Zastupitelé ve Stěžerách čelí kritice, že se scházejí „za zády“ veřejnosti

3 minuty
Neveřejná zasedání zastupitelů
Zdroj: ČT24

Říkají tomu pracovní schůzka nebo seminář – jde o nový způsob některých obecních zastupitelstev, jak se scházet a řešit hlavně nepohodlné věci mimo oficiální řádné schůze a mimo dohled veřejnosti. Například ve Stěžerách u Hradce Králové se zastupitelé scházejí hodinu před řádným jednáním. V obci přibývá lidí, kteří takový postup kritizují s tím, že se závažná témata přesouvají za záda občanů.

Začíná jednání zastupitelů Stěžer – hodinovou uzavřenou schůzku už ale mají za sebou. Řešili tam stížnost starostce na manipulaci v zápisu z listopadového zastupitelstva, kde se objevily pasáže o rozpočtu či poplatcích za odpad, které na schůzi nezazněly. „V zápisech několikrát bylo něco, co tam vůbec neproběhlo, a vlastně jsme to neschválili a ona nám to poslala. Já jsem na to upozornil, že to správně není,“ kritizoval zastupitel obce Jiří Karkoszka (nestr.).

To rozporuje starostka Stěžer Dagmar Smetiprachová (nestr.). „Některé pasáže, které on tvrdí, že nezazněly, které naopak zazněly, jsme po dohodě s ověřovateli zápisu upravili,“ uvedla. Už na pozvánce starostka zastupitelům napsala, že téma je citlivé, a tak ho proberou bez veřejnosti.

Jindy na uzavřeném setkání debatují o územním plánu nebo o cenách za svoz odpadu. „Taková zasedání mohou oprávněně vzbuzovat podezření ze strany občanů, že se něco děje za jejich zády,“ poznamenal zastupitel Matěj Junek (nestr.).

„Některé věci vlastně dohodnou dopředu a pak je to taková továrna na hlasování, na zvednuté ruce,“ míní občanka Stěžer Eva Luňáková.

Veřejná část zastupitelstva proto plyne hladce. „Pracovní schůzky jsou určeny pouze pro nějakou diskusi a pro nějaké vyjasnění protichůdných názorů jednotlivých zastupitelů – abychom si v klidu bez veřejnosti prodiskutovali problémy,“ hájila se Smetiprachová.

„Já jsem proti tomu, od začátku, abychom se scházeli o hodinu dříve, tam si něco uvařili a pak už to jen schválili,“ prohlásil Karkoszka.

Podle právníka a odborníka na veřejnou správu Jana Šťastného se zastupitelé mohou scházet na pracovních schůzkách. „Ale z toho nemohou vznikat usnesení zastupitelstva, nemohou z toho vznikat závěry,“ upozornil.

Neveřejně jednají také zastupitelé Hořic, Jičína nebo Dvora Králové.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Královéhradecký kraj

Výdejní boxy vedle památek dráždí. Radnice řeší, co s nimi

Radnice hledají možnosti, jak účinněji regulovat umístění výdejních boxů vedle památek i pomníků. Například v Hradci Králové zásilkový obchod postavil box hned vedle plastiky sochaře Vladimíra Preclíka. Ta přitom podle znalců patří k významným uměleckým instalacím ve městě. Umístění výdejních boxů vyvolalo bouřlivé reakce veřejnosti, především na sociálních sítích. Po protestech veřejnosti firma chybu uznala a hledá jiné místo. V Hradci Králové nyní navíc uvažují o vyhlášce, která by umístění boxů regulovala.
včera v 06:30

Po odstávce elektřiny mají lidé na Trutnovsku zničené spotřebiče

ČEZ Distribuce vyšetřuje výjimečnou událost ve Stanovicích a Žirči na Trutnovsku. Místní říkají, že po plánované odstávce elektřiny mají zničené přístroje za stovky tisíc. ČEZ Distribuce zkoumá, zda elektrospotřebiče v desítkách domácností nepoškodilo přepětí v síti způsobené některou z malých vodních elektráren na Labi. Výsledky šetření by mohli znát energetici v řádu týdnů, řekla regionální mluvčí ČEZu Šárka Lapáčková Beránková.
3. 4. 2025

Jaroměř se obává těžby štěrkopísku u přírodní rezervace

Nevoli obyvatel Jaroměře na Náchodsku vyvolal záměr těžit štěrkopísek ve Starém Plese. V lokalitě těsně vedle přírodní rezervace a zdroje pitné vody pro zmíněné město a Hradec Králové to zvažuje firma ATM CZ. V takovém případě by se ale podle starosty Jana Borůvky (ANO) muselo přistoupit ke změně územního plánu, což zastupitelstvo zatím v plánu nemá.
3. 4. 2025

Spalovna odpadů v Náchodě zatím nebude, investor vycouval

Zařízení na energetické využití odpadu, tedy spalovna, v Náchodě zatím nevznikne. Investor, společnost innogy, informovala radnici dopisem, že od záměru odstupuje. S městem přitom na přípravách spolupracovala bezmála tři roky.
26. 3. 2025

Hasiči ve dvou krajích čelili kyberútoku, řeší to policie

Hasičské sbory Královéhradeckého a Zlínského kraje v pondělí čelily kybernetickému útoku. Hasiči přijali opatření, aby útok neomezil jejich akceschopnost jak v napadených regionech, tak i v dalších krajích, oznámilo ve středu generální ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR (HZS). Případem se zabývá policie a Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB).
26. 3. 2025Aktualizováno26. 3. 2025

Reportéři ČT: Stát přišel o desítky milionů, k chybám se nikdo nehlásí

Stát přišel o desítky milionů korun, firma spojená s bývalým ředitelem pozemkového úřadu Petrem Šťovíčkem naopak vydělala. K chybám se nikdo nehlásí. Případy, v nichž se stát levně zbavil strategických pozemků a pak je draze vykupoval zpět, detailně rozebrali Reportéři ČT.
25. 3. 2025Aktualizováno25. 3. 2025

Viktorčin splav v Babiččině údolí poničila velká voda. Mlýn a mandl stojí

Podzimní povodňová vlna poškodila Viktorčin splav v Babiččině údolí na Náchodsku. Kvůli tomu teď na řece Úpě není nad jezem dostatečná výška hladiny, aby se odsud dostala náhonem voda k mlýnu a vodnímu mandlu. Objekty jsou součástí národní kulturní památky, během letní sezony na místo míří desetitisíce návštěvníků.
22. 3. 2025

Záchytka v Hradci funguje omezeně, opilci zatěžují nemocnici

Protialkoholní záchytná stanice v Hradci Králové je jediným zařízením svého druhu v kraji a je spádová pro celý region. Vinou personální krize už ale dva roky pracuje v provizoriu. A řadu lidí pod vlivem alkoholu kvůli tomu strážníci musejí převážet do fakultní nemocnice.
21. 3. 2025
Načítání...