Lidé v Troubkách si postavili hráz, která je měla ochránit před povodněmi. V létě ji obec odstraní

Troubky na Přerovsku, které se staly symbolem záplav v roce 1997, odstraní jednu ze dvou hrází, kterou si obyvatelé sami vybudovali bez povolení úřadů na ochranu proti povodním. Obec sice prokázala, že by stavba na Panské louce nikoho neohrozila, ale ani nedokázala, že by hráz během povodní někomu pomohla. Na odstranění valu se dohodli zástupci Troubek i Přerova, na jehož pozemcích hráz zčásti stojí.

První z těchto hrází vznikla v Troubkách v roce 2010, bezprostředně poté, co obec vyplavila druhá povodeň. Místní obyvatelé ji postavili v místě, kterému se říká Závalí. Sedm set metrů dlouhý a asi metr a půl vysoký val vznikal narychlo bez stavebního povolení. Později ho úřady schválily. 

Druhá hráz, která stojí na Panské louce, vyrostla o tři roky později tak, že obec nechala o půl metru zvýšit mez, která odděluje katastr Troubek od přerovské místní části Henčlov. Tato stavba ale povolení nedostala a na přelomu srpna a září letošního roku by měla být odstraněna. 

Povodí Moravy: Odnesl by to Henčlov

Proti vybudovanému valu se už od začátku negativně stavěl státní podnik Povodí Moravy. Z jeho hydrotechnického posouzení vyplynulo, že na stavbu v Troubkách by doplatil Henčlov, kde by se hladina při stoleté vodě zvýšila téměř o třicet centimetrů.

Nezávislý posudek odborníků z Vysokého učení technického v Brně tuto hrozbu sice snížil na jeden centimetr, zároveň však poukázal na to, že Troubky by z hráze neměly žádný prospěch. Obec se teď dohodla s místní zemědělskou společností, že mez po ukončení žní rozorá. 

Z hlediska vodního zákona nesplňuje parametry hráze. Povodně z roku 1997 jsou toho důkazem, kdy valy v okolí Troubek funkci vůbec nesplnily.
Petr Chmelař
mluvčí Povodí Moravy

Vedení Troubek přitom už teď plánuje další dočasnou hráz o délce dva a půl kilometru. „Nemá to charakter komplexní ochrany, nicméně pro naše potřeby postačuje. Případnou povodňovou vlnu hráz odkloní,“ řekl místostarosta obce Jindřich Válek (STAN). 

Komplexní ochrana se chystá

Dočasná hráz má být řešením před uskutečněním stavby komplexního protipovodňového systému o délce přes šest kilometrů. Stavbu ochrany před velkou vodou deklaruje dohoda mezi obcí a státním podnikem z roku 2015. „Jestli si obec mimo to bude řešit nějaká další opatření, ať si je řeší v rámci platných zákonů,“ upozornil Chmelař. 

Náklady na stavbu protipovodňové ochrany Troubek se odhadují na 400 milionů korun. Obec už třetím rokem vykupuje pozemky, zatím má jenom zhruba padesát procent potřebných parcel. Potřeba je však ještě změna územního plánu.

Tisíciletá voda zničila polovinu obce

Zatím největší povodeň do Troubek vtrhla v červenci 1997. Povodeň úplně zničila 340 domů a připravila o domov zhruba polovinu obyvatel. Devět lidí zemřelo. Škody dosáhly asi sedmi set milionů korun. Při likvidaci škod pomáhalo v Troubkách bezmála sedm stovek hasičů a 250 vojáků. 

Obyvatelé obce se setkali s nezvykle velkou solidaritou, do obce vyrazily desítky dobrovolníků a vznikly i dobročinné sbírky. Padesátiletá voda, která Troubky zaplavila v roce 2010, zaplavila zhruba stovku domů. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Za loňským požárem v Národním divadle byl nejspíš nedopalek cigarety

Loňský požár v historické budově Národního divadla způsobil škodu 2,5 milionu korun, prvotní odhad přitom byl deset milionů. Policie ukončila prověřování události, trestný čin nezjistila, požár pravděpodobně vznikl od nedopalku cigarety, sdělil policejní mluvčí Jan Daněk. V technickém zázemí divadla hořelo loni 26. listopadu odpoledne, u požáru zasahovaly desítky hasičů.
před 1 hhodinou

