Nemocnice se plní nebezpečným „covidovým“ odpadem. Spalovny nestíhají

V nemocnicích výrazně přibývá nebezpečného odpadu. Týká se to běžného odpadu i toho s označením „covid“. Zdravotnická zařízení hlásí až třetinový nárůst, což se projevuje i v nákladech na jeho likvidaci. Spalovny, které mají licenci infekční odpad pálit, fungují momentálně na hraně svých kapacit.

„Nárůst je minimálně třetinový, a to nejvíc od listopadu loňského roku do tohoto období. Samozřejmě nás to zatěžuje ekonomicky a zatěžuje nás to i provozně,“ uvedl provozní náměstek Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně Petr Voráč. Pracovníci odpadového hospodářství nemocnice nachodí denně i více než deset kilometrů. 

Víc je nejenom ušlých kroků, ale také pytlů na odpad a samozřejmě i financí, které na jeho likvidaci padnou. Ve svatoanenské nemocnici je to zhruba o dvě stě tisíc korun měsíčně navíc než je běžné. 

Spalovna zvládne devět tun odpadu denně

Podobně to vypadá také v nemocnici ve Vyškově. „S tím se dá počítat, že když tady máme čtyři covidové stanice, 91 lůžek obsazených, tak nárůst jednorázových pomůcek je obrovský,“ uvedl ředitel vyškovské nemocnice Zdeněk Horák s tím, že odpadu meziročně přibylo o více než třicet tun, což je nárůst o 32 procent.  

Nebezpečný odpad končí ve spalovnách, ne každá ho však může likvidovat. Spalovny na to musejí mít licenci. Například ta v Pustiměři zvládne denně zlikvidovat až devět tun nebezpečného odpadu, ani to však nestačí. „Od prosince platí vyhláška, která umožňuje skladovat tento odpad delší dobu, tak aby ho bylo možné zpracovat,“ řekl mluvčí ministerstva životního prostředí Ondřej Charvát. 

Doba skladování nebezpečného odpadu byla sice prodloužena ze 30 na 60 dní, ale i to je údajně málo. Na hraně jsou totiž i skladovací kapacity. „Jsme na dvojnásobku infekčního odpadu, kapacity pro termické zpracování jsou kritické. Ten nárůst nikdo nečekal, ani to, že to bude tak rychlé,“ uvedl technický ředitel spalovny SUEZ Petr Špičák. 

Jak to zvládají firmy?

Nebezpečný odpad však musí od běžného oddělit nejen nemocnice, ale také úřady nebo firmy, a to kvůli antigennímu testování. V některých společnostech ho provádějí specialisté, tam, kde si musí firmy poradit samy, odpad také samy likvidují. 

Například v brněnské pobočce stavební firmy Inset se lidé testují sami. Každý z osmnácti zaměstnanců se musí sám postarat o vzniklý odpad po provedení testu na koronavirus. „Máme tady nachystané mikrotenové sáčky, které splňují požadavky. Veškerý odpad se zabalí do sáčku, uzavře a pak už smí jít do komunálního odpadu,“ řekl ředitel brněnské divize Inset Luděk Záleský.  

Firmy i jednotlivci, kteří se testují sami, by měli podle nařízení ministerstva životního prostředí odpad odnést do černých popelnic do 24 hodin. Při použití antigenních testů totiž stále zůstává malé riziko, že testovaný člověk je i s negativním výsledkem pozitivní.

Mnohem více odpadu vyprodukují například v testovacím centru na brněnském výstavišti, jde o desítky kilogramů denně. „Máme dva typy toho odpadu – infekční a takzvaný poloinfekční. Infekční je samozřejmě všechen materiál, který přišel do kontaktu se vzorkem klienta, a poloinfekční jsou všechny obaly,“ řekla koordinátorka dobrovoníků společnosti Podané ruce Kristýna Kyánková. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Obyvatelé Karolinky v referendu podpořili koupi areálu bývalých skláren

Obyvatelé Karolinky na Vsetínsku v sobotním referendu podpořili koupi areálu bývalých skláren do majetku města. Výsledky jsou v této části místního referenda platné a závazné. Hlasující naopak těsně nepodpořili odkoupení ubytovny, o kterém taktéž hlasovali. I v tomto případě je rozhodnutí platné, avšak nezávazné, vyplývá z informací na úřední desce. Město s asi 2500 obyvateli má dlouholetou sklářskou tradici, v roce 2020 se tam však sklárny uzavřely.
před 3 hhodinami

