Medici pomáhají lidem na ulici. Od začátku prosince ošetřili přes 70 bezdomovců

Od začátku prosince ošetřili studenti ze spolku Medici na ulici přes sedmdesát lidí bez domova. Reagovali tak na mrazivé počasí prvních prosincových týdnů, řekl České televizi Vojtěch Král ze spolku Medici na ulici. Nejčastěji se podle něj v zimním období řeší převazy chronických ran nebo omrzliny. Studenti medicíny také poskytují lidem bez domova volně dostupné léky a hygienické potřeby. Medici na ulici působí v Praze a dalších pěti krajských městech. Ročně ošetří přes dva tisíce lidí žijících na ulici.

Každý čtvrtek se noclehárna v pražské Michli stává místem, kde budoucí lékaři a sestry poskytují zdravotnickou pomoc bezdomovcům. Jedním z nich je i třiašedesátiletý Julius F., který na ulici žije už čtyřiadvacet let. „Dva dny nespím a vůbec necítím nohy,“ svěřuje se a ukazuje při tom na otevřenou ránu na nohou.

Po krátké konzultaci mu medici ránu převazují a nabízejí mu několik léků na bolest. „Víc pro vás zatím nemůžeme udělat,“ říká medik Jáchym. I přes omezené možnosti provizorní ošetřovny se skupina mediků snaží poskytnout maximální dostupnou péči. Odkazují proto pana Julia na lékařskou ordinaci Armády spásy.

Dalším ošetřeným je František V., který na ulici tráví svůj první rok a žádá jen o dezinfekci ran na rukou. Dostává se mu zároveň i teplých ponožek. Je osmým a posledním bezdomovcem, kterého se během tohoto večera medikům daří ošetřit.

Průměrně studenti za jednu zastávku ošetří právě okolo osmi lidí bez domova. Celkově byli za minulý rok v kontaktu s 2117 osobami a letos očekávají mírně vyšší počet klientů.

Medici zdůrazňují, že jejich práce nespočívá ve velkých lékařských zákrocích, ale v řešení nejnaléhavějších problémů. Jáchym, jeden ze seniorních členů spolku, vysvětluje: „Naše práce je v tomto rutinní. Nejedná se o žádnou velkou medicínu. Ani se zatím jednat nemůže, jsme omezeni zákonem i znalostmi.“

Nejčastějšími úkony mediků jsou proto obvazování chronických ran, léčba nachlazení, poskytování volně dostupných léků nebo také základních hygienických prostředků.

Pro své ošetřovny medici vyhledávají vždy místa s vyšší koncentrací lidí bez domova. V Praze jde například o stanici metra Vltavská nebo okolí pražského hlavního nádraží. Zároveň na jednotlivých lokalitách pracují koordinovaně s ostatními sociálními službami, jako jsou například křesťanské charity, které rozdávají teplé jídlo. Všechny tyto organizace jsou součástí programu pražských humanitárních opatření pod záštitou magistrátu hlavního města.

Jednotlivé služby mediků probíhají vždy v tandemu zkušenějších studentů čtvrtých a vyšších ročníků doplněných o nováčky z nižších ročníků. Nejedná se však pouze o budoucí lékaře, mezi členy spolku jsou například i studenti oboru biomedicína nebo všeobecná sestra. Pro budoucí sestry je dobrovolnická činnost dokonce možností, jak splnit zápočet z volitelného předmětu.

Za tři roky svého působení zaznamenává projekt Medici na ulici zejména kladnou odezvu na svou činnost. „Naše služba má vesměs pozitivní ohlas. Lidé si váží naší přítomnosti a snahy jim pomoci. Nesetkáváme se s negativními ohlasy. Kdyby se snad medici cítili nekomfortně, vše je na dobrovolné bázi a oni mohou kdykoliv odejít,“ podotýká seniorní člen spolku Vojtěch Král.

