynáři se rozhodli, že na náhradních pozemcích nechají postavit mlýn se strojním pohonem, aby nebyl závislý na průtoku vody.

Oslovili Josefa Gočára, který navrhl stavbu nesoucí znaky rondokubismu, charakterizuje ji režné zdivo z tmavých a světlých cihel. Původně byla budova mlýnů třípatrová, později přibylo ještě čtvrté patro.

V roce 2013, kdy skončil provoz, patřily mlýny firmě GoodMills. Ta je pak nabídla městu, které ale areál nekoupilo. V roce 2016 jej v aukci pořídili manželé Smetanovi. O dva roky později prodali část areálu kraji, který chtěl mlýny využít jako sídlo své galerie, a část koupilo město.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Pardubický kraj

Kvůli nedostatku zubařů někde ordinují i lékaři ze třetích zemí bez zkoušky

Zhruba 800 stomatologů z Ukrajiny a dalších zemí mimo Evropskou unii se v posledních pěti letech zúčastnilo v Česku aprobační zkoušky. Někteří opakovaně, písemnou část totiž úspěšně absolvuje jen čtvrtina zájemců. Objevují se tak i případy, kdy lékaři sami ordinují, aniž by zkoušku složili.
31. 3. 2025

Zóna ČT24: Chrudimští výsadkáři jsou elita, ale museli slevit v požadavcích na nové kolegy

Elitní chrudimský výsadkový pluk si stěžuje na nedostatek zájemců o službu v jeho řadách. Musel proto kvůli tomu slevit při výběrovém řízení. Zkrátil ho, zmírnil některé požadavky. Budoucí kolegy a spolubojovníky navíc pluk hledá například na středních školách v regionu. Snaží se také být vidět na veřejnosti. Spolupracuje i s městem Chrudim. Tématu se věnoval pořad Zóna ČT24.
29. 3. 2025

Letošním Zlatým Ámosem se stal Lukáš Knaute z Pardubicka

Titul Zlatý Ámos pro nejoblíbenějšího učitele v Česku získal Lukáš Knaute ze Základní školy v Sezemicích na Pardubicku. Získal i ocenění Dětský Ámos, které uděluje dětská porota. Ceny organizátoři udělili v Kongresovém sále hotelu Olšanka, kde se finálového kola zúčastnilo šest soutěžících. Jednalo se o 32. ročník soutěže.
28. 3. 2025Aktualizováno28. 3. 2025

Český test umí odhalit rakovinu slinivky z kapky krve. Získal patent v USA

Česká metoda na odhalení rakoviny slinivky z krve získala patent ve Spojených státech. Vyvinuli ji vědci z Univerzity Pardubice, cesta k patentu jim trvala téměř pět let.
27. 3. 2025

Kriminalisté řeší výbuch v Poličce pro nedbalost

Kriminalisté řeší úterní výbuch v Poličských strojírnách jako obecné ohrožení z nedbalosti. Zahájili úkony trestního řízení. V hale ve středu začal pyrotechnický průzkum, který potrvá minimálně několik dní. Kriminalisté pak musí místo ohledat a potom může začít vyklízení. Výbuch postihl závod v úterý ráno, jeden člověk byl vážně zraněný. Podle statika je hala nebezpečná.
26. 3. 2025Aktualizováno26. 3. 2025

Z MHD mizí papírové jízdenky

Papírové jízdenky pomalu mizí z hromadné dopravy v českých městech. Lidé na řadě míst už víc využívají ty virtuální, zakoupené platební kartou nebo digitálně přes mobilní telefon. Jednodušší je to nejen pro cestující, ale i pro samotné dopravní podniky. Trendu jdou proto naproti.
26. 3. 2025

Na Svitavsku vybuchl sklad s municí

Areál Poličských strojíren na Svitavsku zasáhl v úterý ráno výbuch. Neštěstí se stalo v jednom z objektů společnosti STV Group, která v Poličce vyrábí munici. Jeden člověk utrpěl vážné zranění. Možnou příčinou výbuchu je podle policie závada na výrobní technologii v jedné z hal. Všichni zaměstnanci byli evakuovaní, uvedli zástupci hasičů a policie. Firma uvedla, že od středy začne obnovovat výrobu.
25. 3. 2025Aktualizováno25. 3. 2025

V šesti obcích v sobotu hlasovalo 53 procent voličů

Sobotní mimořádné volby do zastupitelstev šesti obcí přilákaly celkem 53 procent voličů. Je to méně než při předchozích komunálních volbách loni v prosinci, k nimž ve čtyřech obcích přišlo v průměru 61 procent voličů, oznámil Český statistický úřad.
16. 3. 2025
Načítání...