Svatby, kavárna i muzeum. Poštovní dvůr po letech opět ožije

Roky nevyužívaný Poštovní dvůr v Karlových Varech bude znovu přístupný veřejnosti. Historická památka, kde poprvé v Evropě zazněla Dvořákova symfonie Z Nového světa, se dočkala rekonstrukce. V květnu se tam uskuteční první akce v zahradních budovách, na podzim se otevře i hlavní budova. Noví majitelé chtějí prostory nabídnout pro svatby nebo koncerty, vzniknout mají ale i dvě muzea. Celkové opravy vyjdou na desítky milionů korun.
před 4 hhodinami

Nová tramvaj vyrazila do pražských ulic na zkušební provoz

V pražských ulicích se objevila nová tramvaj. Zatím musí ve zkušebním provozu najezdit dvacet tisíc kilometrů bez cestujících a dalších dvacet tisíc s nimi. Vozy mají být tiché i klimatizované. Testování nového modelu z plzeňské Škody rozhodne o tom, kolik si jich pražský dopravní podnik nakonec objedná. Za dodávku až dvou set strojů může zaplatit skoro 17 miliard korun.
před 6 hhodinami

V Praze přibývá vykradených aut

Pražští policisté za poslední týdny řeší desítky případů vloupání do aut. Zloději si nejčastěji odnášejí peníze, autobaterie nebo světlomety. Hlavně v oblasti Jižního Města a Zahradního Města nebo na Vinohradech. Pachatele se většinou vypátrat nepodaří.
před 15 hhodinami

V kině i na Svatém Kopečku vzpomínali čeští věřící na papeže Františka

S papežem Františkem se v sobotu symbolicky rozloučili i čeští věřící, kteří nemohli vyrazit do Vatikánu. Někteří prostřednictvím mše, jiní sledováním televizního přenosu. V Brodku u Přerova promítali obřad v kině. Na Svatém Kopečku se konala pieta zároveň s národní poutí za hospice.
před 16 hhodinami

Obyvatelé Nových Heřminov se vyslovili pro stavbu přehrady

Obyvatelé Nových Heřminov na Bruntálsku v referendu vyjádřili souhlas se stavbou protipovodňové přehrady. Ta zatopí část obce. Před sedmnácti lety se v plebiscitu naopak postavili proti projektu a obec pak musela podnikat jen kroky, které znemožňovaly stavbu. V Uhách na Kladensku souhlasili lidé v referendu se stavbou větrných elektráren. V Menharticích na Třebíčsku zastupitelé naopak zrušili kvůli tlaku obcí referendum o větrném parku.
včeraAktualizovánopřed 17 hhodinami

Pochod pro život zablokovali odpůrci akce

Z Hradčanského náměstí v Praze v sobotu vyšel Pochod pro život, akce měla podle pořádající organizace Hnutí pro život – sdružující odpůrce potratů – zlepšit povědomí o pomoci pro nečekaně těhotné ženy a vyjádřit jim podporu. Na Jungmannově náměstí se konala protestní akce, někteří z jejích účastníků následně zablokovali trasu pochodu. Hnutí pro život pak akci ukončilo. Na Palackého náměstí se zase konal pietní akt k uctění památky těhotných žen, které přišly o život kvůli zákazu interrupcí.
včeraAktualizovánopřed 18 hhodinami

Neptali se, dělali vše podle svého, říká o ruských vojácích pamětník osvobození Brna

Erichu Veselému bude příští rok sto let. Na konci války to byl osmnáctiletý mladík, vyučený soustružník. Pracoval ve firmě na výtahy, která se přeorientovala na válečnou výrobu. Bombardování Brna firmu nikdy nezasáhlo. Hospodářství rodiny Veselých se pak ocitlo pod palbou v polovině dubna 1945, když Rusové stříleli z Pisárek na Jundrov, kudy se stahovala německá armáda směrem na Bystrc. Rusové se pak nastěhovali k nim do domu a tábořili na zahradě.
před 23 hhodinami
Načítání...