Na teplo z Temelína si České Budějovice ještě počkají, stavba horkovodu nabere zpoždění

Stavba horkovodu z Temelína do Českých Budějovic bude mít asi dva roky zpoždění. Teplárna České Budějovice a ČEZ uzavřely dodatek ke smlouvě. Řeší vlivy možné vyšší inflace a více fixuje ceny. Horkovod dlouhý 26 kilometrů měl začít fungovat na přelomu loňského a letošního roku. Výběrové řízení na nového dodavatele ještě neskončilo.

Od konce loňského roku práce na horkovodu stojí. Letos v červnu ukončil krajský soud v Brně provoz firmy Tenza, která je v úpadku. Největší zakázkou společnosti byly práce na horkovodu, zbývá z něj dokončit jedenáct z celkových 26 kilometrů. „Horkovod nabral po úpadku dodavatele stavby zpoždění, které bude podle investora ČEZ přibližně dvouleté oproti původnímu sjednanému termínu,“ konstatoval místopředseda představenstva teplárny Tomáš Kollarczyk.

Městská teplárna a ČEZ proto sjednaly dodatek ke smlouvě o dodávkách. Schválily ho statutární orgány obou společností a je těsně před podpisem smluvních stran. „Po vzájemné dohodě se podařilo odstranit negativní vliv případné budoucí vyšší inflace a ještě více zafixovat ceny po dobu platnosti smlouvy. ČEZ současně dodá teplárně hnědé uhlí o kvalitních parametrech. To znamená, že i před dokončením dekarbonizace by mohla být cena tepla v Českých Budějovicích stabilní,“ sdělil Kollarczyk.

ČEZ vyhlásil v březnu nový tendr na horkovod. Dodavatele stavby za více než 1,4 miliardy korun chtěl vybrat ještě letos, výběrové řízení ale ještě neskončilo. „Bližší informace proto nelze sdělovat,“ uvedl temelínský mluvčí Marek Sviták. Doplnil, že dodatek smlouvy s teplárnou zatím není podepsaný.

Tenza ČEZu předala 15 kilometrů horkovodu. Temelínské teplo by mělo pokrýt třicet procent výroby pro České Budějovice, zbytek zajistí teplárna z vlastních zdrojů.

Věřitelé Tenzy přihlásili pohledávky zhruba za tři miliardy korun, ČEZ se v insolvenčním řízení hlásí o více než miliardu korun. O peníze usilují také desítky dalších věřitelů. Tenza dluží i bankám, zdravotním pojišťovnám, dodavatelům i svým klientům. Pohledávky přihlásilo přes 200 věřitelů včetně Tepláren Brno, vyplývá z insolvenčního rejstříku.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Jihočeský kraj

Část českobudějovické Rudolfovské třídy je uzavřená, řidiči tam přesto vjížděli

Část frekventované českobudějovické Rudolfovské třídy je kvůli opravě od 1. dubna uzavřená. Řidiči musí využívat objízdné trasy. Někteří do uzavírky přesto vjížděli, auta se pak otáčela a vracela zpět. Na místě hlídkuje městská policie. Uzavření omezí i provoz MHD a potrvá do konce roku.
1. 4. 2025

Rekonstrukce viaduktu výrazně prodlužuje cestu z Vimperka do Německa

Kvůli rekonstrukci železničního viaduktu u Kubovy Huti je cesta na hraniční přechod Strážný uzavřená. Pro řidiče, kteří musejí dělat dlouhé objížďky, to znamená komplikace a výrazné zdržení. Problémy mají řidiči kamionů, kteří míří do Německa, ale i školáci nebo popeláři.
31. 3. 2025

Jindřichohradecké místní dráhy jdou do konkurzu

Českobudějovický soud vyhlásil potřetí konkurz na zadlužený podnik Jindřichohradecké místní dráhy (JHMD), který je v úpadku od podzimu 2022 a dluží skoro 350 milionů korun. Důvodem je podle soudu to, že věřitel Jan Kysela stáhl reorganizační plán. Většina věřitelů na schůzi 7. února byla totiž proti reorganizaci.
28. 3. 2025

O absolventy sklářského oboru je zájem. Práci s materiálem se učí studenti v Třeboni

Na střední odborné škole v Třeboni roste zájem o sklářský obor. Studenti se tady učí všeobecné práci se sklem. Pokud ale chtějí získat praxi přímo ve sklárnách, míří často na sever Čech. Vyhlášená sklárna v Chlumu u Třeboně totiž svůj provoz už dávno ukončila. O absolventy sklářského oboru je ale v Česku i v zahraničí zájem.
27. 3. 2025

„Nikdo nechce čichat výkaly.“ Lidé se brání proti vzniku obřích jímek na kejdu

Ve Vnorovicích na Jindřichohradecku se rozhořel spor o vybudování dvou velkoobjemových jímek na uskladnění kejdy hospodářských zvířat. Místní mají strach, že stavba negativně ovlivní okolí i komfort jejich bydlení. Podle investora jsou ale obavy zbytečné.
27. 3. 2025

Z MHD mizí papírové jízdenky

Papírové jízdenky pomalu mizí z hromadné dopravy v českých městech. Lidé na řadě míst už víc využívají ty virtuální, zakoupené platební kartou nebo digitálně přes mobilní telefon. Jednodušší je to nejen pro cestující, ale i pro samotné dopravní podniky. Trendu jdou proto naproti.
26. 3. 2025

Zajištění či demolice poškozených domů stojí obce miliony

V Hůrách u Českých Budějovic ležících nedaleko města Rudolfov se zřítila část domu do silnice. Hrozí navíc i další problémy. Majitel totiž se stavebním úřadem nekomunikuje. Podobné potíže řešila nebo se s nimi stále potýká zhruba polovina měst a obcí v Česku. Radnice tak přicházejí o statisíce až miliony korun za zajištění či demolice, které platí samy.
23. 3. 2025

O problémech kolem stomatologické péče diskutovali hosté pořadu Zkraje

Statisíce Čechů nemají zubaře, stálého nemá pětina lidí. Podle stomatologické komory je ale dentistů dostatek. V čem je tedy problém? Jak ho vyřešit? A proč má drtivou většinu zubních kazů jen pět procent nejchudších obyvatel? Na tyto i další otázky hledali odpovědi hosté pořadu Zkraje, kterými byli starosta Písku Michal Čapek (ANO), člen předsednictva České stomatologické komory Libor Zdařil, komentátor serveru Seznam Zprávy Martin Čaban, místopředsedkyně Senátu Jitka Seitlová (KDU-ČSL), poslanec Jan Síla (SPD) a Adam Ander z odboru dohledu nad zdravotním pojištěním ministerstva zdravotnictví.
22. 3. 2025
Načítání...