Mše v Lidicích uctila památku obětí z obce vyhlazené nacisty

3 minuty
Události ČT: Pietní setkání v Lidicích
Zdroj: ČT24

V Lidicích začala v neděli mší pod širým nebem na základech kostela svatého Martina pietní akce při příležitosti 80. výročí zničení obce nacisty. Sloužil ji kardinál Dominik Duka. Památku obětí uctil premiér Petr Fiala (ODS), předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) a šéfka sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09), ministryně obrany Jana Černochová (ODS), ministr vnitra Vít Rakušan (STAN), zástupci obcí a spolků. Piety se účastnily i stovky lidí z různých míst Česka i ze zahraničí.

Lidické oběti jsou podle Duky oběťmi statečnosti všedního dne, protože v Lidicích nebyl ozbrojený odpor. Připomněl, že šlo ze strany nacistů o akt, který ve světě vyvolal velkou odezvu, například množství žen a vesnic nese na památku jméno Lidice. V kázání Duka zmínil, že moderní války popřely Boha a zbaběle hledají první a nevinné cíle.

Duka během mše prosil také za mír na Ukrajině. Ukrajinský velvyslanec Jevhen Perebyjnis od něj po mši přijal jako dar obraz Panny Marie, který má ozdobit hlavní chrám v ukrajinské Buče, kde se stal jeden z největších masakrů války na Ukrajině. Další dva obrazy, které jsou variací na Madonu svatovítskou, přislíbil pro kostely v Kyjevě. „Bohužel, dnes v Ukrajině máme stovky a tisíce Lidic. A ta podpora, kterou nám projevujete ze strany českého lidu, českého státu, je moc důležitá,“ řekl velvyslanec.

Předseda Senátu Miloš Vystrčil a senátor Pavel Fischer na mši v Lidicích
Zdroj: Michaela Říhová/ČTK

Před mší zazněl úryvek z Mozartova Requiem v podání Hornického pěveckého sboru Kladno, který doprovázel celý obřad. U oltáře stál portrét posledního lidického faráře Josefa Štemberky, který byl zastřelen 10. června 1942 s ostatními lidickými muži.

Vrátilo se 143 žen a 17 dětí

Oběťmi nacistů se stalo 340 lidických obyvatel, po válce se vrátilo 143 lidických žen a po dvouletém pátrání 17 dětí. Všechny domy včetně školy, kostela a fary nacisté polili benzinem a podpálili, v následujících týdnech a měsících zbytky vypálených budov vyhodili do povětří. 

Poklonit se obětem nacistického masakru v Lidicích přišel už tradičně i Pavel Horešovský. Ve společném hrobě 173 lidických mužů leží i jeho otec. On sám si ho však nepamatuje, narodil se 16 dní před vyhlazením obce. „Když sem přijdu, tak prostě přemýšlím, co se tu stalo. Nechci mluvit o Ukrajině, ale když vidím některé záběry, tak se mi dostanou slzy do očí,“ řekl. 

Naopak politici o současné ruské agresi na Ukrajině hovořili. „Neviděl jsem Lidice, ale když jsem navštívil Buču, tak jsem říkal, že nikdy si nebudu umět představit, jak to mohlo vypadat v Lidicích,“ řekl na vzpomínkové akci Vystrčil. „To, co se děje teď na Ukrajině, se stalo už v minulosti. Mělo by to pro nás být velkým poučením a mementem,“ dodala Pekarová Adamová. „Naší povinností je připomínat si tyto události, připomínat si oběti a připomínat si, čeho je totalitní režim schopen,“ uvedl premiér.

Po nedělní mši následovalo pokládání květinových darů u společného hrobu lidických mužů, modlitba, poděkování ředitele Památníku Lidice Eduarda Stehlíka a uctění památky dětských obětí války u jejich pomníku. Lidé mohli také mimořádně navštívit muzeum Památníku Lidice, které momentálně prochází rozsáhlou rekonstrukcí.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Začal festival Open House. Lidem otvírá jindy nepřístupná místa

V úterý začal festival Open House. Jeho jedenáctý ročník nabídne prohlídky zhruba 120 běžně nepřístupných budov, například opuštěného depa lokomotiv u Masarykova nádraží v Praze, kde je připravená i prezentace budoucího Muzea železnice a elektrotechniky. K vidění zde budou historické drezíny, motorové lokomotivy nebo salónní vozy. Vedle tohoto depa se díky festivalu o víkendu v metropoli zdarma budou moci lidé podívat třeba do barokního Faustova domu nebo funkcionalistického Paláce Atlas na Florenci.
před 8 hhodinami

