Hotel Avion znovu prostupuje světlo. Konec oprav se blíží

Opravy funkcionalistického hotelu Avion v centru Brna se chýlí ke konci. Dělníci teď dokončují práce na interiérech. Po nich zbývá jen doplnit nábytek, třeba ikonická křesla Barcelona známá z vily Tugendhat. Tříletá rekonstrukce budovu co nejvíc přiblížila původnímu návrhu architekta Bohuslava Fuchse, novinkou bude třeba prohlídková trasa nebo výstavní prostory. Podle majitele by se hotel mohl otevřít do konce letošního roku.

Co největší věrnost původnímu návrhu funkcionalistického architekta Fuchse byla pro majitele Avionu Stanislava Berouska cílem. V hotelu proto zůstala velká část původních prvků. Ať už jde o velká ocelová okna ve fasádě směrem do ulice, zábradlí na terase v posledním patře, prahy v místnostech nebo dřevěné výplně dveří.

Některé prvky ale byly poničené, a stavbaři je tak museli buď nahradit, či obnovit. „Například skleněné dlaždice v podhledu třetího patra byly překryté betonem. Nahradit jsme museli všechny skleněné dlaždice na podlahách, byly z velké části zničené,“ řekl stavbyvedoucí Petr Strouhal.

Komplikovaná byla hlavně obnova magnezitových podlah, kterých v hotelu při opravách položili asi 1400 čtverečních metrů. „Tu technologii u nás prakticky nikdo nedělá, jezdili jsme se učit do Rakouska a museli trochu experimentovat,“ podotkl Strouhal.

Úplnou novinkou jsou dřevěná okna na schodišti hotelové části, která sice Fuchs do prostoru navrhnul, ale investor je kvůli jejich nákladnosti nepoužil.

Návrat k Fuchsovi nebyl první volbou

Podle původních plánů ale mohl hotel po rekonstrukci získat zcela jinou podobu. Majitel chtěl dům přestavět podle návrhu architektky Evy Jiřičné, z něj ale nakonec využil jen minimum. „Ten projekt počítal s náklady přes 100 milionů korun, to bychom nezvládli. Šli jsme tedy do původních plánů a návrhů Bohuslava Fuchse a snažili jsme se interiér co nejvíc přiblížit původnímu záměru,“ uvedl Berousek.

Práci architekta s extrémně úzkým prostorem a se světlem budou nejspíš moci obdivovat i lidé, kteří se v hotelu Avion po jeho otevření neubytují. Berousek plánuje, že v hotelu otevře prohlídkovou trasu přes dvě podlaží se stálou expozicí a prostorem pro další krátkodobé výstavy.

Kromě prohlídkové trasy s pokladnou, expozicí a možná malou kavárnou bude v přízemí hotelu brasserie a recepce, od čtvrtého poschodí pak 37 hotelových pokojů. Většina z nich má vlastní příslušenství, pouze pět pokojů má sice koupelnu vlastní, ale přístupnou přes chodbu. „V porovnání s původním hotelem jsme o necelých 20 procent zvýšili počet lůžek na 74. Hotel i gastroprovoz budeme provozovat sami,“ uvedl Berousek.

Rád by hotel do konce roku otevřel, pokud se ale objeví nějaké komplikace, tak se datum ještě může změnit. Kolik zatím rekonstrukce, která probíhá od roku 2016, stála, majitel přesně spočítané nemá. Odhaduje to na desítky milionů korun, ale předpokládá, že na 100 milionů náklady nevystoupají.

