Janeček, kterého kritizoval primátor, končí v čele Pražské plynárenské. Nahradil ho Pacovský

Pavel Janeček skončil v čele Pražské plynárenské. Dozorčí rada, která ho odvolala, zvolila vzápětí novým předsedou představenstva Martina Pacovského, který dříve působilu v ČEZu, informoval pražský radní pro majetek Jan Chabr (TOP 09/Spojené síly). Vedení města, které Pražskou plynárenskou vlastní, se chtělo Janečka zbavit kvůli nákupům plynu, které řeší soud.

Pozice Pavla Janečka ve vedení Pražské plynárenské byla nahnutá již od nástupu nynější koalice. Primátor Zdeněk Hřib (Piráti) navrhoval jeho odvolání již v roce 2019, tehdy ale pokus Pirátů neuspěl a způsobil roztržku v koalici. Nyní však již dozorčí rada primátorovo přání vyslyšela. Rada se skládá z nominantů koalice a Janečkovo odvolání nyní podpořili kromě členů zvolených za Piráty i ti za Prahu sobě.

„S ohledem na plánovaný rozvoj společnosti považujeme za vhodné mít v čele společnosti vedení, které je nezatížené spory a kauzami z minulosti,“ uvedl radní Jan Chabr, který má na starosti městské firmy. Končícímu manažerovi poděkoval, zdůraznil, že od roku 2014, kdy Janeček nastoupil do čela představenstva, zvýšila plynárenská společnost zisk v průměru o 30 procent.

Pirátská kritika souvisela s policejním vyšetřováním nákupů plynu, které skončily před soudem, Hřib se nechal slyšet, že jej Janeček nepřesvědčil o tom, že sám nepochybil. Pražská plynárenská ovšem v případu figuruje jako poškozená strana. Obžalovaný je Brit Lakhbir Singh Sandhu, kterého obžaloba viní, že prostřednictvím Pražské plynárenské vylákal od České republiky 200 milionů korun na DPH. Muž odmítl, že by se dopustil něčeho protiprávního. Vedení plynáren uvedlo, že se firma stala obětí podvodu.

Nový předseda představenstva plynáren Martin Pacovský v minulosti pracoval v ČEZu, kde řídil oddělení obnovitelných zdrojů. Později z polostátní energetické firmy odešel a podnikal v pivovarnictví.

„Zaměřím se na optimalizaci investic do distribuční soustavy a do IT. Na druhé straně naopak chci investovat úsilí do zelené energetiky – i když plyn není bezuhlíkový zdroj energie, hraje významnou roli při přechodu k uhlíkové neutralitě. Posunu Pražskou plynárenskou na úroveň inovativní, digitální a transparentní firmy, kde je zákazník na prvním místě,“ ozřejmil po zvolení své plány.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Desítky zločinů a stovky přestupků. Praha 5 hledá cesty, jak zatočit s drogami

Křižovatka U Anděla v Praze 5 je v metropoli rizikovým místem. Odpovídá tomu policejní bilance za posledních deset měsíců – stalo se tam skoro padesát drogových zločinů a pět stovek přestupků kvůli držení omamných látek. Policejní hlídky jsou v této lokalitě prakticky nepřetržitě a radnice hledá další způsoby, jak dealery a jejich zákazníky z rušného místa vytlačit. Třeba tím, že hříšníkům zakáže do čtvrti vstup. To lze udělat až na rok.
před 13 hhodinami

Více linek či zastávek. Uherské Hradiště má nový systém MHD

Uherské Hradiště spustilo nový systém městské hromadné dopravy (MHD) pojmenovaný Poulička. Cestujícím nabízí více linek, spojů i zastávek. Trasy linek nekončí jen na autobusovém nádraží, jak tomu bylo dosud, ale propojují různé části města přes jeho centrum. Cestující budou moci využívat přímá spojení s důležitými místy, jako jsou nemocnice, obě nádraží nebo školy, popsal mluvčí uherskohradišťské radnice Jan Pášma. Novou MHD provozuje Znojemská dopravní společnost Psota.
před 15 hhodinami

Popularita běžeckých klubů roste

Motivace, noví přátelé, ale i sdílení nadšení pro běh jsou jen některé důvody, proč roste mezi běžci zájem o takzvané running cluby. Česká televize jich několik oslovila a ty potvrzují, že lidé stále častěji vyhledávají běh ve skupinách – ať už v centrech měst, v okolní přírodě nebo na běžeckých oválech. Ačkoliv má běhání ve skupině řadu výhod, odborníci upozorňují i na možná rizika, jako je nedostatek individuálního přístupu trenéra nebo tlak na udržení tempa skupiny.
před 22 hhodinami

Vědci kontrolují pomocí dronů kvalitu ovzduší

Mezinárodní projekt upozorňuje, že malé obce mají často horší ovzduší než lidnatá města. Vědci, včetně těch českých, sledují jeho kvalitu na různých místech i pomocí dronů se speciálními monitory. Pokud zjistí problém, upozorňují na něj místní.
31. 1. 2025

Řidiči musí počítat s omezením na Nuselském mostě

Provoz na pražském Nuselském mostě od pátku komplikuje rekonstrukce. Práce na jednom z nejvytíženějších úseků metropole mají zabránit zatékání vody do tubusu metra, který mostem vede. V obou směrech kvůli tomu bude uzavřený vždy jeden jízdní pruh. Práce potrvají do příští neděle.
31. 1. 2025

V Liberci začala demolice budovy v areálu bývalé Textilany

Po několika dnech příprav začala v pátek odpoledne demolice historické budovy po bývalé Textilaně v centru Liberce. Objekt z roku 1908 se částečně zřítil v pondělí odpoledne. Kvůli hrozícímu pádu dalších částí nařídil stavební úřad kompletní demolici. Budova z roku 1908 byla přitom architektonicky ceněná. Ve 30. letech dostala dokonce cenu za průmyslový design. Firma Syner, která má demolici na starost, chtěla původně bourání zahájit už ve čtvrtek ráno, příprava se ale nečekaně protáhla, neboť statik doporučil jiný postup.
31. 1. 2025

V Brně může díky novému územnímu plánu vyrůst nejvyšší český mrakodrap

V Brně začal v pátek platit nový územní plán. Klíčový dokument stanovuje pravidla pro zástavbu, ochranu zeleně, dopravní infrastrukturu a další rozvoj města. Může také zásadně ovlivnit hodnotu nemovitostí nebo chování investorů. S novým územním plánem už také musí počítat nové projekty. Jedním z prvních je plánovaný další brněnský mrakodrap, který by mohl vyrůst hned vedle AZ Tower.
31. 1. 2025

Samosprávy zasažené povodněmi mohou žádat o dotaci ze Živlu 1

Samosprávy postižené loňskými povodněmi mohou od pátku zasílat žádosti o podporu na obnovu území z programu Živel 1. Dotace mají dotčeným krajům, městům a obcím pomoci s obnovou silnic, chodníků, škol, zdravotnických a kulturních zařízení a dalšího veřejného vybavení. Celkem pro obce v místech, kde hejtmani dříve vyhlásili stav nebezpečí, ministerstvo pro místní rozvoj vyčlenilo pět miliard korun. Samosprávy mají na podání žádosti rok.
31. 1. 2025
Načítání...