Oleksandra prchla před válkou do Česka. S pomocí firmy, kde pracuje její manžel

3 minuty
Události v regionech: Oleksandra přijela do Česka krátce po začátku války, pracuje ve stejné firmě jako manžel
Zdroj: ČT24

Tuto sobotu jsou to přesně dva roky, co ruská vojska vpadla na Ukrajinu. Od té doby přišlo do Česka víc než 360 tisíc ukrajinských uprchlíků. Tři čtvrtiny z nich v tuzemsku našly také práci. A pro zdejší firmy už jsou často nepostradatelnými členy pracovních týmů, mnohdy totiž zastávají pozice, které jsou na českém trhu dlouhodobě nedostatkové.

Z 217 zaměstnanců ve výrobě jich v milotické firmě, která produkuje optické díly, pochází čtyřiatřicet z Ukrajiny. Mezi nimi i Oleksandra Masur. Do Česka se z ukrajinského Charkova dostala i s dětmi jen pár týdnů po vypuknutí války. A to s pomocí právě této firmy, pro kterou již tehdy pracoval její manžel – a vedení společnosti IPG Plasty v Miloticích nad Bečvou mu neváhalo pomoci.

„Bylo lépe na duši, méně strachu bylo,“ popisuje ukrajinský pracovník své tehdejší pocity. „Vyřídili jsme si doklady, děti šly do školy a už od dubna jsme nastoupili jako zaměstnanci,“ vzpomíná Oleksandra. Bývalá inženýrka z tepelné elektrárny pracovala po příjezdu u lisu. Díky rychle překonané jazykové bariéře ale brzy postoupila na vyšší pozici. Po domově se ale jí i manželovi stále stýská.

„Tam jsou mí rodiče, zůstali tam naši kamarádi. A celá situace je hrozná,“ trápí Oleksandru Masur. „Nikdo si nedokáže vůbec představit, že má najednou rodinu někde, kde se válčí. Neváhali jsme, zajistili jsme autobus a přivezli jak rodinu pana Masura, tak jeho švagrovou i s dětmi, maminku,“ vypočítává personalistka firmy Alena Radová.

Oblečení i věci pro děti

Těm, co potřebovali, zajistila společnost také ubytování. „Zaměstnanci projevili solidaritu – začali nosit oblečení, pracovní pomůcky pro děti do školy, hygienické přípravky,“ doplnila Radová.

V režimu dočasné ochrany pracuje momentálně v Moravskoslezském kraji necelých osm tisíc ukrajinských občanů, v Olomouckém kraji pak čtyři tisíce. A to často na pozicích, o které není na pracovním trhu dlouhodobě velký zájem.

„Dnes sehnat lidi na dvanáctihodinové směny, na noční a podobně je problém, ukrajinští pracovníci jsou v tomto velmi spolehliví,“ říká mluvčí holdingové společnosti BR Group Ivana Gračková. Protože velká část zaměstnanců z Ukrajiny teď ve firmách často zajišťuje přímo výrobu, nedokáží si společnosti jejich návrat do vlasti představit. Pobyt a možnost práce v Česku jim přitom aktuálně podmiňuje pouze režim dočasné ochrany, který se prodlužuje vždy o dvanáct měsíců. Momentálně platí do března roku 2025.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Děláme vše pro to, aby se slintavka a kulhavka do Česka nedostaly, shodli se hejtmani

Věřím, že opatření, která přijali zemědělci před svými farmami, udělají všechno pro to, aby se nákaza do České republiky nedostala, řekl v pátečních Událostech, komentářích hejtman Zlínského kraje Radim Holiš (ANO) v souvislosti s výskytem slintavky a kulhavky na Slovensku. Stejně se vyjádřil i hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich (KDU-ČSL), který zmínil, že v případě výskytu má stát automatické programy, které chovatelům nahradí škody. Oba apelovali, aby lidé nekupovali tepelně neopracované produkty z dotčených zemí.
před 29 mminutami

Zatmění Slunce přitáhlo lidi do planetárií i hvězdáren, bylo ale za mraky

Lidé měli v planetáriích a hvězdárnách možnost pozorovat částečné zatmění Slunce, viditelnost ale omezovala oblačnost. Pořadatelé pro ně měli připravený i další program. Například do ostravského planetária v městské části Krásné Pole přišlo kolem 140 návštěvníků, do hvězdárny v Teplicích přes šedesát a v Karlových Varech asi dvě desítky.
před 1 hhodinou

Česko kvůli slintavce zakázalo dovoz krmiv a steliv ze Slovenska a Maďarska

Ze Slovenska a Maďarska se nově do Česka nesmí převážet krmiva a steliva pro hospodářská zvířata. Zákaz vydala s okamžitou platností Státní veterinární správa (SVS) v reakci na šíření nákazy slintavky a kulhavky. Opatření platí pro převoz sena, slámy a zelené píce určených pro hospodářská zvířata.
včeraAktualizovánopřed 21 hhodinami

Dopravu na Pražském okruhu u Slivence omezí rekonstrukce

Řidiče na Pražském okruhu čekají komplikace. U Lochkovského tunelu silničáři rozmisťují provizorní dopravní značení, a připravují se tak na opravu úseku mezi Slivencem a severním portálem tunelu, která začne v pondělí. Do plného provozu by se měl tříkilometrový úsek vrátit v červenci.
před 21 hhodinami

Letošním Zlatým Ámosem se stal Lukáš Knaute z Pardubicka

Titul Zlatý Ámos pro nejoblíbenějšího učitele v Česku získal Lukáš Knaute ze Základní školy v Sezemicích na Pardubicku. Získal i ocenění Dětský Ámos, které uděluje dětská porota. Ceny organizátoři udělili v Kongresovém sále hotelu Olšanka, kde se finálového kola zúčastnilo šest soutěžících. Jednalo se o 32. ročník soutěže.
včeraAktualizovánopřed 22 hhodinami

Americká firma Aludyne propouští všechny zaměstnance závodu v Ostravě

Americký výrobce autodílů Aludyne propouští všech 331 zaměstnanců závodu v Ostravě. V pátek to uvedl server Novinky.cz. Důvodem je podle americké skupiny úbytek klientů. Provoz firmy Aludyne Czech, která vyráběla hliníkové součástky pro automobilový průmysl, skončí k poslednímu březnu.
před 22 hhodinami

Hejtman vyhlásil v okolí Hustopečí stav nebezpečí

V okolí Hustopečí nad Bečvou na Přerovsku začal v pátek v poledne platit stav nebezpečí. Vyhlásil ho olomoucký hejtman Ladislav Okleštěk (ANO) kvůli šíření toxického benzenu po únorové havárii cisteren. Opatření umožní rychlejší sanaci zamořené půdy a vody. Nařízení platí do 27. dubna, vyplývá z rozhodnutí na úřední desce. Benzen podle rybářů zamořil celé jezero u nehody, hromadný úhyn ryb zatím nebyl zaznamenán.
včeraAktualizovánovčera v 17:11

Zrychlení vlakového spojení z Liberce do Prahy bude stát přes osmdesát miliard

Nové železniční spojení mezi Libercem a Prahou bude stát podle posledních odhadů přes osmdesát miliard korun, uvedl liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj). Jízda z Liberce do Prahy nyní vlakem trvá 160 minut, po modernizaci by to mělo být 68 minut. Se stavbou by se mohlo začít v roce 2028.
včeraAktualizovánovčera v 14:48
Načítání...