Masarykovu univerzitu povede další čtyři roky Bareš. Byl jediným kandidátem

Masarykovu univerzitu v Brně povede další čtyři roky neurolog Martin Bareš. Získal podporu akademického senátu, před který v pondělí předstoupil jako jediný kandidát na rektora. V projevu zdůraznil, že univerzita má vedle své vzdělávací a výzkumné úlohy také svou společenskou roli a měla by hájit svobodu a demokracii. První funkční období skončí Barešovi 31. srpna, na další čtyři roky jej musí ještě jmenovat prezident Petr Pavel.

„Budu vystupovat a jednat tak, abychom jako instituce dostáli svému závazku i širší odpovědnosti, abychom společně chránili a bránili hodnoty, jako jsou demokracie, svoboda, humanita, na nichž byla naše univerzita před 104 lety založena,“ prohlásil Bareš.

Proces výběru příštího rektora začal v lednu. Přihlásil se jediný kandidát, konstatoval předseda volební komise Ivan Foletti. Čtyřiapadesátiletý Bareš v uplynulých týdnech debatoval s oběma komorami akademického senátu, s univerzitní veřejností v kině Scala a také on-line ve školním informačním systému. V pondělí už na něj měli senátoři jen několik otázek a zhruba po hodinovém zasedání bylo prakticky jasno o výsledku. Bareš získal 51 z 55 hlasů.

Ve své koncepci Bareš uvedl, že dosavadní výsledky a úspěchy univerzity by nebyly možné ani myslitelné bez ukotvení Česka ve svobodném světě a bez jeho zapojení v západních organizacích. Univerzita pod Barešovým vedením pomáhala studentům z Běloruska i uprchlíkům z Ukrajiny po ruské invazi. Stala se také novým působištěm ruského exilového historika Andreje Zubova, kritika kremelské politiky. „Genocidní ruská válka je urážkou lidství a humanity,“ řekl Bareš v projevu.

Bareš řekl, že chce ve druhém funkčním období dosáhnout toho, aby se na Masarykovu univerzitu hlásilo více uchazečů. Plánuje kvůli tomu zvýšit kapacitu a zlepšit kvalitu kolejí, ale také posílit vnější komunikaci univerzity, včetně uchazečských kampaní. Čím dál silnější populační ročníky nyní přicházejí na střední školy. „Nás to čeká za tři až čtyři roky, my se na to velmi těšíme, ale musíme být na to připraveni nabídkou studijních programů. Ukázat, že je Masarykova univerzita sice náročná, ale přátelská škola,“ řekl Bareš, který je zároveň předsedou České konference rektorů.

Univerzitu před začátkem letního semestru zasáhla kauza údajného nevhodného chování učitelů na pedagogické fakultě. Dva z nich museli odejít. „V okamžiku, kdy jsem se o tom začal dozvídat, byl jsem šokovaný,“ uvedl Bareš. Škola se podle něj postavila k situaci čelem a snaží se přijímat preventivní kroky do budoucna, například má novou funkci univerzitní ochránkyně práv. Cílem je bezpečné prostředí. Podle Bareše je pozitivní alespoň to, že společnost, včetně akademické obce, už neakceptuje chování, které bylo před lety bráno v podstatě jako „širší společenská norma“. Kromě nevhodného chování k ženám zmínil také šikanu na pracovišti.

Barešův tým ve vedení univerzity zůstane podobný jako dosud. Jako prorektoři budou pokračovat Břetislav Dančák, Radim Polčák, Michal Bulant, Šárka Pospíšilová a Jiří Hanuš. Další dvě jména Bareš zatím nepotvrdil, budou to ale podle něj ženy.

Bareš je profesorem neurologie. Než se v září 2019 stal rektorem, působil řadu let jako prorektor a krátce také jako děkan lékařské fakulty. Od srpna 2021 je předsedou České konference rektorů.

