Magistrát nesmí vydat stavební povolení na Šantovku Tower, dokud neskončí řízení o stížnosti, rozhodl soud

Nejvyšší správní soud (NSS) přiznal odkladný účinek kasační stížnosti veřejného ochránce práv Stanislava Křečka v případě olomoucké Šantovky Tower. Kvůli odkladnému účinku nesmí olomoucký magistrát do skončení řízení o kasační stížnosti vydat investorovi stavební povolení. Dům má vzniknout v sousedství městské památkové rezervace v Olomouci.

O víc než sedmdesát metrů vysoké Šantovce Tower se v Olomouci léta diskutuje. Nesouhlasí s ní památkáři a někteří odborníci, podle kterých by poškodila historické panorama města. Za projektem stojí podnikatel Richard Morávek, podle nějž panorama centra Olomouce ohroženo není.

Ombudsman Křeček podal kasační stížnost proti březnovému rozhodnutí Krajského soudu v Olomouci, který odmítl žalobu úřadu ombudsmana proti územnímu rozhodnutí pro stavbu výškové budovy. Žádostí o přiznání odkladného účinku chtěl ombudsman předejít tomu, že by olomoucký magistrát vydal investorovi stavební povolení dřív, než skončí soudní řízení o kasační stížnosti.

Újmu by podle ombudsmana už nebylo možné napravit

Po vydání stavebního povolení by totiž investor mohl začít stavět bez ohledu na případný úspěch kasační stížnosti ombudsmana u NSS. V takovém případě by podle ombudsmana bylo i vítězství u soudu fakticky bezcenné, protože by druhou největší městskou památkovou rezervaci v Česku podle něj postihla újma, kterou by již nebylo možné napravit.

„Jsem rád, že Nejvyšší správní soud vyhověl mé žádosti o přiznání odkladného účinku kasační stížnosti a účinky březnového usnesení olomouckého krajského soudu pozastavil. Nejvyšší správní soud přijal naši argumentaci, že dočasná újma, která může vzniknout investorovi tím, že momentálně nemůže pokračovat ve svém stavebním záměru, nemůže převážit nad případným již nevratným poškozením historicky cenné oblasti centra Olomouce,“ uvedl Křeček.

Žaloba ve veřejném zájmu

Žalobou ve veřejném zájmu se ombudsman u olomoucké pobočky ostravského krajského soudu domáhal zrušení územního rozhodnutí o umístění stavby Šantovka Tower vydaného olomouckým magistrátem.

Umístění výškové budovy v sousedství městské památkové rezervace podle něj porušuje současně hned několik veřejných zájmů. Kromě zájmu o ochranu Městské památkové rezervace Olomouc a o zachování hodnot území města Olomouce, které chrání tamní územní plán, jde podle ombudsmana také o veřejný zájem na ochraně životního prostředí a také o veřejný zájem na nestranném rozhodování orgánu státní správy.

Krajský soud se ale žalobou věcně nezabýval a letos na jaře ji odmítl jako nepřípustnou. Podle soudu ombudsman jako žalobce neprokázal takzvaný závažný veřejný zájem, a nebyl tedy vůbec oprávněný žalobu podat. Právě proti tomuto rozhodnutí se teď veřejný ochránce práv brání kasační stížností. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Březnový výbuch v Poličských strojírnách způsobil škodu za 120 milionů

Škoda, kterou způsobil 25. března výbuch a požár v areálu Poličských strojíren, se odhaduje na 120 milionů korun. Poničena byla budova i technologie, řekl David Hác, předseda správní rady firmy STV Group, která má část areálu strojíren pronajatý.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami

Nadjezd na Kolínsku půjde k zemi. Řidičům se prodlouží cesty

Silniční nadjezd nad zkušebním železničním okruhem na Kolínsku je v havarijním stavu a čeká ho demolice. Místním se tak výrazně prodlouží cesty, někteří navíc mají na druhé straně trati zemědělské pozemky. Starostové tří nejvíce dotčených obcí už léta usilují o opravu nadjezdu. Od roku 2020 se hledal vlastník, loni jím soud určil České dráhy. Přes zkušební okruh vedou další tři nadjezdy, u těch problém není, stará se o ně kraj.
před 22 hhodinami

Nový dokument mapuje osudy vězeňkyň na Cejlu

Unikátní snímek mapující osudy vězeňkyň v brněnské věznici na Cejlu uvede za necelý měsíc Česká televize. Tvůrci po deset let natáčeli s ženami, které obávanou věznicí prošly v době protektorátu i komunistické totality. Čtvrteční premiéru v Brně zhlédla i jedna z posledních žijících pamětnic.
11. 4. 2025

Na Pražském hradě se v sobotu otevřou běžně nepřístupné prostory

Veřejnosti se v sobotu mezi devátou a osmnáctou hodinou otevřou jindy nepřístupná místa Pražského hradu. Lidé se budou moci podívat třeba do Španělského sálu, který vznikl v době Rudolfa II. a v současnosti slouží pro zvláštní příležitosti. Jeden z největších hradních komplexů světa se připravuje na tisíce návštěvníků, kteří mohou prostory navštívit zdarma. Podobnou příležitost mají dvakrát do roka.
11. 4. 2025

Hasiči lokalizovali požár lesa na Jihlavsku

Hasiči v pátek zasahovali u požáru lesa v lokalitě Hutě, místní části obce Cejle na Jihlavsku. Vyhlásili třetí ze čtyř stupňů požárního poplachu a plameny hasili i z vrtulníku. Požár zasáhl asi tříhektarovou plochu a způsobil škodu 150 tisíc korun, uvedla mluvčí hasičů Petra Musilová.
11. 4. 2025Aktualizováno11. 4. 2025

Elektrárna Opatovice získala povolení stavby pro spalovnu v katastru Čeperky

Elektrárna Opatovice získala povolení stavby pro zařízení na energetické využití odpadu (ZEVO). Spalovnu chce postavit v katastru obce Čeperka, sdělila mluvčí elektrárny Hana Počtová. Povolení vydal Dopravní a energetický úřad ministerstva průmyslu a obchodu, záměr již dříve získal kladné posouzení vlivu na životní prostředí (EIA). Čeperka proti němu dlouhodobě vystupuje a zvažuje odvolání. Náklady se odhadují na sedm miliard korun.
11. 4. 2025Aktualizováno11. 4. 2025

Strojvůdce kvůli loňské srážce vlaků v Praze dostal podmínku a zákaz řízení

Strojvůdce jednoho z vlaků, které se loni v září srazily v pražské Libni, potrestal soud odnětím svobody na osm měsíců s podmíněným odkladem na tři a půl roku a pokutou téměř osmdesát tisíc korun. Soud mu zároveň zakázal na čtyři a půl roku řízení motorových vozidel, včetně vlaků a dalších hromadných dopravních prostředků, zjistila ČT. Bezprostředně po nehodě prokázala dechová zkouška u strojvůdce přítomnost alkoholu. Rozhodnutí soudu je pravomocné. Nehodu stále vyšetřuje policie i Drážní inspekce.
11. 4. 2025

Segregace ve školách trvá. Odpovědnost mají obce, potřebují ale podporu státu

V Česku stále trvá vyčleňování romských dětí ve školství. Nadále existuje víc než 130 segregovaných škol, z toho v 78 z nich romské děti tvoří víc než polovinu žactva, vyplývá podle studie PAQ Research z odhadů ministerstva školství. Segregované školy se nacházejí ve většině krajů a situace se v poslední dekádě výrazně nemění.
11. 4. 2025
Načítání...