Soud zamítl Janouškův nárok na ušlý zisk kvůli kauze Chambon

Odvolací soud pravomocně zamítl nárok podnikatele Romana Janouška na více než 154 milionů korun, které požadoval od státu jako náhradu za ušlý zisk kvůli tomu, že měl po dobu stíhání v kauze Chambon zabavený majetek. Přiznal mu však dalších zhruba 4400 korun za právní zastoupení, které si musel kvůli nezákonnému stíhání platit. Janouška soudy v případu osvobodily, ministerstvo spravedlnosti mu pak vyplatilo přes 736 tisíc korun a omluvilo se.
před 5 hhodinami

Speed Marathon se vrací, řidiči si musí dát pozor na tisícovce míst

Po celé zemi ve středu hlídky změří rychlost projíždějících aut, a to v rámci jedné z největších dopravních policejních akcí – takzvaného Speed Marathonu. Zaměří se ale i na další přestupky, například telefonování za volantem či stav vozidel. Zhruba tisíc stanovišť ve veřejném hlasování pomáhali vybírat sami lidé.
před 11 hhodinami

Opatření proti slintavce a kulhavce způsobila na hranici dlouhou kolonu kamionů

Na slovenské dálnici D2 se před hraničním přechodem Brodské–Břeclav s Českem kvůli opatřením proti šíření slintavky a kulhavky v úterý dopoledne vytvořila zhruba 17 kilometrů dlouhá kolona kamionů. Informovala o tom v úterý slovenská policie, která později uvedla, že provoz už je bez omezení. Motoristé se při jízdě do Česka zdrželi také na přechodu Drietoma – Starý Hrozenkov.
včeraAktualizovánovčera v 13:52

Výdejní boxy vedle památek dráždí. Radnice řeší, co s nimi

Radnice hledají možnosti, jak účinněji regulovat umístění výdejních boxů vedle památek i pomníků. Například v Hradci Králové zásilkový obchod postavil box hned vedle plastiky sochaře Vladimíra Preclíka. Ta přitom podle znalců patří k významným uměleckým instalacím ve městě. Umístění výdejních boxů vyvolalo bouřlivé reakce veřejnosti, především na sociálních sítích. Po protestech veřejnosti firma chybu uznala a hledá jiné místo. V Hradci Králové nyní navíc uvažují o vyhlášce, která by umístění boxů regulovala.
včera v 06:30

Města a obce trápí toulavé kočky. Petice žádá jejich povinné čipování

Toulavé kočky představují problém, který trápí řadu měst a obcí. Kolik takových zvířat je, není jasné. V tuzemsku se totiž neevidují ani počty těch, které žijí v domácnostech. I kvůli lepší evidenci by měly kočky v příštích letech povinně dostávat čipy. Příslušný zákon teď projednává i Evropská unie. U psů přitom stejné nařízení platí už pět let.
včera v 06:00

Koncentrace benzenu v hustopečském jezeru klesla pod povolený limit

Koncentrace toxického benzenu, který unikl při havárii cisteren na konci února v Hustopečích nad Bečvou na Přerovsku, již v tamním jezeře klesla pod povolený limit, vyplývá z informací hustopečských rybářů. Poslední březnový den byly tyto hodnoty překročeny čtyřnásobně až pětinásobně. Nejvýraznější rozdíl je patrný z výsledků na břehu jezera nejblíže k místu havárie, kde jsou již postaveny kovové zábrany, které neumožňují mísení vod.
7. 4. 2025Aktualizováno7. 4. 2025

Za nocí přijdou mrazy, na víkend se opět oteplí

Po většinu tohoto týdne bude oblačno a v noci mohou teploty padat pod bod mrazu. Na horách bude i sněžit. Noční mrazy zřejmě budou ohrožovat kvetoucí stromy. V závěru týdne se ale začne oteplovat. Na přelomu tohoto a příštího týdne by se mohly teploty přes den dostat až nad dvacet stupňů Celsia. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
7. 4. 2025Aktualizováno7. 4. 2025
Načítání...