Pardubická radnice vyšetřuje údajný svrab v LDN v Rybitví

Pardubice - Pardubický kraj prověřuje stížnost jednoho ze zaměstnanců Léčebny dlouhodobě nemocných v Rybitví. Ten tvrdí, že v práci onemocněl svrabem a následně začal mít on i jeho rodina vážné zdravotní problémy. Léčebna zvažuje, že se proti takovému nařčení bude bránit soudně.

Pan Stanislav Kašpar pracuje v léčebně jako sanitář. Na přelomu roku začal mít vážné zdravotní potíže. Lékaři zjistili, že má svrab. Stěžoval si také na silné zvracení, průjem a teploty. „Doma byli všichni naprosto zdraví. Pak to ode mě chytila manželka a sedmiletý syn,“ líčí zdravotní problémy sanitář Stanislav Kašpar.   

Lékaři teď zjišťují, zda netrpí mononukleózou. Pan Kašpar tvrdí, že onemocněl v léčebně. Podle něj tam totiž panují špatné hygienické podmínky. „Myslím si, že se paní ředitelka snaží na všem šetřit a šetří na nepravém místě,“ tvrdí Stanislav Kašpar.   

Ředitelka Léčebny dlouhodobě nemocných ale tato tvrzení odmítá. „Stojím si za dobrými hygienickými podmínkami, které zde panují,“ hájí se ředitelka LDN Rybitví Jana Tomšů.    

Pardubický kraj, který je zřizovatelem léčebny, případ prověřuje. „Pana Kašpara jsme vyzvali, aby nám umožnil nahlédnout do jeho lékařské dokumentace. Potom zahájíme příslušné řízení,“ popisuje kroky Pardubického kraje radní Markéta Tauberová.  

Hygienici žádnou infekci z léčebny v Rybitví hlášenou nemají. Na kontrole tam byli před půl rokem a tehdy prý bylo všechno v pořádku. „Vlastní kontrola proběhla 22. srpna 2008 a nebyly zjištěny žádné závady,“ uvádí ředitel Krajské hygienické stanice Antonín Vykydal.   

Vážné zdravotní potíže má ještě jeden zaměstnanec léčebny. I u něj teprve lékaři zjišťují, čím vlastně trpí. Podle primáře léčebny jeho nemoc s prací v zařízení nesouvisí. „V posledních měsících nemáme žádné onemocnění, které podléhá povinnému hlášení,“ dodává primář LDN Rybitví Silvestr Zouvala.   

Poměry v léčebně zřejmě v nejbližší době zkontroluje kraj. Její vedení potom zváží, zda se nebude proti tvrzením pana Kašpara bránit soudně.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

S vyproštěním uvázlého kamionu v centru Prahy pomáhali hasiči i policisté

Spoléhal se na navigaci a skončil až v úzké ulici pod Pražským hradem. S vyproštěním uvázlého kamionu pomáhali hasiči i policisté. Ti jen v Praze řeší podobné situace každý měsíc – často proto, že řidiči nerespektují značení a slepě následují navigace. Řidič projel zákaz a úzkou Nerudovou ulicí vyjel až nahoru – jen pár desítek metrů od schodiště k Pražskému hradu. Když se snažil vycouvat, naboural do zaparkovaného auta. Pak si na pomoc zavolal policisty.
před 4 hhodinami

Policisté zadrželi dospívajícího kvůli pokusu o vraždu v Praze, píší Novinky.cz

Policisté vyšetřují pokus o vraždu v Praze, podezřelým je šestnáctiletý chlapec. Uvedl to server Novinky.cz. Napadeným je zhruba šedesátiletý muž bez domova, kterého útočník pobodal. Podezřelý skončil ve vazbě.
před 4 hhodinami

I v Ostravě zůstává Idiot obrazem společnosti

Jeviště Národního divadla moravskoslezského patří knížeti Myškinovi, hlavnímu hrdinovi románu Idiot od Fjodora Michajloviče Dostojevského. Nová jevištní dramatizace vznikla přímo pro ostravskou scénu.
před 7 hhodinami

Bezobslužné prodejny zažívají boom. Ministerstvo prodloužilo program

Bezobslužné obchody se v Česku rychle rozšiřují. Především na venkově, kde nahrazují zaniklé prodejny potravin. Nabízejí nepřetržitý provoz a nižší náklady. Automatizované či hybridní prodejny podporuje také ministerstvo průmyslu a obchodu spolu s kraji prostřednictvím programu Obchůdek 21+, který je prodloužen až do roku 2028.
před 8 hhodinami

Teplický soud zamítl žádost exposlance Feriho o podmíněné propuštění

Bývalý poslanec Dominik Feri zůstává ve vězení, okresní soud v Teplicích totiž ve čtvrtek zamítl jeho žádost o podmíněné propuštění. Odsouzen byl na tři roky za znásilnění dvou dívek a pokus o další znásilnění, žádost podal po odpykání poloviny trestu. Podle žalobce ani soudu zatím Feri neprokázal polepšení, zcela mu chybí sebereflexe. Někdejší politik podal proti usnesení teplického soudu stížnost, pravomocně rozhodne Krajský soud v Ústí nad Labem. Státní zástupkyně ho v úterý obžalovala z dalšího znásilnění.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

V korupční kauze libereckých dopravců půjde před soud devět lidí a dvanáct firem

K ústeckému krajskému soudu (pobočka Liberec) míří korupční kauza libereckých dopravců. Kvůli údajným manipulacím a korupci při zadávání veřejných zakázek Dopravního podniku měst Liberce a Jablonce nad Nisou (DPMLJ) obžaloval státní zástupce devět lidí a dvanáct firem. Viní je z podplácení, poškození finančních zájmů Evropské unie, zjednání výhody při zadávání veřejné zakázky a přijetí úplatku. ČT to sdělila náměstkyně ústecké krajské žalobkyně Kateřina Doušová. Některým obviněným hrozí až dvanáct let za mřížemi.
před 10 hhodinami

Senior, který napadl Babiše holí, dostal podmínku

Pětašedesátiletý muž, který loni 1. září napadl na předvolebním mítinku v Dobré na Frýdecko-Místecku předsedu hnutí ANO Andreje Babiše francouzskou holí, dostal podmíněný trest. Navíc musí pojišťovně uhradit náklady spojené s ošetřením napadeného politika, které činí okolo tří tisíc korun. Rozhodl o tom nepravomocně soudce Okresního soudu ve Frýdku-Místku.
před 13 hhodinami

Vrátí se inverze, v neděli má silně foukat

V příštích dnech se do Česka vrátí inverzní ráz počasí. O víkendu se objeví mlhy, často i mrznoucí. Slunce se ukáže spíše jen na horách, v neděli se místy vyjasní i v nížinách. Nejvyšší teploty vystoupí lehce nad nulu. Postupně zesílí vítr, který v nárazech dosáhne během neděle rychlosti až 70 kilometrů v hodině, uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
před 16 hhodinami
Načítání...