Krajský soud nepravomocně uložil za manipulace tendrů v náchodské nemocnici podmínku

Krajský soud v Hradci Králové v úterý potrestal bývalého vedoucího odboru investic Královéhradeckého kraje Emila Kmoníčka podmínkou. Bývalého hejtmanova poradce Lubomíra Červinského obžaloby zprostil. Oba se u soudu zodpovídali z manipulace dvou miliardových tendrů na přestavbu krajské nemocnice Náchod. Rozsudek není pravomocný, všichni si nechali lhůtu na odvolání. Krajský soud se případem zabýval potřetí. Kmoníčkovi předchozí verdikty uložily pětileté vězení.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Začala první část rekonstrukce Libeňského mostu v Praze

Začala stavba části konstrukce pražského Libeňského mostu, kterou loni městská Technická správa komunikací (TSK) nechala zbourat kvůli špatnému stavu. Jde o první etapu celkové rekonstrukce mostu, která se zatím netýká hlavního objektu přes Vltavu. Práce na nyní budované konstrukci mají trvat do prvního čtvrtletí roku 2027. Pod mostem vznikne menší náměstí s obchody a službami.
před 13 hhodinami

Policie po zásahu na krajském úřadě v Plzni obvinila dva lidi a firmu

Policie obvinila v souvislosti s úterním zásahem Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) na krajském úřadě v Plzni dva lidi a jednu firmu. Obvinění se týká trestného činu zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě a zneužití pravomoci úřední osoby. Za první skutek hrozí až osmileté vězení, za zneužití pravomoci úřední osoby až deset let za mřížemi, řekla okresní státní zástupkyně Ivana Hostašová. Podle Deníku N policie zasahuje rovněž v Brně v sídle softwarové firmy Dynatech.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

Navštěvoval ji Palacký i Mánes. Vědecká knihovna v Olomouci slaví 250 let výstavou

Už 250 let je veřejnosti otevřena Vědecká knihovna v Olomouci. Od té doby jejích služeb využily tisíce lidí, mezi nimi i slavné osobnosti české historie – třeba Josef Dobrovský nebo Josef Mánes. Jubileum si instituce připomíná výstavou v Červeném kostele, který je její součástí.
před 17 hhodinami

Spor o billboardy na D1. Reportéři ČT zachytili incident ve Velkém Meziříčí

Reklamní billboardy kolem dálnic jsou od roku 2017 zakázané, přesto jsou vidět na různých místech po Česku. Některé reklamní agentury brání úřadům v jejich likvidaci a snaží se ji co nejdéle zdržovat. Pokud selžou, neváhají odstraňování reklam blokovat i fyzicky v terénu. Reportéři ČT jeden takový incident natočili u dálnice D1 ve Velkém Meziříčí se skrytou kamerou.
před 17 hhodinami

Na Šumpersku se po čtyřiceti letech začali zbavovat nebezpečného kadmia

Nebezpečné kadmium je v hale na okraji Vikantic na Šumpersku uskladněné od dob socialismu. Nyní se obec po čtyřiceti letech dočkala a jedovatý odpad, jde o více než dvanáct set tun odpadu, začala likvidovat specializovaná firma. O sanaci území se poté postará státní podnik Diamo. Uskladněné kaly obsahují toxické kadmium a další těžké kovy. Nejprve zamíří do středních Čech. Specializovaná firma tam odpad zneutralizuje a pak zhutní pomocí cementu. Zmizí i plechová hala a odborníci budou zkoumat, zda půda pod ní je, či není kontaminovaná.
12. 5. 2025

Těžba v hnědouhelném lomu Bílina skončí už v roce 2033

Těžba v hnědouhelném lomu Bílina na severu Čech skončí dříve, a to v roce 2033 namísto původně plánovaného roku 2035. Vyplynulo to z jednání ministerstva životního prostředí (MŽP) s polostátní společností ČEZ, řekl v pondělí ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Podle generálního ředitele ČEZu Daniela Beneše by tím měla skončit i uhelná energetika v Česku. Předpokládá, že půjde o poslední uhelný lom či důl, který se bude zavírat.
12. 5. 2025
Načítání...