Jak se bránit zrychlující inflaci? Analytici doporučují rozložit úspory i do investic

2 minuty
Události: Jak se bránit inflaci
Zdroj: ČT24

Pokračující zdražování dopadá na úspory, inflace v září vystoupala k pěti procentům. Úroky na běžných účtech, kde Češi své peníze drží nejčastěji, jsou ale výrazně nižší. Analytici proto doporučují rozložit úspory i do investic.

Hodnotu mají bankovky pořád stejnou, množství toho, co si za ně lidé reálně koupí, se ale čím dál víc snižuje. Například za tisíc korun si člověk momentálně koupí méně než před rokem. Jelikož se inflace pohybuje kolem pěti procent, znamená to zjednodušeně, že tisícovka přišla o hodnotu padesáti korun.

A téměř to stejné se s penězi stane na běžném účtu. Když si tam lidé vložili dvě stě tisíc, jejich reálnou hodnotu inflace za rok snížila asi o 9 tisíc korun. „To nejhorší, co lidé můžou udělat, je nechat ty peníze ležet na běžném účtu nebo spořicím,“ říká analytik Karel Kotoun.

„Pokud peníze jenom leží na účtu, tak máme garanci ztráty jejich hodnoty,“ varuje Jana Brodani, výkonná ředitelka Asociace pro kapitálový trh.

Jenže české domácnosti své úspory ukládají nejvíc právě na běžné účty. Většinu svých volných prostředků tam má víc než polovina lidí. Přitom třeba investicí do konzervativnějších dluhopisů s nízkým výnosem by z dvou set tisíc inflace za rok ukrojila asi sedm tisíc. A při koupi akcií by lidé při tomto vkladu naopak vydělali v průměru až pět a půl tisíce.

Důležitá portfolia

„Lze říct, že boj proti inflaci se neobejde momentálně bez velkého zastoupení akcií v portfoliu,“ vysvětluje Brodani. Většina portfolií je momentálně převážně akciová, menší část je pak dluhopisová. Tímhle směrem skládají většinu portfolií pro své klienty různé mladé firmy, jako například investiční platforma Fondee.

„Například v posledním roce výnos portfolií od toho nejkonzervativnějšího do toho nejodvážnějšího byl mezi šesti až jedenácti procenty, tudíž mnohem více než inflace,“ říká zakladatel Fondee Jan Hlavsa. I tady tak kvůli rychlejšímu zdražování evidují větší nárůst klientů.

„Od začátku roku se nám počet klientů zečtyřnásobil, dneska už není investování jen pro bohaté, ale je to pro každého, kdo se chce zajistit, aby mu inflace nerozežrala úspory,“ doplňuje Hlavsa. Navíc podle analytiků bude zdražování dál pokračovat – a za tytéž bankovky si toho lidé koupí zase o něco míň.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Každá třetí obec mívala kino. Dnes většinou slouží k jinému účelu

V Česku v posledních dvaceti letech zanikly stovky klasických jednosálových kin. Ve velké části z nich se stále zachovala promítací technika, i když už slouží jinému účelu. Oživit je a připomenout jejich historii, má projekt Rekino. Ten chce postupně rozjet promítačky v různých koutech Česka.
před 1 hhodinou

Ve většině krajů stojí autoškola přes dvacet tisíc

Cena běžného řidičského výcviku se v osmi krajích dostala přes dvacet tisíc korun. Způsobů, jak na pořízení průkazu ušetřit, není mnoho. V některých případech za něj platí zaměstnavatelé nebo střední školy. Novou možností je projekt, který slibuje vybrat zájemce a řidičský výcvik jim zaplatit.
před 10 hhodinami

Soud zamítl žalobu Kosteleckých uzenin, Babiš dle něj byl ve střetu zájmů

Městský soud v Praze zamítl žalobu Kosteleckých uzenin ze skupiny Agrofert na ministerstvo zemědělství, ve které se firma domáhala vyplacení dotace. Mimo jiné konstatoval, že předseda ANO Andrej Babiš, který firmy v roce 2017 vložil do svěřenských fondů, byl ve střetu zájmů. Rozhodnutí je pravomocné, lze proti němu podat kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu. Mluvčí Agrofertu Pavel Heřmanský sdělil, že holding počká na písemné vyhotovení rozsudku a následně zváží další kroky.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Pražská hazardní vyhláška před ÚS obstála, regulace není v celém městě stejná

Ústavní soud (ÚS) zamítl návrh ministerstva vnitra na zrušení části pražské hazardní vyhlášky. Živé hazardní hry s krupiérem, třeba ruletu nebo poker, Praha obecně povolila, ale městským částem dala možnost je na svém území zakázat nebo časově omezit. Vnitro v tom spatřovalo nerovný přístup a narušení pravidel hospodářské soutěže. Loni ministerstvo platnost vyhlášky dočasně pozastavilo, nyní bude znovu závazná.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Ostravu Němci urputně bránili, osvobození pomohl i most

Osvobození Ostravy, kterého se tamní obyvatelé dočkali před 80 lety 30. dubna 1945, předcházela rozsáhlá ostravsko-opavská operace, která trvala téměř dva měsíce. Do boje se zapojilo přes čtvrt milionu vojáků 4. ukrajinského frontu Rudé armády včetně příslušníků 1. československé samostatné tankové brigády a československé smíšené letecké divize. Proti stálo sto padesát tisíc vojáků německé armády.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Celníci odhalili první českou laboratoř k výrobě nové drogy klefedronu

Celníci odhalili na Ostravsku první českou laboratoř k výrobě klefedronu – nové psychoaktivní substance se stimulačním účinkem a vysokou toxicitou. Z výroby téměř tuny drog obvinila policie osm Čechů a jednoho Poláka. Většině členů skupiny hrozí až 18 let vězení. Sedm z obviněných poslal soud do vazby.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

V nemocnici zemřel muž, kterého při zásahu v Třeboni postřelili policisté

V nemocnici zemřel v pátek na následky zranění muž, jenž v úterý v Třeboni nožem ohrožoval ženu a jehož při zásahu postřelili policisté. Případem se bude zabývat Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS).
před 14 hhodinami

Hasiči na čarodějnice řeší i zbytečné výjezdy, vyzývají nahlásit pálení předem

Hasiči každoročně během pálení čarodějnic řeší desítky planých výjezdů, kdy lidé zapomněli nahlásit pálení rekreačního ohně. Vyzývají proto organizátory, kteří chystají ohně na volném prostranství, aby to před zahájením akce udělali. Loni pomocí webu Evidence pálení lidé hasičům nahlásili k 30. dubnu přes osm tisíc čtyři sta ohňů, hasiči vyjeli během filipojakubské noci k dvaceti požárům, které větší škody nezpůsobily.
před 18 hhodinami
Načítání...