Ocenění se Medikům na ulici dostává i mezi odbornou veřejností. Letos získali cenu Gratias Tibi a cenu Celestýna Opitze za vzor v péči o nemocné a potřebné.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Životickou tragédii připomíná výstava, hejtman čelí kritice

Končí lhůta pro posílání připomínek k plánované stavbě obchvatu Havířova. Vést má i přes městskou část Životice, kde nacisté během druhé světové války postříleli 36 mužů – mstili se za přestřelku mezi gestapem a partyzány. Událostem se nyní věnuje i výstava v Senátu. Spolupořádá ji poslanec a hejtman Moravskoslezského kraje Josef Bělica (ANO), ale čelí přitom kritice pozůstalých, že dlouhodobě vystupuje proti důstojnému uchování památky. Výstava je přístupná veřejnosti, ale jen v pondělí, v určitý čas a po domluvě v infocentru.
před 1 hhodinou

Hackeři útočili na pražskou Správu služeb. Ta se potýká s následky

Správa služeb hlavního města Prahy čelila kyberútoku a potýká se s následky – hackerská skupina začala zveřejňovat na internetu některé z ukradených materiálů a vyzvala organizaci k vyjednávání. Informoval o tom server iROZHLAS, kterému útok potvrdila příspěvková organizace města. Podrobnosti k případu ale sdělovat nechce. Věcí se zabývá policie i Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost.
před 1 hhodinou

Státní památky nabízí na Velký pátek mimořádný program

Na Velký pátek letos připadl Mezinárodní den památek a sídel. Mnohé státní hrady a zámky při této příležitosti připravily mimořádný program. Nejde jen o prohlídky, ale také o výtvarnou soutěž nebo o výpravu s indiciemi, sdělila mluvčí Národního památkového ústavu (NPÚ) Blanka Černá.
07:46Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Za týrání psa udělil soud muži trest dvou roků vězení

Okresní soud v Uherském Hradišti vyměřil kvůli týrání psa Martinu Tomaštíkovi trest dvou roků vězení, na pět let má zákaz chování zvířat. Verdikt je zatím nepravomocný. Muž nechal zvíře dlouhodobě o hladu a bez vody v prázdném bytě. Pes z posledních sil vyskočil na okno opuštěného bytu, kde si ho všimli sousedé. Nyní je v péči chovatelky.
před 12 hhodinami

Před 80 lety se v Plzni rozpoutalo válečné inferno. Město zasáhlo ničivé bombardování

Před osmdesáti lety zažila Plzeň rozsáhlé bombardování. Britské Královské letectvo chtělo zničit především seřaďovací nádraží, ale silně poškozené byly i okolní části Plzně. Obětí byly stovky. Šlo o nejmohutnější a nejtragičtější nálet za celou druhou světovou válku v západočeské metropoli.
před 13 hhodinami

Plísně, prošlé potraviny či nepořádek, vytýká hygiena školním jídelnám

Hygienici pravidelně kontrolují školní jídelny a kuchyně a pravidelně nacházejí stejná pochybení. Nejčastěji dávají pokuty za špatné postupy, nepořádek, plísně nebo nedostatečnou osobní hygienu zaměstnanců. Stále se opakujícím problémem jsou také přesolená jídla.
před 17 hhodinami

Čtení provází fantazie i nešvary, ukazují v Brně divadlo a výstava

Knihy se staly tématem hned dvou kulturních novinek z Brna. Jak inscenace pro děti Berta mezi řádky v divadle Polárka, tak výstava Člověk čtoucí v Památníku písemnictví se snaží návštěvníkům ukázat, jak je literatura v lidském životě důležitá. A také prozrazuje, že některé čtenářské nešvary se nemění ani po stoletích.
před 23 hhodinami

Praha bude kvůli žloutence očkovat sociální pracovníky i více dezinfikovat MHD

Případů žloutenky typu A dál přibývá. Hygienici od začátku roku evidují 392 případů. Loni touhle dobou to byly jen desítky. Podle Státního zdravotního ústavu jde ale jen o špičku ledovce, devadesát procent lidí je bezpříznakových. Nejvíc případů je v Moravskoslezském a Středočeském kraji a v Praze. Právě v hlavním městě hygienici připravují očkování vybraných skupin. Dopravní podnik opět, jako za covidu, důkladněji dezinfikuje vozy.
včera v 05:30
Načítání...