Na D3 u Tábora se po letech sporů jezdí bez omezení

Řidiči už jezdí bez omezení v úseku D3 na dálničním obchvatu Tábora, kde Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) vedlo dlouholetý spor o pozemky s majiteli motocentra. Informoval o tom mluvčí ŘSD Jan Rýdl. Kvůli při nebylo možné úsek dlouhý zhruba 460 metrů dokončit, ve směru z Mezna do Českých Budějovic se jezdilo v zúžených pruzích sníženou rychlostí.

Stavbaři odstranili omezení ze silnice v pondělí večer. „Skončilo tak dlouhodobé omezení dopravy v místě napojení motocentra. Stavební práce na dokončení D3 trvaly 45 dní a provedla je společnost PORR za cenu 11,8 milionu korun bez DPH,“ uvedl na sociální síti X ředitel ŘSD Radek Mátl.

Majitelé motocentra u Ústavního soudu neuspěli

ŘSD loni zažádalo o vyvlastnění pozemků motocentra. Jeho majitelé s tím nesouhlasili, takový postup označovali za nepřiměřený a protiústavní. Ústavní soud ale v listopadu odmítl stížnost Pavla Bratránka a společnosti Taartrade. ŘSD pak požádalo ministerstvo dopravy o obnovu stavebního řízení, povolení získalo letos v květnu a stavět začalo 21. června.

ŘSD 28. června vyplatilo náhradu za vyvlastnění pozemků a objektu motocentra u Tábora. Šéf ŘSD Radek Mátl už dříve uvedl, že náhrada stanovená vyvlastňovacím úřadem přesáhne 24 milionů korun.

Odvolání Petra a Pavla Bratránkových a společnosti Taartrade proti rozhodnutí o výši náhrady za vyvlastnění pozemků a motocentra na D3 zamítlo ministerstvo dopravy 26. června. ŘSD původně nabízelo při výkupu pozemků a objektu motocentra dvanáct milionů korun.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Dobrovolníci pokračují v záchraně areálu lázní Kyselka

Pokračuje snaha dobrovolníků zachránit zchátralé lázně Kyselka u Karlových Varů. Areál, který se později stal památkou, nechal na konci devatenáctého století vystavět podnikatel Heinrich Mattoni. Právě tamní prameny využívá výrobce minerální vody dodnes. Do věže Mattoniho vily by se za dva roky mohli podívat i návštěvníci. To ale záleží na rychlosti prací placených jen ze sponzorských darů a dotací.
před 1 hhodinou

Bomby zničily babičce v Brně firmu i byt, vzpomíná Feld na druhou světovou válku

Při spojeneckém bombardování Brna v listopadu 1944 zničily bomby velkou část středu Brna. Šest tisíc lidí přišlo o přístřeší, téměř šest set obyvatel zahynulo. Všichni členové rodiny Feldových, kteří se schovali do krytu, přežili, ale babičce Josefa Felda zničily bomby firmu i byt. Jedna z nich byla dokonce časovaná, škodu dokončila o tři dny později. V domě už naštěstí nikdo nebyl.
před 9 hhodinami

Muži, ženy i děti. V Rovensku pod Troskami vyvraždili před osmdesáti lety 356 lidí

V Rovensku pod Troskami v Českém ráji se před osmdesáti lety, 10. května 1945, odehrál jeden z nejhorších válečných zločinů na severu Čech. Sovětští vojáci s partyzány a některými místními tu u školy zastřelili celkem 365 neozbrojených německých vojáků, civilistů, žen a dětí. Pravděpodobným motivem byla msta.
před 16 hhodinami

Papež Lev XIV. v minulosti pobýval i v Brně

Nový papež Lev XIV. (vlastním jménem Robert F. Prevost) navštívil Českou republiku v minulosti nejméně desetkrát. K brněnské diecézi má podle tamního biskupa Pavla Konzbula blízko. Konkrétně k augustiniánskému klášteru na Starém Brně, protože je členem řádu. Při výkonu funkce generálního převora řádu v Brně pobýval Prevost jako host někdejšího opata. Provinciál řádu Juan Provecho potvrdil, že se měl původně příští neděli v Praze účastnit biřmování.
před 17 hhodinami

Vulgarity i kopanec do krku. Policisté se zabývají šikanou na jihu Moravy

Policie se zabývá případy šikany a napadení na Znojemsku. Videa ze dvou incidentů, ke kterým došlo v Miroslavi, kolují na sociálních sítích. Jedná se o konflikty mezi dětmi a mladistvými. Strážci zákona už totožnost účastníků potyček znají.
včera v 21:54

Partyzánům na Slovensku dělala spojku desetiletá Ernestina Švorcová

Důležitou součástí protifašistického boje v Česku i na Slovensku byl partyzánský odboj. V deseti letech se stala spojkou partyzánů na Slovensku Ernestina Švorcová. Její otec působil v odboji, tři dny před válkou ho zatklo gestapo, domů už se nikdy nevrátil. Válečná veteránka dnes žije v Bechyni.
včera v 17:15

Děkuji každému, kdo nám vrací trochu našeho domova, řekl Daniel Low-Beer v Brně

Rodinu významných průmyslníků ve vlnařství a cukrovarnictví Löw-Beerů připomíná v brněnské ulici Hlinky a Kalvodově ulici osmnáct kamenů zmizelých. Položení mosazných dlažebních kostek, které nesou jména obětí nacistického režimu, se zúčastnili také potomci rodu. Daniel Low‑Beer poděkoval za navrácení kousku domova a ocenil, že kameny připomínají konkrétní lidi. Představitelé vlády varovali před opakováním chyb z minulosti.
včera v 16:37

Zlín patří na týden designu

Ve Zlíně se koná týden designu. Mezinárodní festival do 13. května nabízí výstavy, módní přehlídky i workshopy. Akci nazvanou Zlin Design Week pořádá Fakulta multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati.
včera v 16:07
Načítání...