Kvůli konopí přišel pěstitel o dům. Podle Ústavního soudu tím justice porušila právo, rozsudek neplatí

Rozhodnutí o propadnutí rodinného domku, ve kterém muž vypěstoval 150 rostlin konopí, zrušil ve čtvrtek Ústavní soud (ÚS). Justice tím porušila právo na ochranu soukromého života, stejně jako právo na ochranu vlastnictví. Kritika ústavních soudců míří hlavně na Nejvyšší soud, který nedostatečně zdůvodnil, proč trest pokládá za přiměřený a zákonný. Znovu bude ale rozhodovat Vrchní soud v Praze.

„Obdobnou logikou by obecný soud mohl ospravedlnit uložení propadnutí obydlí například v případě, že z něj jednotlivec prostřednictvím výpočetní techniky páchal trestný čin podvodu, nebezpečného vyhrožování či dalších, s danou nemovitostí zcela nesouvisejících trestných činů,“ stojí v nálezu soudce zpravodaje Ludvíka Davida.

Kauzu jako soud prvního stupně řešila pardubická pobočka krajského soudu. Muž čelil obžalobě z nedovolené výroby omamné a psychotropní látky. V suterénu, garáži rodinného domu a na zahradě vypěstoval nejméně 150 rostlin konopí, které usušil a dále zpracoval. Drogu marihuanu plánoval zčásti užít pro vlastní spotřebu, zčásti prodat.

Krajský soud vyměřil muži tři roky vězení s odkladem na pět let, dále peněžitý trest 210 tisíc korun a trest propadnutí věci, konkrétně pěstebních pomůcek. Vrchní soud v Praze následně rozhodl ještě o propadnutí domu a přilehlých pozemků. Zdůvodnil to tím, že dům sloužil jako nelegální pěstírna. Nejvyšší soud dovolání odmítl.

Obžalovaný: Trest mě žene do exekuce

Podle ústavní stížnosti je propadnutí rodinného domu nepřiměřeně přísný trest, z odůvodnění prý vůbec není zřejmé, jakými úvahami se soudy řídily. Muž zdůraznil, že jde o jeho jediný majetek, do kterého vložil všechny peníze své i rodičů, na domu vázne hypotéka a trest jej uvrhává do exekuce.

Nejvyšší soud podle ústavních soudců pouze konstatoval splnění zákonných podmínek pro uložení trestu propadnutí věci, aniž závěr blíže odůvodnil. Nejvyšší soud se nezabýval ani otázkou přiměřenosti trestu vzhledem k ochraně soukromého života. Neodůvodnil, proč by nepostačilo uložení peněžitého trestu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Královéhradecký kraj

Výdejní boxy vedle památek dráždí. Radnice řeší, co s nimi

Radnice hledají možnosti, jak účinněji regulovat umístění výdejních boxů vedle památek i pomníků. Například v Hradci Králové zásilkový obchod postavil box hned vedle plastiky sochaře Vladimíra Preclíka. Ta přitom podle znalců patří k významným uměleckým instalacím ve městě. Umístění výdejních boxů vyvolalo bouřlivé reakce veřejnosti, především na sociálních sítích. Po protestech veřejnosti firma chybu uznala a hledá jiné místo. V Hradci Králové nyní navíc uvažují o vyhlášce, která by umístění boxů regulovala.
včera v 06:30

Po odstávce elektřiny mají lidé na Trutnovsku zničené spotřebiče

ČEZ Distribuce vyšetřuje výjimečnou událost ve Stanovicích a Žirči na Trutnovsku. Místní říkají, že po plánované odstávce elektřiny mají zničené přístroje za stovky tisíc. ČEZ Distribuce zkoumá, zda elektrospotřebiče v desítkách domácností nepoškodilo přepětí v síti způsobené některou z malých vodních elektráren na Labi. Výsledky šetření by mohli znát energetici v řádu týdnů, řekla regionální mluvčí ČEZu Šárka Lapáčková Beránková.
3. 4. 2025

Jaroměř se obává těžby štěrkopísku u přírodní rezervace

Nevoli obyvatel Jaroměře na Náchodsku vyvolal záměr těžit štěrkopísek ve Starém Plese. V lokalitě těsně vedle přírodní rezervace a zdroje pitné vody pro zmíněné město a Hradec Králové to zvažuje firma ATM CZ. V takovém případě by se ale podle starosty Jana Borůvky (ANO) muselo přistoupit ke změně územního plánu, což zastupitelstvo zatím v plánu nemá.
3. 4. 2025

Spalovna odpadů v Náchodě zatím nebude, investor vycouval

Zařízení na energetické využití odpadu, tedy spalovna, v Náchodě zatím nevznikne. Investor, společnost innogy, informovala radnici dopisem, že od záměru odstupuje. S městem přitom na přípravách spolupracovala bezmála tři roky.
26. 3. 2025

Hasiči ve dvou krajích čelili kyberútoku, řeší to policie

Hasičské sbory Královéhradeckého a Zlínského kraje v pondělí čelily kybernetickému útoku. Hasiči přijali opatření, aby útok neomezil jejich akceschopnost jak v napadených regionech, tak i v dalších krajích, oznámilo ve středu generální ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR (HZS). Případem se zabývá policie a Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB).
26. 3. 2025Aktualizováno26. 3. 2025

Reportéři ČT: Stát přišel o desítky milionů, k chybám se nikdo nehlásí

Stát přišel o desítky milionů korun, firma spojená s bývalým ředitelem pozemkového úřadu Petrem Šťovíčkem naopak vydělala. K chybám se nikdo nehlásí. Případy, v nichž se stát levně zbavil strategických pozemků a pak je draze vykupoval zpět, detailně rozebrali Reportéři ČT.
25. 3. 2025Aktualizováno25. 3. 2025

Viktorčin splav v Babiččině údolí poničila velká voda. Mlýn a mandl stojí

Podzimní povodňová vlna poškodila Viktorčin splav v Babiččině údolí na Náchodsku. Kvůli tomu teď na řece Úpě není nad jezem dostatečná výška hladiny, aby se odsud dostala náhonem voda k mlýnu a vodnímu mandlu. Objekty jsou součástí národní kulturní památky, během letní sezony na místo míří desetitisíce návštěvníků.
22. 3. 2025

Záchytka v Hradci funguje omezeně, opilci zatěžují nemocnici

Protialkoholní záchytná stanice v Hradci Králové je jediným zařízením svého druhu v kraji a je spádová pro celý region. Vinou personální krize už ale dva roky pracuje v provizoriu. A řadu lidí pod vlivem alkoholu kvůli tomu strážníci musejí převážet do fakultní nemocnice.
21. 3. 2025
Načítání...