Masarykova univerzita, založená v roce 1919, je druhou největší univerzitou v Česku. Na jejích deseti fakultách studuje 33 tisíc lidí.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Za týrání psa udělil soud muži trest dvou roků vězení

Okresní soud v Uherském Hradišti vyměřil kvůli týrání psa Martinu Tomaštíkovi trest dvou roků vězení, na pět let má zákaz chování zvířat. Verdikt je zatím nepravomocný. Muž nechal zvíře dlouhodobě o hladu a bez vody v prázdném bytě. Pes z posledních sil vyskočil na okno opuštěného bytu, kde si ho všimli sousedé. Nyní je v péči chovatelky.
před 1 hhodinou

Před 80 lety se v Plzni rozpoutalo válečné inferno. Město zasáhlo ničivé bombardování

Před osmdesáti lety zažila Plzeň rozsáhlé bombardování. Britské Královské letectvo chtělo zničit především seřaďovací nádraží, ale silně poškozené byly i okolní části Plzně. Obětí byly stovky. Šlo o nejmohutnější a nejtragičtější nálet za celou druhou světovou válku v západočeské metropoli.
před 2 hhodinami

Plísně, prošlé potraviny či nepořádek, vytýká hygiena školním jídelnám

Hygienici pravidelně kontrolují školní jídelny a kuchyně a pravidelně nacházejí stejná pochybení. Nejčastěji dávají pokuty za špatné postupy, nepořádek, plísně nebo nedostatečnou osobní hygienu zaměstnanců. Stále se opakujícím problémem jsou také přesolená jídla.
před 6 hhodinami

Čtení provází fantazie i nešvary, ukazují v Brně divadlo a výstava

Knihy se staly tématem hned dvou kulturních novinek z Brna. Jak inscenace pro děti Berta mezi řádky v divadle Polárka, tak výstava Člověk čtoucí v Památníku písemnictví se snaží návštěvníkům ukázat, jak je literatura v lidském životě důležitá. A také prozrazuje, že některé čtenářské nešvary se nemění ani po stoletích.
před 12 hhodinami

Praha bude kvůli žloutence očkovat sociální pracovníky i více dezinfikovat MHD

Případů žloutenky typu A dál přibývá. Hygienici od začátku roku evidují 392 případů. Loni touhle dobou to byly jen desítky. Podle Státního zdravotního ústavu jde ale jen o špičku ledovce, devadesát procent lidí je bezpříznakových. Nejvíc případů je v Moravskoslezském a Středočeském kraji a v Praze. Právě v hlavním městě hygienici připravují očkování vybraných skupin. Dopravní podnik opět, jako za covidu, důkladněji dezinfikuje vozy.
před 17 hhodinami

Ve Šternberku na Olomoucku se tvoří mnohakilometrové kolony kvůli opravě silnice

Ve Šternberku na Olomoucku se kvůli opravě silnice první třídy tvoří několikakilometrové kolony, řidiči nabírají i více než hodinové zpoždění. Ředitelství silnic a dálnic trasu nechává opravit kvůli poškozenému asfaltu. Nepříjemnosti tak řeší i některé místní firmy a stovky jejich zaměstnanců. Městu zatím chybí obchvat, který by se měl začít stavět za rok.
včera v 20:51

Dohra po požáru. Za nelegální zahrádku v Mostě padla pokuta 20 tisíc, píše MfD

Za nepovolenou restaurační zahrádku v Mostě, kde si lednový požár vyžádal sedm obětí, padla pokuta dvacet tisíc korun. Sankce za černou stavbu přitom mohla být až milion, přestupek je ale po šestnácti letech, kdy přístřešek u restaurace stál, promlčený, napsala středeční Mladá fronta DNES (MfD). Stavební úřad v prohlášení uvedl, že pokuta je za užívání stavby bez kolaudačního rozhodnutí.
včeraAktualizovánovčera v 12:45

Soud odmítl dvě dohody o vině a trestu v kauze Dozimetr

Obvodní soud pro Prahu 9 neschválil dohody o vině a trestu uzavřené mezi státním zástupcem a podnikateli Pavlem Dovhomiljou a Zakaríou Nemrahem viněnými v kauze Dozimetr. U prvního z mužů považoval trestní senát vedený soudcem Jakubem Krieblem navrhovaný peněžitý trest ve výši milion korun za příliš mírný, dohodu s druhým zamítl z formálních důvodů. Navrhovaný třímilionový trest u Nemraha je podle něj přiměřený. Oba podnikatelé se k trestné činnosti v kauze přiznali.
včeraAktualizovánovčera v 12:34
Načítání...