Netradiční návrat k tradici. Bioodpad na sídlišti pomohou likvidovat slepice

Netradiční nástroj na likvidaci bioodpadu mají od pátku k dispozici obyvatelé břeclavského sídliště Na Valtické. Před tamní základní školou nově stojí zařízení, které jeho autor Radek Staňka ze společnosti Moje odpady nazývá biotejner.

„Vychází to z tradičního venkovského modelu, kdy se na kompost vyhazují zbytky z kuchyně, tedy bioodpad, a slepice si na kompostu vyhrabávají potravu,“ popsal základ nápadu Staňka.

Zařízení se skládá ze dvou částí. První je kontejner na bioodpad propojený s voliérou pro slepice, které k němu mají přístup. „Není to jen tak, že by pouze slepice profitovaly z potravy v kontejneru, ale zároveň tím, že v něm hrabou, urychlují kompostování zbytků,“ doplnil Staňka.

Péči o slepice převezmou školáci

Voliéru obývají tři slípky, které v ní mají k dispozici klidné zákoutí pro snášení vajíček i uzavřenou část, která je ochrání před nepřízní počasí. Péči o slepice převezmou žáci ze Základní školy Valtická.

„Jsme domluveni s paní ředitelkou, že se budou třídy v péči o slepice střídat. Budou tak mít šanci je poznat víc, než jen na obrázku v knížce,“ řekl autor nápadu. Voliéra i kontejner jsou pro kolemjdoucí volně přístupné. Na bezpečí zvířat dohlíží kamera.

Kontejner má objem dva kubíky a při intenzivním využívání přibližně stovkou lidí by se měl zaplnit přibližně za rok. Po roce by asi dvě třetiny obsahu měl tvořit kompost, poslední třetina bude zatím nerozložený odpad. „Samozřejmě vůbec netušíme, kolik lidí bude biotejner používat. Může se stát, že se zaplní už za měsíc. V takovém případě je možné jej normálně vyvézt,“ uvedl Radek Staňka.

Originální konstrukci vyrobil částečně vlastníma rukama, kontejner nechal vyrobit na míru. „Zatím mi výrobce účet neposlal, tak netuším, kolik to bude stát. Jde ale o to, abychom předali dál myšlenku, že třídit důsledně bioodpad je dobré,“ dodal Staňka.