TÉMA

Mlýn

Dědictví předků žije v tuniském mlýně na olivy

V tuniském městě Tebourba udržuje Abdaziz Misfare živou tradici svých předků – výrobu olivového oleje v tradičním mlýně s masivními kamennými mlýnky. „Jsou to stroje našich předků, které zpracovávají olivy stejně jako před kolonizací Tuniska,“ říká Misfare. Každý krok procesu, od drcení oliv po ruční separaci oleje od vody, zachovává přírodní kvality produktu i spojení s historií. Dokonce i zbytky z lisování nacházejí využití – pasta jde do výroby mýdla a odpadní voda slouží jako přírodní hnojivo. Tunisko, jeden z předních světových vývozců olivového oleje, nyní zažívá rekordní růst poptávky i cen.
19. 11. 2024|

Kulturní centrum Automatické mlýny slavnostně otevřelo. Mlelo se v nich sto let

Automatické mlýny vstoupily do nového života. Zrekonstruovaný areál ale místo mletí slouží kultuře a turistickému ruchu. Sídlí v něm dvě galerie, kavárna, vzdělávací centrum pro děti i dospělé, kulturní centrum s multifunkčním sálem a turistické informační centrum. Majitelé do renovace národní kulturní památky, která je raným dílem Josefa Gočára, investovali přes 900 milionů korun, z toho 430 milionů získali od Evropské unie.
29. 9. 2023|

Majitelé historických mlýnů chtějí rozjet výrobu elektřiny, nemají ale právo užívat vodu z Ohře

Noví majitelé historických mlýnů v Terezíně chtějí obnovit tamní elektrárnu. Jenže Povodí Ohře plánuje nedaleko nad místem stavět nové dílo u jezu a vody v řece není na obě dost. Právo na užívání vody z řeky má Povodí. Majitelé mlýnů usilují o změnu.
29. 8. 2023|

Třebechovický mlýn nebude kulturní památkou, město ho chce prodat investorovi

Třebechovický mlýn s konečnou platností nebude kulturní památkou. Rozhodnutím ministra kultury Martina Baxy (ODS) skončil spor, který trval šest let. Vedení města Třebechovice krok ministerstva vítá, protože chce nevyužitou a chátrající stavbu prodat investorovi. Zájemce podle starosty Třebechovic pod Orebem Romana Drašnara (nestraník) plánuje objekt přebudovat na byty.
17. 7. 2022|

Stavba budoucí galerie v mlýnech v Pardubicích se protáhne. Kraj chtěl v projektu změny

Stavební část přeměny automatických mlýnů na galerijní prostory v Pardubicích potrvá o tři měsíce déle a skončí v červnu příštího roku. Kraj ještě zadal některé změny v projektu. Východočeská galerie se pak veřejnosti otevře v polovině roku 2023. Nabídne až tisíc metrů čtverečních výstavních ploch.
23. 11. 2021|

Do zchátralého vodního mlýna v Petrovicích se vrátí život. Bude tam muzeum a penzion

V památkově chráněném vodním mlýně v Petrovicích u Nového Města na Moravě chtějí jeho majitelé po rozsáhlých opravách udělat veřejně přístupné muzeum. Okolní hospodářské budovy plánují upravit na ubytování. První písemné zmínky o mlýnu poblíž potoka Bobrůvka pocházejí z roku 1492, obilí se v něm mlelo do prosince 1980.
29. 9. 2021|

Pravděpodobný rodný dům Jana Amose Komenského napadli škůdci. Zahubit je má chemický postřik

Možné místo narození a raného mládí Jana Amose Komenského, Bartkův mlýn v Nivnici na Uherskohradišťsku, se dočkalo speciálního ošetření. Odborníci jej zbavili škůdců, kteří napadli dřevěnou část stavby.
31. 7. 2020|
Načítání...