Majitelé lesů stále častěji usilují o jejich certifikaci. O „ekologické“ dřevo je větší zájem a je dražší

3 minuty
Ekologicky obhospodařovaných lesů přibývá
Zdroj: ČT24

Šetrně obhospodařovaných lesů u nás přibývá. Oproti loňsku se zdvojnásobila plocha těch, ze kterých se prodává dřevo s certifikátem FSC (Forest Stewardship Council). Získání certifikátu pomáhá vlastníkům lesů s uplatněním produkce na trhu. Odběratelé a zpracovatelé preferují totiž právě takové dřevo.

Les, který patří Školnímu lesnímu podniku Křtiny, není na první pohled ničím zvláštní. Dřevo, které v něm roste, má ale přívlastek ekologické. Jeho majitel získal certifikát FSC, a proto musí v lese hospodařit šetrným a přírodě blízkým způsobem.

„Neděláme úmyslné holiny, pracujeme s přirozenou obnovou, s domácími druhy dřevin. Použití chemických přípravků je samozřejmě omezené, používáme především repelentní látky,“ vysvětlil ředitel Školního lesního podniku Křtiny Tomáš Vrška.

Podpora biodiverzity v lesích

Kromě toho kladou lesníci i velký důraz na podporu biodiverzity. Neodstraňují například zbytky poničených stromů, které se stávají útočištěm pro různé druhy hmyzu. „Tyto pahýly, když začnou tlít, jsou skvělé útočiště pro různé druhy hmyzu, tesaříkovité a další,“ popsal Vrška.

Lesů, které mají certifikát FSC, u nás přibývá, vlastní ho čtyřicet devět majitelů porostů. Jejich celková rozloha se oproti loňskému roku zdvojnásobila na 106 tisíc hektarů, jde tak zhruba o čtyři procenta celkové rozlohy českých lesů.

„Tím, že lidé v lesích takto hospodaří, dokážou se tyto porosty lépe adaptovat na probíhající klimatickou změnu a její negativní důsledky. Certifikované dřevo se navíc prodává dráž, rozdíl je přibližně stokoruna na kubík,“ řekl ředitel FSC ČR Tomáš Duda.

Souboj dvou certifikátů

V České republice jsou dva systémy certifikace. Zhruba sedmdesát procent lesů má certifikát PEFC (Programme for the Endorsement of Forest Certification). Ten umožňuje větší kácení lesů na jednom místě, nemá tak přísné požadavky na druhové složení při obnově lesů a je levnější. Tento systém certifikace využívají například Lesy České republiky.

Ekologické organizace a Hospodářská komora by chtěly, aby všechny lesy přešly pod přísnější certifikaci FSC. Například Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů ČR nebo Agrární komora ČR jsou proti. PEFC je běžnější ve Finsku, Francii, Itálii, Německu, Norsku, Rakousku, Španělsku nebo na Slovensku. FSC převládá v Rusku a Švédsku.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Děláme vše pro to, aby se slintavka a kulhavka do Česka nedostaly, shodli se hejtmani

Věřím, že opatření, která přijali zemědělci před svými farmami, udělají všechno pro to, aby se nákaza do České republiky nedostala, řekl v pátečních Událostech, komentářích hejtman Zlínského kraje Radim Holiš (ANO) v souvislosti s výskytem slintavky a kulhavky na Slovensku. Stejně se vyjádřil i hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich (KDU-ČSL), který zmínil, že v případě výskytu má stát automatické programy, které chovatelům nahradí škody. Oba apelovali, aby lidé nekupovali tepelně neopracované produkty z dotčených zemí.
před 2 hhodinami

Zatmění Slunce přitáhlo lidi do planetárií i hvězdáren, bylo ale za mraky

Lidé měli v planetáriích a hvězdárnách možnost pozorovat částečné zatmění Slunce, viditelnost ale omezovala oblačnost. Pořadatelé pro ně měli připravený i další program. Například do ostravského planetária v městské části Krásné Pole přišlo kolem 140 návštěvníků, do hvězdárny v Teplicích přes šedesát a v Karlových Varech asi dvě desítky.
před 3 hhodinami

Česko kvůli slintavce zakázalo dovoz krmiv a steliv ze Slovenska a Maďarska

Ze Slovenska a Maďarska se nově do Česka nesmí převážet krmiva a steliva pro hospodářská zvířata. Zákaz vydala s okamžitou platností Státní veterinární správa (SVS) v reakci na šíření nákazy slintavky a kulhavky. Opatření platí pro převoz sena, slámy a zelené píce určených pro hospodářská zvířata.
včeraAktualizovánopřed 23 hhodinami

Dopravu na Pražském okruhu u Slivence omezí rekonstrukce

Řidiče na Pražském okruhu čekají komplikace. U Lochkovského tunelu silničáři rozmisťují provizorní dopravní značení, a připravují se tak na opravu úseku mezi Slivencem a severním portálem tunelu, která začne v pondělí. Do plného provozu by se měl tříkilometrový úsek vrátit v červenci.
před 23 hhodinami

Letošním Zlatým Ámosem se stal Lukáš Knaute z Pardubicka

Titul Zlatý Ámos pro nejoblíbenějšího učitele v Česku získal Lukáš Knaute ze Základní školy v Sezemicích na Pardubicku. Získal i ocenění Dětský Ámos, které uděluje dětská porota. Ceny organizátoři udělili v Kongresovém sále hotelu Olšanka, kde se finálového kola zúčastnilo šest soutěžících. Jednalo se o 32. ročník soutěže.
včeraAktualizovánovčera v 18:46

Americká firma Aludyne propouští všechny zaměstnance závodu v Ostravě

Americký výrobce autodílů Aludyne propouští všech 331 zaměstnanců závodu v Ostravě. V pátek to uvedl server Novinky.cz. Důvodem je podle americké skupiny úbytek klientů. Provoz firmy Aludyne Czech, která vyráběla hliníkové součástky pro automobilový průmysl, skončí k poslednímu březnu.
včera v 18:44

Hejtman vyhlásil v okolí Hustopečí stav nebezpečí

V okolí Hustopečí nad Bečvou na Přerovsku začal v pátek v poledne platit stav nebezpečí. Vyhlásil ho olomoucký hejtman Ladislav Okleštěk (ANO) kvůli šíření toxického benzenu po únorové havárii cisteren. Opatření umožní rychlejší sanaci zamořené půdy a vody. Nařízení platí do 27. dubna, vyplývá z rozhodnutí na úřední desce. Benzen podle rybářů zamořil celé jezero u nehody, hromadný úhyn ryb zatím nebyl zaznamenán.
včeraAktualizovánovčera v 17:11

Zrychlení vlakového spojení z Liberce do Prahy bude stát přes osmdesát miliard

Nové železniční spojení mezi Libercem a Prahou bude stát podle posledních odhadů přes osmdesát miliard korun, uvedl liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj). Jízda z Liberce do Prahy nyní vlakem trvá 160 minut, po modernizaci by to mělo být 68 minut. Se stavbou by se mohlo začít v roce 2028.
včeraAktualizovánovčera v 14:48
Načítání...