Hotel Avion podle plánů brněnského architekta Bohuslava Fuchse stojí od roku 1928. Raritní je stísněnou parcelou širokou kolem osmi metrů. Hotel byl postaven na místě zbořeného klasicistního domu s malým vnitřním nádvořím. Fuchs musel pracovat úsporně při řešení dispozice a prostoru. Budova je od roku 2010 památkově chráněna, ve stejný rok se ale hotel pro veřejnost uzavřel.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Nájemné v obecních bytech roste, přesto se o ty volné hlásí i dvacet zájemců

V obecních bytech se zvyšují nájmy. Rostou hlavně kvůli inflaci, dražší jsou ale i opravy a údržba. Zájem o nájemní bydlení ale stoupá a městské jednotky patří k nejlevnějším variantám.
před 8 hhodinami

Lhostejnost otevírá dveře násilí, zdůraznil při pietě v Letech šéf Senátu

Na pietním shromáždění u romského památníku v Letech u Písku se v neděli sešly desítky lidí, aby uctily památku obětí romského holocaustu na místě takzvaného cikánského tábora. Za druhé světové války tam zemřelo 335 lidí. Je to právě lhostejnost, která otevírá dveře k násilí, genocidě a holocaustu, řekl ve svém projevu při pietní akci předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS).
před 19 hhodinami

Dobrovolníci pokračují v záchraně areálu lázní Kyselka

Pokračuje snaha dobrovolníků zachránit zchátralé lázně Kyselka u Karlových Varů. Areál, který se později stal památkou, nechal na konci devatenáctého století vystavět podnikatel Heinrich Mattoni. Právě tamní prameny využívá výrobce minerální vody dodnes. Do věže Mattoniho vily by se za dva roky mohli podívat i návštěvníci. To ale záleží na rychlosti prací placených jen ze sponzorských darů a dotací.
10. 5. 2025

Bomby zničily babičce v Brně firmu i byt, vzpomíná Feld na druhou světovou válku

Při spojeneckém bombardování Brna v listopadu 1944 zničily bomby velkou část středu Brna. Šest tisíc lidí přišlo o přístřeší, téměř šest set obyvatel zahynulo. Všichni členové rodiny Feldových, kteří se schovali do krytu, přežili, ale babičce Josefa Felda zničily bomby firmu i byt. Jedna z nich byla dokonce časovaná, škodu dokončila o tři dny později. V domě už naštěstí nikdo nebyl.
10. 5. 2025

Muži, ženy i děti. V Rovensku pod Troskami vyvraždili před osmdesáti lety 356 lidí

V Rovensku pod Troskami v Českém ráji se před osmdesáti lety, 10. května 1945, odehrál jeden z nejhorších válečných zločinů na severu Čech. Sovětští vojáci s partyzány a některými místními tu u školy zastřelili celkem 365 neozbrojených německých vojáků, civilistů, žen a dětí. Pravděpodobným motivem byla msta.
10. 5. 2025

Papež Lev XIV. v minulosti pobýval i v Brně

Nový papež Lev XIV. (vlastním jménem Robert F. Prevost) navštívil Českou republiku v minulosti nejméně desetkrát. K brněnské diecézi má podle tamního biskupa Pavla Konzbula blízko. Konkrétně k augustiniánskému klášteru na Starém Brně, protože je členem řádu. Při výkonu funkce generálního převora řádu v Brně pobýval Prevost jako host někdejšího opata. Provinciál řádu Juan Provecho potvrdil, že se měl původně příští neděli v Praze účastnit biřmování.
10. 5. 2025

Vulgarity i kopanec do krku. Policisté se zabývají šikanou na jihu Moravy

Policie se zabývá případy šikany a napadení na Znojemsku. Videa ze dvou incidentů, ke kterým došlo v Miroslavi, kolují na sociálních sítích. Jedná se o konflikty mezi dětmi a mladistvými. Strážci zákona už totožnost účastníků potyček znají.
9. 5. 2025

Partyzánům na Slovensku dělala spojku desetiletá Ernestina Švorcová

Důležitou součástí protifašistického boje v Česku i na Slovensku byl partyzánský odboj. V deseti letech se stala spojkou partyzánů na Slovensku Ernestina Švorcová. Její otec působil v odboji, tři dny před válkou ho zatklo gestapo, domů už se nikdy nevrátil. Válečná veteránka dnes žije v Bechyni.
9. 5. 2025
Načítání...